Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

دومین مجتمع عرضه لباس‌های اسلامی ایرانی تا ۳ماه آینده راه اندازی خواهد شد و مغازه‌های این مجتمع از طریق کارگروه مد و لباس واگذار می‌شود.

  به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم،حمید قبادی  به تشریح اقدامات انجام شده در حوزه مد و لباس پرداخت و آخرین اقدامات انجام شده در این مسیر مورد بررسی قرار گرفت.

فارس: در خصوص برگزاری شوهای زیرزمینی و غیر مجاز تا کنون چه اقداماتی انجام شده است و چه برنامه‌هایی برای ممنوعیت برگزاری این شوها دارید؟

قبادی: شاید تا قبل از تصویب قانون ساماندهی مد و لباس، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی، به نوعی برخی از فعالیت‌های زیرزمینی توجیه پذیر بود اما این از اصول کلی فعالیت در کشور ما است که اگر فعالیت مخرب و مفسده داری انجام شود مغایر با اصول کلی کشور است.

الان زیرساخت‌های لازم در تمام ابعاد در کشور ما ایجاد شده است به عنوان مثال طراحی که مایل است مطابق با استانداردهای جهانی و با معیارهای اسلامی و ایرانی نمایش زنده را برگزار کنند ساز و کار اصولی آن تصویب شده است که با رعایت آن اصول می‌توانند به مؤسسات مربوطه مراجعه کنند و مجوز برگزاری شوی لباس را اخذ کنند.

فارس: آیا محدودیتی در این زمینه وجود ندارد و چه تسهیلاتی را به درخواست کنندگان نمایش زنده لباس ارائه می‌دهید؟

قبادی: نه تنها محدودیت‌ها از میان برداشته شده است اتفاقا برای آنها تسهیلات هم فراهم شده است بهترین سالن‌های موجود در تهران را به این امر اختصاص دادیم و امکانات حضور راحت و شرعی را برای حضور خانم‌ها ایجاد شده است و امکانات استاندارد اعم از نور، صدا و سکو فراهم شده است و حتی تا جایی رفتیم که بنا بر آیین نامه برگزاری نمایش زنده موسیقی اختصاصی بر اساس اصول داخلی سفارش تولید دادیم و در همه ابعاد با نگاه تسهیل شونده حرکت کردیم.

همچنین در انتشار ژورنال هم مرکز ملی ژورنال را راه اندازی کردیم و مراکز برگزار کننده اجرای زنده لباس را فراهم کردیم و سایرین باید حق بدهند که اگر غیر از این اتفاق بیفتد منطق قانونی ندارد و حتما عمدی در کار است.

ما با هماهنگی که با دستگاه‌های نظارتی کردیم از این به بعد خواستیم که نظارت‌های جدی‌تری صورت بگیرد. اگر خطایی اتفاق بیفتد قابل اغماض نیست و توصیه من این است که دست اندرکاران حوزه مد و لباس اعم از کیف، کفش، چرم و زیورآلات و سایر ملزومات که جنبه مد و ارائه الگوهای جدید دارد پیشنهاد می‌کنیم  حتما مسیر قاونی را طی کنند و ما با در نظر گرفتن مصالح عمومی همکاری لازم را با آنها خواهیم داشت.

همه ابعاد را بررسی کردیم حتی آن فردی که می‌خواهند نمایش ارائه دهد و تبلیغات را هم پیش بینی کردیم و تلاش کردیم به غیر از محتوا که باید کاملا اسلامی و بومی باشد استانداردهای بین المللی را رعایت کنیم که مخاطبان بتوانند از یک نمایش مناسب برخوردار باشند بنابراین دیگر عذری قابل قول نیست که کاری به صورت زیر زمینی انجام شود.

فارس: یکی از آسیب‌های حوزه مد و لباس ورود لباس‌های قاچاق و همچنین حضور برندها در کشور است در این زمینه چه اقداماتی انجام شده است؟

قبادی: به زودی جلسه کارگروه مد و لباس با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود و موضوع قاچاق لباس هم در این جلسه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نحوه حضور برندها در ایران یکی دیگر از مواردی است که در دستور جلسه با وزیر قرار دارد و این موارد نکات جدی است که در آن جلسه مورد بحث قرار خواهد گرفت.

قاچاق کالا آزار دهنده و توأم با نفوذ فرهنگ بیگانه است و نزدیکترین مسئله که مردم با آن مواجه هستند مشکلات بهداشتی، روحی و روانی است که مشکلات خاص خودش را ایجاد می‌کند و صرف نظر از بحث‌های اقتصادی قدرت رقابت محصولات ایرانی را به شدت کاهش می‌دهد و ریسک تولید ایرانی را افزایش می‌دهد.

این‌ها از مشکلات جدی قاچاق کالا است و ما در این زمینه ورود پیدا خواهیم کرد و تأکید ما این است که وضعیت مناسبی در زمینه واردات پوشاک صورت بگیرد البته بحث واردات کالا یک بحث ملی است و سایر اقلام را هم در برمی‌گیرد.

بحث فرهنگ سازی بهترین پاسخ در برابر مصرف محصولات ایرانی است که هم اکنون جشنواره مد و لباس ثابت کرده این ظرفیت در حوزه لباس اعم از لباس کودکان و مردان و به خصوص در لباس خانم‌ها وجود دارد و امکان رقابت بین محصولات وجود دارد و حتی در بسیاری از موارد امکان انتقال تکنولوژی محصول به خارج از کشور وجود دارد.

فارس: طی سال‌های اخیر شاهد راه اندازی مراکز عرضه لباس‌های اسلامی ایرانی هستیم در این مسیر شما از راه اندازی مرکز خرید نور نیز خبر داده بودید، راه اندازی این مرکز به کجا رسید؟

قبادی: یکی از موضوعاتی با جدیت به دنبال آن هستیم افزایش مراکز عرضه لباس‌های ایرانی و اسلامی است و راهکار قطعی راه اندازی این مراکز نیست بلکه بهترین راهکار این است که ما خروجی کارها را در توزیع مویرگی و شبکه‌های مختلف عرضه لباس و محصولات مد ببینیم و باید مسیر طراحی و تولید ما به سمتی برود که لباس‌هایی که در مناطق مختلف کشور عرضه می‌شود خروجی آن منطبق با ذائقه ایرانی و برخوردار از طراحی ارزنده باشد که جامعه به آن نیازمند است و اگر ما میخواهیم تأثیرگذاری داشته باشیم همه اینها مستلزم این است که این محصولات وارد شبکه‌های مویرگی کشور شود.

این اتفاق هم اکنون شروع شده است و اخبار اخیر حاکی از این است که طراحی یک رکن اساسی در مجموعه تولید و عرضه است و شاید تا پیش از این نگاه، جدی و تأثیر گذار در حوزه طراحی وجود نداشت اما در بحث‌های مختلفی که اخیرا با اتحادیه سراسری پوشاک و بسیاری از تولید کنندگان صورت گرفت همه متفق القول بودند که طراحی یک رکن اساسی در تولید لباس است.

من معتقدم اگر این مسیر به خوبی صورت بگیرد و نگاه طراحان به تولید نزدیک شود و ملاحظات هنری و فرهنگی طراحان به ملاحظات اسلامی و ایرانی ما نزدیک شود تأثیر جدی در مسیر توزیع صورت خواهد گرفت و دیگر طراحان ما درفضای خود طرح‌های خود را ارائه نمی‌دهند و نهایتا خروجی آن محصول مطلوبی نخواهد بود.

فارس: دومین مرکز عرضه لباس‌های اسلامی ایرانی چه زمانی راه اندازی می‌شود؟

قبادی: حلقه چهارگانه پژوهش، طراحی، تولید و توزیع ضرورتا باید به هم پیوسته باشد و نهایتاً باید به این نتیجه برسیم که مصرف کننده به یک محصول مناسب برسد اما تا تحقق این هدف فاصله داریم و باید نمونه سازی شود.

اولین مرکز در غرب تهران با عنوان گل یاس راه اندازی شد و دومین مرکز هم در خیابان طالقانی تقاطع ولیعصر راه اندازی خواهد شد و تفاهم نامه بین مؤسسه نور و کارگروه ساماندهی مد و لباس منعقد شده است و شرایط واگذاری تعریف شده است و واگذاری صرفاً از طریق کارگروه ساماندهی مد و لباس انجام می‌شود امکانات و ملزومات آن فراهم شده و طی یک فرآیند سه ماه امیدوار هستیم کار آن آغاز شود.

طراحان باید در هر فصل 30 طرحی که کد شیما را دریافت کرده‌اند ارائه دهد و در گام اول از فعالان حوزه مد و لباس که تا کنون با ما همکاری داشتند دعوت به عمل آمده و نزدیک به 150 مؤسسه ثبت نام آنها قطعی شده تا فعالیت آنها مورد ارزیابی قرار گیرد و یک موسسه مجری مسئولیت اجرای کار  را برعهده خواهد داشت و ما به دنبال این هستیم که تولیدکننده‌ها بیایند و نمونه های اسلامی و ایرانی را ببینند.

اعتقاد من این است مدلسازی که جمهوری اسلامی انجام می‌دهد افزایش تنوع در محصولات است پاسخی که ما در این مدت نتوانستیم انجام دهیم هم اکنون در این مسیر در حال حرکت هستیم.

ایجاد تنوع باعث استقبال مردم می‌شود و وقتی ما بتوانیم پیشنهاد دهیم می‌توانیم نظارت هم داشته باشیم اما وقتی پیشنهادی نداشته باشیم امکان نظارت هم وجود نخواهد داشت.

1
تاریخ: یکشنبه 9 شهریور 1393