Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

علاوه بر مشکلات داخل صادرات محصولات نساجی نیز با مشکل مواجه شده بطوری که ترکیه یکی از مقاصد محصولات صادراتی ما برای حمایت از تولیدات و صنایع کشور خود میزان تعرفه را از ۴ درصد به ۲۲ درصد افزایش داده است.

رئیس هیات مدیره انجمن صنایع نساجی ایران با اشاره به حل نشدن مشکل مواد اولیه مورد نیاز نساجی، واردات نخ و پارچه از هندوستان و همچنین افزایش تعرفه صادرات الیاف پلی استر از سوی ترکیه موجبات تعطیلی واحدهای نساجی را فراهم کرده است.

محمد مروج حسینی، رئیس هیات مدیره انجمن صنایع نساجی ایران در گفت و گو با ایلنا – در خصوص وضعیت عرضه مواد اولیه مورد نیاز نساجی ها در بورس گفت: در حال حاضر واحدهای زیر مجموعه مصرف کننده محصولات پتروشیمی در شهرهایی مثل دلیجان و اصفهان عملا تعطیل اند.

تعطیلی کارخانجات نساجی یکی پس از دیگری

وی با بیان اینکه کارخانجات نساجی یکی پس از دیگری در معرض تعطیلی قرار گرفته اند تا جایی که کار به مدیریت شهری رسیده، افزود: در جلسه ای که نساجی ها با خسروتاج معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت داشته اند جزئیات و مشکلات ارائه شده و تصمیم گیری خواهد شد.

مروج حسینی قیمت گذاری محصولات مورد نیاز نساجی مثل پلی استر با ارز آزاد را از جمله مشکلات این صنعت برشمرد و تصریح کرد: قیمت پلی استر در حال حاضر از ۳۲۰۶ تومان به ۴هزار تومان رسیده یعنی ۸۰۰ تومان افزایش قیمت داشته و با اضافه کردن دستمزد و فرایند تغییر شکل و تبدیل آن به الیاف، برای تولیدکننده صرفه اقتصادی نداشته ضمن اینکه خریدارن نیز توان خرید ندارند.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر بحث مواد اولیه واردات نخ و پارچه نیز لطمات جدی را به تولیدکنندگان وارد کرده است بطوری که در حال حاضر ۵۰ درصد نیاز کشور به پارچه و نخ از خارج از کشور وارد می شود.

بدهی نفتی هندی‌ها درد سر جدید نساجی ایران

رئیس هیات مدیره انجمن صنایع نساجی ایران ادامه داد: با توجه به بدهی های نفتی هند به ایران مجوز واردات داده شده و هندی ها با سوء استفاده از تحریم ها علیه ایران و عدم امکان جابجایی پول، پارچه و نخ را با کیفیت نامناسب به ایران تحویل می دهند ضمن اینکه به وارد کنندگان ارز مبادله ای هم داده می شود.

وی تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تا کنون ۵۰ هزار تن نخ پنبه ای و نخ پنبه پلی استر و ۸۰ هزار تن پارچه از هندوستان وارد شده که این مسئله افزون بر افزایش قیمت مواد اولیه در بورس موجبات رکود بازار نساجی کشور را فراهم کرده است.

مروج حسینی گفت: امروز میزان ۳۵۰۰ تن پلی استر در بورس عرضه شده اما خریداری وجود ندارد.

افزایش تعرفه صادرات پلی استر از سوی ترکیه

وی همچنین یادآور شد: علاوه بر مشکلات داخل صادرات محصولات نساجی نیز با مشکل مواجه شده بطوری که ترکیه یکی از مقاصد محصولات صادراتی ما برای حمایت از تولیدات و صنایع کشور خود میزان تعرفه را از ۴ درصد به ۲۲ درصد افزایش داده است.

رئیس هیات مدیره انجمن صنایع نساجی ایران خاطرنشان کرد: ترکیه با اعمال این رویه و افزایش تعرفه در حال اجرای طرح آنتی دامپینگ و مقابله با ارزان فروشی ایران است.

وی در خاتمه گفت: ما برای رسیدگی به این قضیه نیز به گمرک و سازمان توسعه تجارت شکایت کرده ایم که امیدواریم هرچه زودتر به نتیجه رسیده و بتوانیم نساجی را از حالت رکود نجات دهیم.

1
تاریخ: یکشنبه 5 مرداد 1393