آخرین آمار شاخص جهانی رقابتی بودن اقتصاد 137 کشور را براساس توانانی آنها برای حفظ رشد فراگیر رتبه بندی کرده است. رشدی که اگر تغییرات مثبت ارائه دهد به نفع شهروندان و محیط زیست است. این شاخص به 12 فاکتور از جمله نوآوری، زیرساخت ها و محیط اقتصاد کلان نگاه می کند

تقریبا 10 سال بعد از بحران اقتصادی، اقتصادهای جهان هنوز شکننده هستند. رشد آهسته و در عین حال رشد پایدار طی چندسال گذشته ادامه دار بوده است و پیش بینی می شود سال 2017 این رشد 3.5 درصد باشد.

با این حال ما در زمانه تغییر و عدم اطمینان زندگی می کنیم. سرخط های ژئوپولیتیک با تغییرات سریع تکنولوژی برخورد می کنند و رهبران جهان باید در مورد سیاست های اقتصادی فکر می کنند. به این ترتیب رشد مداوم تا حدی تضمین شده است.

 

آخرین آمار شاخص جهانی رقابتی بودن اقتصاد 137 کشور را براساس توانانی آنها برای حفظ رشد فراگیر رتبه بندی کرده است. رشدی که اگر تغییرات مثبت ارائه دهد به نفع شهروندان و محیط زیست است. این شاخص به 12 فاکتور از جمله نوآوری، زیرساخت ها و محیط اقتصاد کلان نگاه می کند.

 

سوییس برای سال ششم، در رتبه اول قرار گرفته است. اقتصاد این کشور انعطاف پذیر است، بازار کار آن قوی است و مردم و مشاغل در جذب فناوری جدید خوب عمل می کنند. شهروندان سوییس از سطح بالایی از بهداشت عمومی و آموزش و پرورش برخوردارند. کسب و کار در سوییس سطح بالایی از پیچیدگی و نوآوری را نشان می دهد.

 

ایالات متحده بهترین عملکرد خود را در سال جاری ثبت کرده است و دومین جایگاه را به خود اختصاص داد. سال گذشته، امریکا توانسته بود رتبه هفتم را به دست آورد. با این حال موقعیت آن امن و با ثبات است. در حالی که بزرگترین اقتصاد جهان در بهبود بهره وری و نوآوری به خوبی عمل می کند، اما نمی تواند در ستون کلان اقتصادی به خوبی عمل کند. ایالات متحده همچنین در زمینه سلامت و آموزش ابتدایی ضعیف عمل کرده است.

 

سنگاپور در سال جاری به رتبه سوم رسید. نمره کلان اقتصادی سنگاپور با افزایش بدهی های دولت افت کرده است. البته گفتنی زیرساخت های حمل و نقل سنگاپور، محصولات و بازار کار و بخش مالی بسیار کارآمد بوده است.

باقی کشورهای باقی مانده، شامل 5 کشور اروپایی (هلند، آلمان، سوئد، فنلاند و انگلستان) به همراه هنگ کنگ و ژاپن است.

*ممکن است مشکلی پیش آید

در حالی که رشد اقتصادی در جهان باید موجب شادی شود، اما آخرین گزارش رقابتی بودن اقتصاد برخی مشکلات را در آینده نشان می دهد.

این ماجرا نشان می دهد که یک دهه بعد از بحران مالی جهانی، بخش مالی همچنان آسیب پذیر است. افزایش سطوح بدهی های خصوصی در اقتصادهای نوظهور و رشد بازار سرمایه نامنظم، تنها دو عنصوری که اقتصاددانان نگران آن هستند.

در حالی که امسال شاخص برخی از اقتصادها در نوآوری بالا رفته است، اما مزایای آن به طور گسترده ای گسترش نیافته است. اقتصاد سعی می کند آمادگی مردم را بیشتر کند و کسب و کارها را برای اتخاذ نوآوری حمایت کند.

اقتصادها همچنین در انعطاف پذیری بازار کار خود موفق هستند، ماجرایی که به رشد اقتصادی کمک می کند.

این گزارش همچنین می افزاید بهبود اقتصاد جهانی برپایه های ناپایدار ساخته شده است. رشد اقتصادی برای توسعه و رفاه انسان اهمیت دارد. رشد باعث ایجاد منابع لازم برای آموزش بهتر، سلامت، امنیت و درآمد بیشتر می شود. با این حال رشد اقتصادی نباید به خودی خود پایان یابد.

این 10 کشور، رقابتی ترین اقتصادهای جهان هستند