Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از اقدام جدید بانک مرکزی برای حل مسائل و مشکلات بانکی پیش روی تجار خبرداد و گفت: بانک مرکزی استفاده از سوئیفت آسیایی را در دستور کار قرار داده است.

به گزارش مهر ولی الله افخمی راد با بیان اینکه بانک مرکزی استفاده از سوئیفت آسیایی را در دستور کار قرار داده است، گفت: هم اکنون 8 بانک ایرانی در فهرست تحریم ها قرار ندارند و همین امر، می تواند با همکاری سایر شرکای بین المللی، راه را برای رونق تجارت باز کند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: البته صرافی ها نیز در کنار بانکها کار نقل و انتقال پول را انجام می دهند؛ اما ممکن است اندکی هزینه بالاتر باشد.

وی تصریح کرد: تحریم ها به ویژه علیه نظام بانکی، محدودیت هایی را در روابط تجاری میان ایران و سایر کشورها به وجود آورده است که البته در هیات های تجاری که به ایران سفر می کنند، این موضوع را پیگیری و مورد مذاکره قرار می دهیم.

به گفته افخمی راد، بر اساس برنامه امسال دولت، قرار است که 22 میلیارد دلار در بخش خدمات و 47 میلیارد دلار در بخش کالا، صادرات صورت گیرد، این در حالی است که علیرغم تمام تحریم ها، مبادله تجاری ایران با سایر کشورهای دنیا با افزایش مواجه بوده و صادرات به 26 میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش مهر، سوئیفت از شنبه 27 اسفند 1390 در راستای تحریم‌های اروپایی خدمات را به برخی بانک‌های ایرانی که مشمول طرح تحریم هستند قطع کرده ‌است. در عین حال، برخی خبرها حکایت از آن دارد که شبکه مالی سوئیفت، به تازگی به صورت رسمی از اتحادیه اروپا خواست تحریم های مالی علیه ایران لغو شود تا این شبکه بتواند تعاملات مالی را میان بانک های ایرانی و دیگر کشورهای جهان از سرگیرد .شبکه سوئیفت که مقر آن در بلژیک است، تعاملات مالی 209 کشور در جهان را سامان می دهد و با 97 هزار موسسه مالی و بانکی در جهان ارتباط دارد.

تاریخ: یکشنبه 30 شهریور 1393