Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

معاون صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در نیمه‌ امسال نسبت به سال گذشته تولیدات صنعتی افزایش یافته و در سال جاری رشد ارزش افزوده خواهیم داشت.

 محسن صالحی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه مرکزی، مشکلات صنعتگران را علاوه بر تولید و عرضه، توزیع و صادرات عنوان و اظهار کرد: برنامه‌هایی برای تولیدکنندگان و تولیدات داخلی در بخش پس از تولید داریم تا سهم بهتری در صادرات داشته باشیم.

 وی برنامه دولت برای حمایت از صنعت را خروج از رکود غیر تورمی و لایحه حمایت از تولید عنوان کرد و افزود: این لایحه در حال حاضر در مجلس و در کمیته مشترک دولت و مجلس در حال بررسی است.

 معاون وزیر صنایع درباره شرایط پرداخت وام به تولیدکنندگان بدهکار گفت: واحدهای تولیدی با نظم در حسابرسی، اعلام آن و توافق با بانک‌ها در جریان نقدینگی، در خصوص بدهکاری قبلی تعیین تکلیف کنند تا منابع تأمین شود.

 وی اضافه کرد: اگر 60 درصد از منابع مالی که به سرمایه در گردش تخصیص داده شده، تأمین شود شاهد افزایش تولیدات در صنایع خواهیم بود.

معاون وزیر صنعت درباره جلوگیری از واردات بی‌رویه کالاهای خارجی اضافه کرد: مقرر شد نرخ ارز به گونه‌ای اصلاح شود که واردات در مقابل تولید داخلی به صرفه نباشد.

 وی درخصوص سقف ممنوع‌الخروجی تولیدکنندگان بدهکار گفت: این موضوع به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارتباطی ندارد و باید امور مالیاتی کشور به این سؤال پاسخ دهد.

 صالحی‌نیا در خصوص استقرار صنایع تا شعاع 120 کیلومتری شهرهای بزرگ نیز گفت: این موضوع در گذشته فقط برای تهران مطرح بوده و هم اینک نیز وضع بدین منوال است و در شهرهای بزرگ به جز اصفهان که تا شعاع 50 کیلومتری مشخص شده، این مسافت 30 کیلومتر تعریف شده است.

 وی تصریح کرد: اجرای این طرح به منظور ساماندهی صنایع آلاینده انجام شده است اما در خصوص صنایع پیشرفته و هایتک این محدودیت برداشته می‌شود.

 صالحی‌نیا درباره رویکرد ایران برای همکاری با خودروسازان چینی و اینکه آیا چینی‌ها می‌توانند باعث ارتقای صنعت خودروسازی ایران شوند؟ گفت: اگر شما خبرنگاران فقط یک ماه در خصوص صنعت خودرو خبر تولید نکنید قطعا مشکلات صنعت خودرو برطرف می‌شود.

 وی تصریح کرد: همین سؤالات متعدد شما در حوزه خودور و پرداختن بیش از اندازه رسانه‌ها به موضوع قیمت خودرو موجب شده که مقوله خودرو به یکی از مشکلات اصلی کشور تبدیل شود.

 معاون وزیر صنعت ادامه داد: شما خبرنگاران چرا در خصوص افزایش قیمت در سایر حوزه‌ها و کالاهای اساسی خبر تهیه نمی‌کنید؟ چرا فقط قیمت خودرو را مهمترین مشکل کشور می‌پندارید؟ همین کارهای رسانه‌ای شما باعث شده که در این حوزه مشکلاتی بوجود آید.

 وی صنعت خودرو را وابسته به ارتباطات بین‌المللی دانست و گفت: چون برخی از تولیدات برای ما صرفه اقتصادی ندارند مجبوریم برخی از قطعات خودرو را وارد کنیم تا خودروساز داخلی متضرر نشود.

1
تاریخ: شنبه 5 مهر 1393