Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
رئیس کل گمرک ایران با اعلام اینکه امکان شناسایی کالاهای تقلبی از غیرتقلبی در گمرکات فراهم شده است گفت: برنامه عملیاتی هوشمندسازی گمرک یا همان سامانه جامع گمرکی کشور از نیمه دوم سال گذشته آغاز شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود کرباسیان در مراسم رونمایی از سامانه جامع گمرکی (پنجره واحد تجارت فرامرزی) که با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شده به ایراد توضیحاتی در خصوص این سامانه پرداخت و با اشاره به اینکه ما می توانیم سالیانه 100 میلیارد دلار صادرات داشته باشیم، افزود: تا قبل از این 26 روز طول میکشید کالا در گمرک جابه جا شود درحالی که باید این فرایند طبق استاندارهای جهانی خیلی کوتاه تر می شد و در حال حاضر 26 روز به 3 روز کاهش یافته است.

رئیس کل گمرک با بیان اینکه در حال حاضر این سیستم ظرف 10 ماه و با 5 درصد از بودجه ای عملیاتی شده است که تاکنون رقم آن توسط گمرک دریافت نشده است، تصریح کرد: ارزش کالا به صورت آنلاین در سیستم گذاشته می شود و مشتری می داند که چه مقدار باید با چه تعرفه ای پرداخت کند.

وی ضمن بیان اینکه امکانی در گمرک فراهم شده تا کالای تقلبی از غیرتقلبی شناسایی شود، افزود: اظهار از راه دور از دیگر امکانات گمرک است و مشتریان می توانند هر لحظه از 24 ساعت درخواست خود را در گمرک اظهار کنند.

کرباسیان کاهش هزینه پنهان وارد کننده را از دیگر مزایای طرح جدید گمرکی دانست و گفت: این طرح 280 هزار میلیارد تومان صرفه جویی سالانه برای واردکننده و تولیدکننده به همراه دارد، همچنین معادل 130 درصد از اجرایی شدن این سامانه درآمد گمرک افزایش یافته است؛ در ترانزیت نیز همین اتفاق تکرار شده و گذشته 45 روز فرایند طول می کشید الان 4 روز شده است.

معاون وزیر اقتصاد همچین به کشفیات مواد مخدر در گمرک اشاره کرد و افزود: سال گذشته این میزان 110 تن بوده و امسال 25 تن است، ان شاءالله امسال به صفر برسد.

وی همچنین با تاکید براینکه هفت روز صادرات به یک روز کاهش یافته است، تصریح کرد: روند صادرات نیز هفت مرحله داشت که به دو مرحله کاهش یافته است. البته این را هم باید گفت که رتبه گمرک ایران از 106 به 63 رسیده است.

کرباسیان تعداد گمرکات کشور را 150 گمرک، مناطق ویژه را 18 و مناطق آزاد را هفت منطقه اعلام کرد و افزود: پیش از این پیش بینی شده بود که این سامانه 310 میلیارد تومان هزینه داشته باشد و در مدت هفت سال اجرایی شود که ما موفق شدیم 10 ماهه و با 5 درصد مبلغ پیش بینی شده انرا اجرا کنیم.

معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: برنامه عملیاتی هوشمندسازی گمرک یا همان سامانه جامع گمرکی کشور از نیمه دوم سال گذشته آغاز شد و تکمیل و توسعه این سامانه در رأس برنامه های سال جاری گمرک قرار گرفت.

وی تاکید کرد: سامانه جامع گمرکی امکان پوشش کلیه فرایندها و عملیات ترخیص از لحظه ورود کالا به قلمرو گمرکی تا اتمام تشریفات گمرکی و خروج کالا را دارد. همچنین لازم به ذکر است که این سامانه شامل واردات و صادرات، ترانزیت، اظهار از راه دور و سامانه مدیریت اطلاعات است.

تاریخ: چهارشنبه 16 مهر 1393