Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

محمدرضا نادری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه هر ساله رتبه شاخص کسب و کار از سوی مراجع بین‌المللی اعلام می‌شود، اظهار داشت: در این بین سهم هر کشور در حجم تجارت خارجی مشخص شده و بر این اساس ایران با 15 کشور همسایه بوده و بر مبنای شاخص‌هایی رتبه کشورها تعیین می‌شود.

معاون امور فنی و گمرکی گمرک ایران با بیان اینکه کشورهای اروپایی و دیگر کشورها از لحاظ رویه با حجم تجارت، داشتن ترانزیت با یکدیگر متفاوت هستند، تصریح کرد: با این حال رتبه و شاخص‌های کشورها در حجم تجارت خارجی به یک شیوه و یکسان بررسی و تحلیل می‌شود و برای اینکه بتوانیم جایگاه ایران را در این شاخص‌ها ارتقاء دهیم، دستگاه‌های مربوطه در تلاش هستند، تا شرایط تجارت خارجی را تسهیل کنند.

به گفته وی طی ماه‌های اخیر بسته حمایت از تولید و صادرات و نیز سامانه اظهار از دور در دستور کار گمرک قرار گرفته تا این مباحث در رویه‌های واردات و صادرات، ترانزیت انجام شود.

نادری از ادغام چند واحد برای کاهش تشریفات ترخیص کالا خبر داد و گفت: با ایجاد سامانه اظهار از دور در گمرکات کشور دو واحد احراز هویت و ارزش در یکدیگر ادغام شده و نیز تا پایان شهریور ماه سال جاری این سامانه برای کل گمرکات کشور اجرایی خواهد شد.

معاون امور فنی و گمرکی گمرک ایران با اشاره به اینکه 89 گمرک وارداتی و 120 گمرک صادراتی در کشور در ماه‌های آینده به سامانه اظهار از دور متصل خواهند شد عنوان کرد: در بسیاری از رویه‌های گمرکی تجدید نظر شده و همچنین برخی مسیرهای واردات و صادرات از مسیر قرمز خارج شدند.

وی بیان داشت: در این راستا سازمان‌های دیگر نیز به دنبال کاهش تشریفات ترخیص کالا هستند و یکی از این موضوعات حذف ثبت سفارش کالا است که زمان‌بر بوده و می‌تواند به شیوه مطلوب‌تر انجام شود.

نادری از برگزاری جلسات متعدد با مسئولان سازمان توسعه تجارت و ارگانهای مربوطه انجام شده تا بتوان با حذف ثبت سفارش، مجوز واردات کالا از طریق ارگانهای مربوطه انجام شود.

وی تاکید کرد: حذف ثبت سفارش از 11 مرداد سال جاری اجرایی می‌شود و بر این اساس تمامی سازمانهای صادر کننده مجوز عملیات ثبت سفارش را بر عهده دارند.

نادری ادامه داد: برخی مجوزها نیاز به تصویب از سوی سازمان‌های مربوطه داشته که از جمله آن می‌توان به ورود محصولات غذایی، گوشت و غلات توسط نهادهای مربوطه اشاره کرد.

به گفته نادری تمامی مجوزهای اخذ شده برای واردات و صادرات به صورت اتوماسیون داخلی به گمرک می‌رسد و از این پس شرایط ترخیص کالا و خروج و ورود تسهیل خواهد شد که البته این فرآیند مورد کارشناسی و ارزیابی برای بهتر شدن قرار می‌گیرد.

معاون امور فنی و گمرکی گمرک ایران با بیان اینکه یک مرحله زمان‌بندی شده 3 ماهه برای این موضوع در نظر گرفته شده اظهار داشت: برخی دستگاه‌ها مجوز ترخیص صادر می‌کنند که بعد از ورود و خروج کالا خواهد بود و برخی دستگاه‌ها مجوز ورود کالا به کشور را انجام می‌دهند که نیاز به مجوزهای خاص خود است که این موضوع به صورت مستقیم از طریق دستگاه‌ها انجام می‌شود.

این مقام مسئول یادآور شد: بخش قابل توجهی از کالاها نیاز به مجوز ورود ندارند و به همین دلیل نیازی به اخذ مجوز از سازمان توسعه تجارت خارجی ندارند.

1
تاریخ: شنبه 11 مرداد 1393