Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

رئیس اداره بازاریابی و توسعه صادرات سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: ۲۵ درصد فرش صادراتی کشور در خراسان رضوی تولید می‌شود و این استان پس از آذربایجان شرقی دومین تولیدکننده این کالای با ارزش در کشور است.

  به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، ناصر بهزاد اظهار کرد: با توجه به اینکه 18 درصد از کل تولید فرش دستباف کشور در استان خراسان رضوی صورت می‌گیرد و این استان پس از آذربایجان شرقی دومین تولیدکننده این کالای با ارزش و از قطب‌های مهم قالیبافی کشور است تدوین یک برنامه جامع و هدفمند برای دستیابی به اهداف صادراتی بلندمدت و حفظ جایگاه این محصول در بازارهای جهانی به عنوان ضرورتی اجتناب‌ناپذیر در دستور کار این سازمان قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: کشورهای آمریکا، آلمان، ایتالیا، ترکیه و انگلستان مهم‌ترین واردکنندگان فرش دستباف هستند و ایران با داشتن سهمی بیش از 30 درصد به عنوان بزرگترین صادرکننده عمده فرش دستباف جهان است.

بهزاد با تأکید بر لزوم پررنگ‌تر کردن نقش فرش دستباف در سبد صادرات خراسان رضوی گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده، بازاریابی فرش دستباف مهم‌ترین معضل در بخش صادرات است و چالش‌هایی از قبیل کمبود اطلاعات روز آمد در مورد خواسته و گرایش‌های مصرف‌کنندگان، فقدان برنامه‌ریزی استراتژیک برای صادرات فرش، کاهش کیفیت، ضعف تبلیغات، ضعف مدیریت و خلاء برنامه‌ریزی برای شناسایی سلایق کشورها و ملت‌های مختلف، نبود آشنایی با بازار هدف و ضعف در مشارکت یا برپایی نمایشگاه‌های خارجی فرش دستباف از مهم‌ترین دلایل کاهش تقاضا برای فرش دستباف بوده است.

وی تأکید کرد: با توجه به قابلیت بالای استان در تولید فرش دستباف و به دلیل جدایی فضای تولید از تجارت این محصول بیشترین حمایت‌ها و سرمایه‌گذاری باید در بخش بازاریابی و شناسایی بازارهای صادراتی انجام پذیرد.

بهزاد بر ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها در راستای اولویت تولید فرش‌های نشیمن با تراکم 30 و 40 رج برای صادرات، ارائه برنامه‌های آموزشی برای بافندگان در راستای حفظ این هنر صنعت، تضمین برگشت وجه حاصل از فروش با همکاری نهادهای کاهش دهنده ریسک همچون صندوق ضمانت صادرات و تشکل‌های تولیدی و ایجاد تسهیلاتی برای مشارکت و برپایی نمایشگاه‌های تخصصی فرش دستباف در داخل و خارج از کشور تأکید کرد.

تاریخ: یکشنبه 29 تیر 1393