مدیر کل دفتر مقررات، صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران بخشنامه شماره 68128/210/95 مورخ 12/11/1395 را خطاب به مدیر کل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک جمهوری اسلامی ایران به شرح زیر اعلام نموده است:

🔹 به پیوست تصویر نامه شماره 236943/60 مورخ 4/11/1395 سرپرست امور اقتصادی و بازرگانی وزارت متبوع مبنی بر اینکه، از تاریخ 25/10/1395 تمامی بازرگانان به منظور جلوگیری از ایجاد خلل در روند صادرات و واردات کالا جهت اخذ مجوزهای ورود (ثبت سفارش) و تعیین منشا ارز (اعم از بانکی و غیر بانکی) صرفاً از طریق سامانه www.ntsw.ir می بایست اقدام نمایند جهت اطلاع و هرگونه اقدام لازم با رعایت سایر مقررات ارسال می گردد.

🔹 یادآور می شود متن بخشنامه شماره 236943/60 مورخ 4/11/1395 وزارت صنعت، معدن و تجارت به شرح زیر اعلام نموده است:

🔹 پیرو نامه شماره 221507/60 مورخ 14/10/1395 در خصوص راه اندازی سامانه جامع تجارت که با هماهنگی ستاد با قاچاق کالا و ارز اکنون در حال بهره برداری می باشد.
 
🔹 مقرر گردید که از تاریخ 25/10/1395 تمامی بازرگانان جهت اخذ مجوزهای ورود (ثبت سفارش) و تعیین منشا ارز (اعم از بانکی و غیر بانکی) از طریق سامانه مذکور اقدام نمایند، لذا به منظور جلوگیری از ایجاد خلل در روند صادرات و واردات کالا، لطفاً دستور فرمایید اطلاع رسانی مجدد به بازرگانان و متقاضیان صورت گیرد.

🔹 ضمناً به منظور جمع آوری اطلاعات تکمیلی راجع به سامانه جامع تجارت سایت www.ntsw.ir معرفی و جایگزین سایت قبلی گردد.

توضيح صادق زاده معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت معدن و تجارت در خصوص نامه مهندس نعمت زاده به وزیر اقتصاد پیرامون استفاده از سامانه جامع تجارت

 🔹 وزیر صنعت معدن و تجارت در نامه ای به وزیر اقتصاد نوشته است با توجه به اینکه گمرک زیر نظر وزارت اقتصاد می باشد این سازمان نیز مانند سایر سازمان ها می تواند از  سامانه صدور مجوز ها استفاده نماید.

🔹مهندس نعمت زاده توصیه نمود با توجه به تدوین سامانه جامع تجارت از سوی وزارت صنعت،معدن و تجارت ،این سامانه به طور متمرکز مورد استفاده سازمان های مختلف قرار بگیرد.

🔹 وزیر صنعت در این نامه با اشاره به بهره برداری از سامانه جامع یکپارچه مجوزها، از وزیر اقتصاد خواسته است كه بر اساس قانون کلیه فعالیتهای مربوط به تجارت  با محوریت سامانه جامع تجارت انجام شود.

🔹 بر اساس این نامه وزیر صنعت از طیب نیا خواسته است، گمرک ایران اطلاعات مربوط به درخواست مجوز جهت ترخیص کالا در فرایندهای واردات، صادرات و ترانزیت به سامانه جامع ارسال کند و  نتایج مورد نیاز را به صورت سیستمی از این سیستم دریافت نماید.

🔹 پیش از بهره برداری سامانه جامع تجارت وزارت صنعت ، گمرک ایران می توانست به صورت مستقل اطلاعات مورد نیاز برای ترخیص را ازدستگاههای مرتبط دریافت نماید.