Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، غلامحسین شافعی بعدازظهر امروز در چهلمین نشست هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با توجه به همزمانی این جلسه با بزرگداشت روز ملی صادرات، بخش‌هایی از سخنان خود را به مقوله صادرات اختصاص داد و گفت: صادرات به عنوان یکی از محورهای اصلی توسعه اقتصاد کشور است، اگرچه به رسم معمول، اعتقاد قوی در کل کشور به این مسئله وجود ندارد.

وی ادامه داد: از دیرزمان اگر کشور، تولید اضافه‌ای داشت، به فکر صادرات آن هم می افتیم و صادرات به امر حاشیه‌ای تبدیل شده بود و نتیجه آن شد که امروز توفیقات چندانی در صادرات نداشته‌ایم.

شافعی با اشاره به اینکه اکنون این اعتقاد به وجود آمده که صادرات به عنوان پیشران اقتصاد کشور باید مدنظر قرار گیرد، افزود: گویی زبان صادرات از ابراز مشکلات پیش‌رویش تاکنون کوتاه بوده است. همه شاهدیم که در چند سال گذشته تصمیمات لحظه‌ای چه بر سر صادرات آورد. صادرات میدان رقابت داخلی نیست، بلکه رقابت با رقبایی است که ابزار و امکاناتشان با ما قابل مقایسه نیست.

وی با تأکید بر اینکه توفیق در صادرات با خون دل به دست می‌آید، تصریح کرد: زمانی شاهد بودیم که صادرکنندگان همانطور که لحظه لحظه قیمت ارز و سکه را می‌گرفتند، هر ساعت متوجه می‌شدند که صبح تا ظهر چه بر قانون و مقررات صادرات آمده است و به همین دلیل ما بسیاری از فرصت‌ها را از دست دادیم و بسیاری زحمات به فنا رفت.

رئیس اتاق بازرگانی ایران پیشنهاد داد که تا استراتژی جامع صادرات کشور را تدوین کنیم تا براساس آن، صادرکننده این اطمینان خاطر را به دست آورد که در قوانین، ثبات خواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: باید مشکلات در هم تنیده سازمان‌های مرتبط با صادرات را ببریم و قیچی کنیم، تازه با این فضای ایجادشده می‌توانیم امیدوار باشیم که در صادرات به توفیقات خوبی دست خواهیم یافت.

رئیس اتاق بازرگانی ایران به توفق رئیس‌جمهور در امر صادرات اشاره کرد و گفت: سال‌ها حسرت می‌خوریم که رؤسای جمهور هیأت تجاری بازرگانان را در سفرها به همراه خود می‌برند و ما هیچ‌گاه شاهد چنین چیزی نبودیم، ولی رئیس‌جمهور برای نخستین بار یک هواپیما از فعالان بخش خصوصی به همراه خود به سفرهای ترکیه و قزاقستان برد و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند، چرا که می‌تواند در روند اقتصادی کشور نتیجه مثبتی داشته باشد. مضاف بر آنکه، تلاش‌های وزیر امورخارجه برای بهبود فضای سیاسی بی‌تأثیر نبوده است

 

1
تاریخ: یکشنبه 27 مهر 1393