Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

عضو هیأت مدیره خانه صنعت با تشریح دلایل عدم احساس رشد اقتصادی در بین تولیدکنندگان، گفت: عدم افزایش توان خرید مردم دلیل اصلی این موضوع است زیرا تقاضای جدیدی وارد بازار نشده و فروش تولیدات صنعتی رونقی نداشته است.


آرمان خالقی در گفت‌ و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با تشریح دلایل ملموس نبودن رشد اقتصادی در بخش صنعت، اظهار داشت: آمارها نشان دهنده نزدیک شدن نرخ تورم به مرز 19 درصد است و در این شرایط، دلیل اصلی ملموس نبودن رشد اقتصادی برای بخش تولید، بالا نرفتن توان خرید مردم و عدم تعییر در بازار است.

وی تصریح کرد: در چنین شرایطی با کاهش تورم، قدرت خرید مردم به میزان قبل بازگشت نداشته است و درآمد مردم سیر صعودی پیدا نکرده تا بر قدرت خرید آنها تاثیرگذار باشد.

وی ادامه داد: در وضعیت فعلی، بازار منتظر کاهش قیمت‌ها است و بحث‌هایی در مورد مسائل مختلف مانند مذاکرات سیاسی و دیپلماسی کشور مطرح می‌شود که انتظار کاهش قیمت‌ها را در جامعه ایجاد می‌کند.

خالقی افزود: بنابراین عده‌ای از مردم برای خرید کالای مورد نیاز خود دست نگه داشته‌اند و منتظر کاهش قیمت‌ها هستند، در صورتی که اگر برای این تولیدات بازاری ایجاد شود، مشکلات تولید نیز کاهش خواهد یافت.

وی با اشاره به افزایش 44 درصدی صادرات کالاهای غیر نفتی طی 6 ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، اظهار داشت: این مسئله به خوبی می‌تواند خودش را در رشد 4.5 درصدی اقتصاد کشور نشان دهد، زیرا نشان دهنده رشد تولید کالاهای غیر نفتی و صادرات آن به کشورهای دیگر است.

عضو هیأت مدیره خانه صنعت تصریح کرد: در عین حال، ترکیب عمده کالاهای وارداتی نیز به مواد اولیه مورد نیاز صنایع اختصاص داشته است که گندم در رده اول و خودرو، برنج، ذرت و کنجاله سویا نیز در رده‌های بعدی قرار دارند و این آمار نشان می‌دهد که عمده واردات به کالاهای ضروری مردم اختصاص داشته است.

وی تأکید کرد: در حال حاضر مردم منتظرند تا قیمت‌ها در بازار کاهش یابد و در واقع افق اقتصادی کشور نشان دهنده بهبود و ایجاد امنیت است که باعث احتکار کالا و خریدهای غیر ضروری در مردم نمی‌شود.

وی با بیان اینکه در دوران گذار از رکود اقتصادی به رونق قرار داریم، گفت: به شرطی که این دوران به درستی مدیریت شود، اوضاع اقتصادی کشور بهتر خواهد شد.

خالقی ادامه داد: با توجه به وجود نقدینگی در دست مردم، باید جایی برای سرمایه‌گذاری فراهم شود که در حال حاضر بازارهای طلا و ارز به دلیل ثبات قیمت‌ها، شرایط مناسبی برای جذب سرمایه‌ها ندارند، ولی بازارهایی مانند مسکن و بورس می‌تواند جایی برای جذب سرمایه‌ها باشد و سرمایه‌گذاری بلند مدت را به خود جلب کند که امیدواریم این سرمایه‌ها بیشتر وارد بورس و صرف سرمایه‌گذاری مشترک برای تولید شوند.

1
تاریخ: سه شنبه 15 مهر 1393