Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
خبرگزاری مهر- گروه اقتصادی: اگرچه رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، مصلحت اندیشی را در رابطه با راه اندازی اتاق بازرگانی مشترک ایران و امریکا، بر علاقمندی دو طرف در ایجاد این پایگاه برای توسعه تجارت خارجی ارجح دانسته بود، اما اکنون دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی از قطعی شدن راه اندازی این اتاق مشترک خبر می دهد و می گوید: تشکیل این اتاق مشترک، یکی از فعالیت‌های کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سال گذشته بود که بعد از بازگشت حسن روحانی از اجلاس سالانه سازمان ملل در نیویورک، موضوع تشکیل اتاق بازرگانی مشترک ایران و امریکا قوت گرفت و از سوی برخی از فعالان اقتصادی نیز به صراحت مطرح شد که رایزنی‌ها برای راه اندازی این اتاق مشترک قوت گرفته است؛ موضوعی که البته با فراز و فرودهای بسیاری همراه بود و موافقان و مخالفان بسیاری داشت. برخی نسبت به توسعه روابط ایران با ایالات متحده امریکا خوشبین بودند و بر این اساس راه اندازی اتاق مشترک ایران و امریکا را برای توسعه این روابط و سهل تر کردن رفت و آمد تجار مناسب می دیدند و برخی دیگر همچون اسدالله عسگراولادی که خود رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین و ایران و روسیه هم هست، راه اندازی آن را چندان به صلاح نمی دانستند.

در واقع، عسگراولادی معتقد بود تا زمانی که روابط تجاری میان ایران و امریکا شکل رسمی به خود نگیرد و تحریم ها و سیاستهای خصمانه دولت این کشور بر علیه تجارت خارجی ایران، رنگ نبازد، راه اندازی این اتاق نیز چندان به صلاح نیست و به نظر می رسد که نباید برای راه اندازی آن تعجیل کرد.

در این میان، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران که سکاندار هدایت پارلمان بخش خصوصی است، نیز اظهارنظری میانه رو تر نسبت به دو گروه مذکور داشت، او چندی پیش در گفتگو با خبرنگار مهر صحبت از این به میان آورد که با توافقات انجام شده میان ایران و گروه 1+5 فضای مثبتی بر اقتصاد ایران حاکم شده است که به نظر می رسد بتواند منجر به جذب سرمایه گذاران خارجی، اشتغالزایی و رونق و توسعه اقتصادی شود؛ راه اندازی اتاق بازرگانی مشترک ایران و امریکا نیز محتمل است.

اگرچه او به صراحت از راه اندازی اتاق بازرگانی مشترک ایران و امریکا سخن به میان نیاورد، اما به این جمله هم بسنده کرد که چنانچه تشخیص داده شود که راه اندازی اتاق بازرگانی مشترک ایران و امریکا به نفع کشور است، حتما این کار صورت خواهد گرفت. اما انچه مسلم است مصلحت اندیشی در این میان، بهترین نتیجه را می دهد. در حالیکه هم اکنون زمزمه ها از اعلام موافقت نهایی شافعی و مسئولان رده بالای دولت برای راه اندازی این اتاق شنیده می شود و به نوعی راه اندازی این اتاق حتمی است.

محمدحسین بهکیش، دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللی در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: تشکیل اتاق مشترک بازرگانی ایران و آمریکا یکی از فعالیت‌های کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بوده که با مجوز رئیس اتاق بازرگانی ایران و هماهنگی با همتای آمریکایی، آمادگی برای استفاده از امکانات کمیته آی سی سی، برای تشکیل این اتاق مهیا شده است.

وی اظهار داشت: هیچ وقت طرف آمریکایی در اتاق بازرگانی بین‌المللی مشکلی برای ایران ایجاد نکرده و این در حالی بوده که رژیم صهیونیستی در اینباره سنگ اندازی‌هایی ایجاد کرده؛ اما تلاش‌های کمیته ایرانی بسیار موثر بوده است.

در این میان، بیشتر اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران شکل گیری اتاق مشترک ایران و آمریکا را نیازمند پیش‌زمینه‌های سیاسی دانسته و گفته‌اند تا زمانی‌که تراز تجاری دو کشور تا این حد پایین است نیازی به تاسیس چنین اتاقی نیست. در عین حال عده‌ای نیز موافق اجرایی شدن این طرح هستند.

به هرحال، به نظر می رسد که در آینده ای نزدیک، با بازگشایی دفاتر این دو اتاق در ایران و آمریکا بتوان شاهد رونق و گسترش تجارت خارجی بین دو کشور بود؛ این در حالی است که روابط تجاری ایران و آمریکا به طور سنتی همواره برقرار بوده است.

بر اساس جدیدترین آمار گمرک، حجم صادرات ایران به آمریکا در 5 ماهه نخست سال جاری بیش از 5 میلیارد و 298 میلیون ریال معادل 207 هزار و 202 دلار بوده است. همچنین در این مدت، بیش از یکهزار و 306 میلیارد و 893 میلیون ریال معادل 50 میلیون و 717 هزار دلار کالای آمریکایی نیز وارد کشور شد.

1
تاریخ: شنبه 29 شهریور 1393