Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

مدیر کل دفتر صنایع نساجی و پوشاک گفت : باید زمینه برای رشد صنعت پوشاک بخصوص در حوزه زنان فراهم شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از شبکه اطلاع رسانی تولید و تجارت ایارن ، گلناز نصرالهی در نشست تشکیل کارگروه پوشاک که با حضور پیشکسوتان صنعت پوشاک و انجمنها و اتحادیه های فعال در صنعت نساجی برگزار شد افزود : ادعا نمی کنم که با تشکیل کارگروه همه مشکلات حل می شود و مشکلات جاری بخش پوشاک در کارهای جاری کمیته قابل دسته بندی و حل است و بخشی هم به ضوابط و مقررات و اصلاح آنها مربوط است که باید کارها مطالعاتی سریعی انجام شود.

وی اضافه کرد : تحریمها در این صنعت تاثیر گذار بود، اما هیچکدام دلیل نمی شود که از تلاش خودمان برای به نتیجه رسیدن کم کنیم چراکه لیاقت کشور و مردم ما بیش از این است.

نصرالهی با تاکید بر لزوم صنعتی شدن تولید پوشاک در کشور تصریح کرد : در این بخش شاید طی سالهای اخیر جلو نرفته باشیم اما باید تلاش کنیم .

وی خطاب به انجمن ها و تشکلهای حاضر در نشست اظهار کرد : کمک شما به این کارگروه تنها وظیفه ای اجتماعی است و ارگانهایی به عنوان عناصر اصلی یا همکار در کنار این کارگروه خواهند بود ضمن اینکه از سازمان توسعه تجارت ، سازمان حمایت و شرکت بازرگانی دولتی نیز استفاده خواهیم کرد.

به گفته وی موضوعات و بحث های مالیاتی که مشکل اکثر قریب به اتفاق تولید کنندگان پوشاک کشور است باید طی لایحه ای به مجلس تقدیم شود.

در این نشست مدیر عامل چرم مشهد گفت : مهمترین مساله در این صنعت نداشتن استراتژی و نقشه راه است.

رضا حمیدی تصریح کرد : رقابت غیر منصفانه تولیدات چینی ، کمرنگ بودن حمایت مردمی از تولیدات ملی ، رقابت پذیر نبودن اکثر تولیدات داخلی از لحاظ کیفیت و قیمت تمام شده، عدم کنترل واردات و نبود حمایتهای تعرفه ای ، پدیده شوم قاچاق ، عدم ساماندهی شایسته مد و لباس ، کمبود آموزش در سه سطح کارگر ماهر ، تکنسین و کارشناس از دیگر معضلات موجود در این صنعت است.

به گفته وی صنعت پوشاک ببیشترین اشتغال زایی را دارد و کمترین هزینه را برای ایجاد یه شغل برای یک نفر داراست.

وی همچنین برای پیشنهادات خود را برای بهبود این صنعت ارائه داد.

تسهیلات ویژه برای حذف واسطه ها و ایجاد فروشگاههای از تولید به مصرف ، تسهیلات دهی برای ایجاد فروشگاههای زنجیره ای بدون بهره، تسهیلات برای حفظ واحدهای موجود، پاک محسوب شدن این صنعت برای فعالیت در شعاع نزدیک شهرهای بزرگ ، الگو سازی در کنار طراحی ، توجه ویژه به گسترش صادرات و تخصیص جوایز ویژه بدین منظور و تخصیص جایزه برای ایجاد برندهای ملی و رسیدن به سطح برند جهانی در این صنعت ، حمایت شایسته از طراحان ایرانی و موظف شدن رسانه های گروهی برای گسترش حمایت از برندهای ملی از جمله پیشنهادت حمیدی بود.

وی اضافه کرد : باید هزینه های نمایشگاهی برای برگزاری نمایشگاههای پوشاک کاهش یابد و مدارس فنی برای بخش آموزش تشکیل شود و از نظریات تشکلهای صنفی بهره ببریم.

در ادامه این نشست ، هاکوپیان پیشکسوت صنعت پوشاک بر لزوم اصلاح یا حذف قوانین مزاحم و دست و پاگیر این صنعت تاکید کرد.

وی گفت : قوانینی که در دوران جنگ وضع شده و در زمان خودش هم لازم بوده امروز باید روزآمد تر شوند ضمن اینکه قوانین و مقررات تعزیرات بسیار مزاحم وآزار دهنده است.

هاکوپیان تصریح کرد : جای نهاد اجتماعی تولید کنندگان پوشاک خالی است و باید بوجود بیاید و پوشاک باید یک حامی داشته باشد.

وی همچنین پیشنهاد داد که اداره کل پوشاک در وزارت صنعت ، معدن و تجارت تشکیل شود .

سومبات هاکوپیان ادامه داد: هم اکنون پوشاک زیر چتر نساجی است و باید بیرون بیاید و تا زمانی که این اتفاق نیفتد کاری در این صنعت انجام نمی شود .

دخالت ارگانها و سازمانهای غیرتخصصی در این حوزه ، سخت گیرانه بودن مقررات سازمان تعزیرات ، ساماندهی پروسه طراحی ، تولید ، توزیع و عرضه در این صنعت ، مشکل نرخ ارز ، لزوم تقویت صادرات ، ساماندهی مد، مشکلات مالیاتی ، نبود استراتژی مناسب در این صنعت ، کمبود نیروی استانی ، نبود استاندارد ارگونومی و سایز و اندازه در پوشاک ، فعالیت محدود خوشه ها ، و لزوم ایجاد برند ملی از دیگر مسائلی بود که شرکت کنندگان در این نشست بر آن تاکید کردند.

گفتنی است تشکیل کارگروه پوشاک بنا به دستور مهندس نعمت زاده وزیر صنعت ، معدن و تجارت برای بررسی و حل مشکلات این صورت می گیرد و بدین منظور اولین جلسه همفکری با صاحبنظران این حوزه تشکیل شد.
در این نشست شرکت کنندگان به درخواست هاکوپیان فعال و پیشکسوت صنعت پوشاک و به احترام شهدای جبهه و جنگ یک دقیقه سکوت کردند .

1
تاریخ: سه شنبه 1 مهر 1393