Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از زنده کردن دارایی نامشهود واحدهای صنعتی کشور خبر داد و گفت: موفقیت و تنوع محصولات در واحدهای صنعتی محصول دارایی های نامشهود واحدهای برتر کشور است.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه گیلان، علی اصغر توفیق در جمع خبرنگاران استان با بیان اینکه دارایی های واحدهای تولیدی در حساب و کتاب ها مغفول مانده است، گفت: دارایی های نامشهود یعنی سرمایه های انسانی کارآمد، کیفیت کالا، تحقیقات کاربردی، مدیریت موفق و... که در دارایی های کنونی واحدهای تولیدی باید جزو دارایی محسوب شوند.

 توفیق گفت: موفقیت و تنوع محصولات در واحدهای صنعتی محصول دارایی های نامشهود واحدهای برتر کشور است که به واحدهای آرندی معروفند.

 وی با اشاره به اینکه کل صادرات کشور 80 میلیارد دلار است که 40 میلیارد آن نفتی و 40 میلیارد دیگر آن غیرنفتی است، تصریح کرد: باید صادراتی خارج از این دو بخش نیز داشته باشیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: باید دارایی های نامشهود را زنده کنیم و این در دنیای امروز مرسوم است و می بینیم که در شرکت های بزرگ دنیا دارایی های نامشهود بسیار گران تر از کالاهای آن شرکت ها خرید و فروش می شوند.

 به گفته وی تشویق، بهترین وسیله توسعه است و استفاده از این مهم موجب ارتقای کیفیت کالای ایرانی شده است.

 توفیق با بیان اینکه به راستی کیفیت محصولات رشد خوبی پیدا کرده و راه را در کسب بازارهای جهانی پیدا کرده است، اضافه کرد: در سفر خود به گیلان و دیگر استان‌ها دریافته ام که خواسته های واحدهای صنعتی عوض شده و این تغییر خوب است.

 معان وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در بخش صنعت در دو بخش احداث کارخانه و تولید علم و دانش انجام می شود، تصریح کرد: در زمینه تولید علم در دنیا خوب کار کرده ایم اما علم های دکوری به درد توسعه کشور نمی خورد.

 وی با اشاره به اینکه تولیداتی که مصرف کنندگان آن مشخص نباشند تولیدات خوبی نیستند، خاطرنشان کرد: تولید باید محصول دانایی را تبدیل به دارایی کند.

توفیق ادامه داد: باید در زمینه‌هایی سرمایه گذاری کنیم که برگشت سرمایه داشته باشند و یک واحد تولیدی موفق واحدی است که دخل و خرجش با هم بخواند.

 

تا 2 سال دیگر گیلان قطب تولید فولاد کشور می‌شود

 در ادامه این گفت‌وگو، علی منتظری - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان - با بیان اینکه تا سه سال آینده طرح‌های بزرگ صنعتی در گیلان افتتاح می شوند، گفت: دو سال آینده ظرفیت تولید فولاد استان به 9 میلیون تن افزایش می‌یابد و گیلان قطب تولید فولاد کشور می‌شود.

 وی در ادامه با اشاره به اینکه برنج از تولیدات استراتژیک کشاورزی گیلان است فرآوری محصول برنج در گیلان را ضروری دانست و اضافه کرد: این کمبود برای فرآوری چای در گیلان نیز وجود دارد.

 رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان ادامه داد: در بخش صنایع سلولزی گیلان قابلیت های خوبی دارد و نزدیکی به کشور روسیه و تهیه چوب از جمله قابلیت‌های استان در ایجاد صنایع سلولزی است.

 منتظری از گسترش صنایع سلولزی در گیلان خبر داد و خاطرنشان کرد: صنایع سلولزی با ظرفیت تولید 600 هزار مترمکعب تا سال آینده در استان به بهره‌برداری می‌رسد.

 وی با اشاره به افتتاح سه واحد صنایع سلولزی تا پایان امسال در گیلان تاکید کرد: به این ترتیب گسترش زراعت چوب در استان باید در دستور کار قرار بگیرد.

توفیق گفت: صنوبر را می توان در اغلب زمین های استان از جمله در حاشیه جاده‌ها و واحدهای مسکونی کشت کرد و اجرای این امر می تواند در افزایش اشتغال و درآمد استان موثر باشد.

تاریخ: دوشنبه 14 مهر 1393