Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

 رئیس کل گمرک ایران به تشریح روند ترخیص کالا و بررسی ۴۰ عامل دخیل در این روند پرداخت.
مسعود کرباسیان، در مورد راهکار گمرک برای کاهش گلوگاه‌های مسیر قرمز در رویه‌های گمرکی اظهارداشت: یکی از وظایف گمرک کنترل و تطبیق کالاهای وارده و صادره با مقررات مربوط به آن کالا و وصول حقوق ورودی و عوارضی است که دولت و مجلس بر عهده گمرک می‌گذارند.  این امر باید بدون اتلاف وقت و تحمیل هزینه مازاد برای صاحبان کالا و نهایتا اطمینان از صحت اظهار و دقیق کنترلهای گمرکی انجام شود و با اسنادی که صاحبان کالا به کمرک ارائه می‌دهند مورد مطابقت قرار بگیرد.

رئیس کل گمرک ایران افزود: ساده سازی فرآیندها همراه با یکپارچه سازی و هوشمندسازی در راس اولویتهای گمرک قرار گرفت که با توجه به تجربیات گذشته اکنون در اجرای سامانه آسیکودا و سایر نرم افزارهای کاربردی در گمرک و بهره گیری از توصیه‌های کلیدی سازمان جهانی و تجربیات موفق سایر کشورها با همکاری با پژوهشگران دانشگاه تهران این مهم به انجام رسید.

وی با تاکید بر اینکه در گمرکات اجرایی تشریفات ترخیص کالا در سامانه جامع گمرکی که از بهمن ماه سال گذشته اجرایی شده است، گفت: با به کارگیری مدیریت ریسک در قالبی هوشمند و بسته به ماهیت کالا به صورت سیستمی و بدون دخالت نیروی انسانی تعیین مسیر می‌شود.

کرباسیان یادآور شد: در مسیر قرمز با ارزیابی فیزیکی و عینی کالا و مطابقت آن با اسناد توسط کارشناس مربوطه عملیات بررسی و کنترل به شکل تفصیلی انجام می شد که در این مسیر ترخیص کالا نیازمند اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح است.

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به اینکه در مسیر زرد اسناد و مجوزهای مورد نیاز برای ورود و ترخیص کالا دقیقا بررسی می شوند، بیان داشت: اما ماهیت کالا در مسیر زرد نیاز به کنترل و رسیدگی فیزیکی و عینی توسط ارزیابان ندارد. مسیر سبز نیز که اظهارکالا از ریسک حداقلی برخوردار است مربوط به کالاهای است که نیازی به اخذ هیچ مجوزی از مراجع مختلف ندارند و تشریفات گمرکی مسیر سبز در حداقل زمان انجام می شود.

وی با بیان اینکه گمرک ایران به عنوان مرزبان اقتصادی کشور نمی تواند کالایی که از بُعد ماهیت و کیفیت باید مورد بررسی فیزیکی قرار بگیرد را بدون لحاظ کردن مجوز مراجع ذیصلاح در مسیر سبز قراردهد، عنوان کرد: اما با توجه به سیاست کاهش تشریفات گمرکی با بازنگری فرآیند تعیین مسیر و با لحاظ بیش از 40 فاکتور به عنوان پارامترهای تعیین مسیر اظهارنامه و حذف بعضی آزمون های موازی که توسط سایر سازمانها روی کالا انجام می شود، سیستم تخصیص مسیر سه‌گانه اظهارنامه‌های گمرکی را مورد بازنگری قرار داده است و با افزایش سهم اظهارکالاها در دو مسیر سبز و  زرد و متعاقبا کاهش سهم اظهار کالا از مسیر قرمز فرآیند ترخیص را در این حوزه ضمن تسهیل و تسریع کرد.

به گفته کرباسیان در سالهای گذشته سهم کالاهایی که در مسیر سبز اظهار می شدند کمتر از 5 درصد و کالاهایی که از مسیر زرد اظهار می شدند 28 درصد و سهم مسیر قرمز که زمان برترین مسیر اظهار کالا بودند 67درصد بوده است. این درحالی است که به طور میانگین در گمرکات کشور در چهارماهه نخست سال جاری میزان کالاهایی که از مسیر سبز ترخیص شده اند، با افزایش قریب به چهار برابری به 20 درصد از مجموع اظهارنامه ها رسیده است که نشانگر رشد 300 درصدی اظهار کالا در گمرکات از مسیر سبز است.

رییس کل گمرک ایران گفت: همچنین اظهار کالا در مسیر زرد از 28 درصد قبلی به 60 درصد در چهارماهه نخست سال 1393 رسیده که حاکی از افزایشی بالغ بر دو برابر ، در این مسیر دارد.

وی افزود: به تناسب افزایش سهم ترخیص کالا از دو مسیر سبز و زرد شاهد کاهش ترخیص کالا در مسیر زمان بر قرمز از 67 درصد قبلی به میزان 20 درصد فعلی هستیم که بیانگر این است که دو سوم کالاهایی که سابقا در مسیر قرمز اظهار می شدند، در حال حاضر از مسیر زرد و سبز اظهار می شوند که این  امر بیانگر کاهشی معنی دار و در راستای سیاستهای تسهیل و توسعه تجارت در گمرک ایران است.

رئیس کل گمرک ایران در خصوص مسیر قرمز و اینکه چرا کالاها در این مسیر قرار می گیرند، بیان داشت: عوامل بسیاری در تعیین مسیر قرمز برای اظهار کالا دخیل است، از جمله کالاهای مشمول کنوانسیونهای مختلف جهانی از جمله منع سلاحهای شیمیایی، کنوانسیون پسماندهای خطرناک و کالاهایی مشمول مجوز استاندارد اجباری که دارای آزمون طولانی هستند، تعرفه کالاهایی که حتما باید مورد مطابقت قرار بگیرند، یا تعرفه آنها با چند تعرفه مختلف دیگر استنباط می شوند.

وی ادامه داد:‌ کالاهای شامل معافیت و یا زیرنویس دار باید با ارزیابی فیزیکی تصمیم به اخذ عوارض بر اساس وزن یا ماخذ تعیین شده گرفته شود، کالاها و ماشین آلات مستعمل موضوع کمیسیون ماده یک صنایع که باید در مسیر قرمز اظهار شوند و همچنین صاحبان کالا و اظهارکنندگان پرخطر که دارای سابقه تخلف در گمرک هستند.

کرباسیان کاهش زمان ترخیص کالا در مسیر قرمز را نیازمند همکاری موثر سازمان های مجوز دهنده که زیرمجموعه سایر وزارتخانه ها هستند دانست و خاطرنشان کرد: مهمترین عوامل زمان بر شدن ترخیص کالا بدلیل تاخیری است که به موجب قانون، گمرک مسئول وصول مجوز ترخیص از سازمان های مجوز دهنده است. و متأسفانه این تعلل ها بنام گمرک تمام می شود که امیدوارم این مهم با اجرای کامل ماده 12 قانون امور گمرکی ، استقرار پنجره واحد مجازی و همکاری سازمانهای دخیل در فرایند گمرکی مرتفع شود.

1
تاریخ: شنبه 1 شهریور 1393