فرآورده‌های نفتی، روغن، هیدروکربن‌ها، آهن آلات، محصولات فولادی، سیمان، فرش ماشینی و موکت از مهم‌ترین اقلام صادراتی به این کشور و محصولات کشاورزی از قبیل کنجد و سنگ‌های معدنی از مهم‌ترین اقلام وارداتی محسوب می‌شود.

 

رایزن بازرگانی ایران در افغانستان از صادرات ۲ میلیارد و ۱۵۶ میلیون دلاری ایران به افغانستان طی یازده ماه گذشته خبر داد.

جوانمرد قصاب، رایزن بازرگانی ایران در افغانستان با اشاره به میزان تجارت خارجی ایران و افغانستان طی یازده ماه گذشته اظهار داشت: در این مدت رقمی به ارزش ۲ میلیارد و ۱۵۶ میلیون دلار صادرات غیر نفتی (به غیر از خدمات فنی و مهندسی) و حدود ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار واردات از افغانستان صورت گرفته است.

وی افزود: هر چند سهم کشور ما در بازار افغانستان حدود ۲۵ درصد افزایش یافته اما بدلیل رکود در اقتصاد این کشور و نیز مشکلات امنیتی با کاهش صادرات مواجه شدیم.

رایزن بازرگانی ایران در افغانستان به مهم‌ترین اقلام صادراتی به افغانستان اشاره کرد و گفت: فرآورده‌های نفتی، روغن، هیدروکربن‌ها، آهن آلات، محصولات فولادی، سیمان، فرش ماشینی و موکت از مهم‌ترین اقلام صادراتی به این کشور و محصولات کشاورزی از قبیل کنجد و سنگ‌های معدنی از مهم‌ترین اقلام وارداتی محسوب می‌شود.

وی در خاتمه افزود: اعزام هیات‌های تجاری و برگزاری نمایشگاه‌های مشترک و افزایش صادرات خدمات فنی و مهندسی از مهم‌ترین برنامه‌های سال ۹۳ خواهد بود.