Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرگزاری فارس مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری با حضور در برنامه پایش در مورد بسته حمایتی دولت برای خروج غیر تورمی از رکود تورمی سخن گفت.

نیلی گفت: صاحب‌نظران و کارشناسان 10 روز فرصت خواهند داشت درباره سیاست اقتصادی خروج غیرتورمی از رکود نظرات خود را به دولت ارائه کنند.

وی اظهار داشت: در سال‌های 91 و 92 رشد منفی اقتصادی داشتیم و در همین دو سال نرخ تورم نیز بالای 30 درصد بود. حل مشکل رکود بسیار سخت‌تر از مشکل تورم است.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور افزود: مقایسه سال 92 با 84 نشان می‌دهد که نرخ ارز آزاد در این مدت 3.5 برابر، پایه پولی 5.8 برابر و شاخص قیمت 4.5 برابر شده اما تولید فقط 20 درصد افزایش یافته است

وی با بیان اینکه حتی اگر تحریم هم نمی‌شدیم باز هم امروز دچار رکود تورمی‌شدیم افزود: درآمدهای ملی کشور در دو سال گذشته 20 درصد کاهش یافته است. مقایسه سال 92 با 84 نشان می‌دهد که نرخ ارز آزاد در این مدت 3.5 برابر, پایه پولی 5.8 برابر و شاخص قیمت 4.5 برابر شده اما تولید فقط 20 درصد افزایش یافته است. تعداد شاغلان کشور در همین مدت کاهش یافته است.

نیلی اظهار داشت: امسال وضعیت اقتصادی بهتر از سال قبل خواهد شد اما نباید انتظار معجزه داشته باشیم. رشد نقدینگی در خرداد ماه امسال 27 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است که رقم بالایی محسوب می‌شود.

براساس نظرسنجی برنامه پایش با این سوال که چشم‌انداز تحرک اقتصادی در سال 93 را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ 43 درصد گزینه بدتر از سال قبل، 26.5 درصد بهتر از سال قبل، 19 درصد در حد سال قبل و 11 درصد نیز رونق را انتخاب کردند.

جزئیات بسته خروج از تورم را می‌توانید در پیوند زیر ملاحظه کنید.

جزئیات بسته خروج غیر تورمی از رکود/مسعود نیلی 

 

تاریخ: دوشنبه 6 مرداد 1393