با حضور بیش از ۸۰ شرکت از جمهوری اسلامی ایران، نمایشگاه اختصاصی کالاهای ایران در تاجیکستان برگزار می‌شود.
به گزارش فارس، نمایشگاه اختصاصی کالاهای ایران با حضور بیش از 80 شرکت ایرانی از 21 تا 24 آبان (12-15 نوامبر) در شهر دوشنبه برگزار می‌شود.

در مراسم افتتاح این نمایشگاه، «علی‌رضا رشیدیان» استاندار خراسان در رأس یک هیئت جمهوری اسلامی ایران شرکت خواهد کرد.

به منظور انجام هماهنگی‌های نهایی و آمادگی مناسب برای برگزاری این رویداد مهم اقتصادی، عصر دیروز در محل اتاق بازرگانی تاجیکستان جلسه کاری دایر شد.

گفته می‌شود بیش از 80 شرکت ایرانی فعال در زمینه‌های مختلفی نظیر صنایع غذایی، مصالح ساختمانی، منسوجات، لباس، پوشاک، مواد معدنی، ماشین‌آلات کشاورزی و... در این نمایشگاه حضوری فعال خواهند داشت.

بر اساس اعلام طرف ایرانی، انتخاب شرکت‌ها برای حضور در این نمایشگاه بنابر نیازهای اقتصادی تاجیکستان صورت گرفته است.

«شریف سعیداف» رئیس اتاق بازرگانی تاجیکستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، با ابراز رضایت از سطح مناسب آمادگی برای برگزاری این نمایشگاه، گفت: بدون تردید این نمایشگاه به فراهم شدن زمینه‌های جدید همکاری‌های اقتصادی و تجاری، جلب سرمایه‌گذاران، واردات تجهیزات مربوط به صنایع تبدیلی و ایجاد کارخانجات مشترک مساعدت خواهد کرد.

سعیداف با اشاره به عضویت کشورش در سازمان تجارت جهانی و اهمیت مشارکت و همکاری با ایران، تاکید کرد: همکاری با جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های اقتصادی، کشاورزی و بهره‌برداری از تجهیزات و فن‌آوری‌های جدید امکان خواهد داد تا کشور ما کالاهای دارای استانداردهای بین‌المللی را تولید و به بازار عرضه دهد.

«علی‌رضا صدرزاده» مدیر عامل شرکت مدیریت پروژه‌های نمایشگاهی ایران نیز این نمایشگاه را در راستای تحقق سیاست‌های دولت جمهوری اسلامی در جهت افزایش روابط و تعاملات اقتصادی با کشورهای دارای اشتراکات فرهنگی، تاریخی، زبانی و دینی تلقی کرد.

وی گفت: مشترکات بسیار فراوانی که با تاجیکستان داریم، این کشور را برای ایران در جایگاه ویژه قرار داده است.بنابراین به دنبال آن هستیم که با برگزاری این نمایشگاه بتوانیم به تحقق اهداف 2 دولت در جهت توسعه روابط اقتصادی کمک کنیم.

صدرزاده در ادامه افزود: یکی از ویژگی‌های این نمایشگاه این است که همزمان با برگزاری آن یک هیئت بلندپایه و بزرگ متشکل از مقامات و مدیران اقتصادی و شرکت‌های مهم ساختمانی و خدمات فنی معاصر از استان خراسان رضوی که نزدیک 75 در صد از صادرات ایران به تاجیکستان را دارد، در دوشنبه حضور پیدا خواهد کرد. حضور آن‌ها در تسریع روند سرمایه‌گذاری طرف‌های ایرانی در زمینه‌های ساخت و ساز، کارخانجات فراهم‌آوری مصالح ساختمانی و همچنین انتقال دانش و تکنولوژی ایرانی مفید خواهد بود.

«حسین هاشمی» رایزن اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دوشنبه نیز به فارس گفت: با برگزاری این نمایشگاه فرصت خوبی برای استفاده از توانمندی‌های متقابل و شناسایی بازارهای 2 کشور فراهم خواهد شد.
تاریخ: یکشنبه 25 آبان 1393