Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

در سال‌های گذشته تقلب زیادی در اعطای جوایز صادراتی صورت گرفته و این تشویق‌ها باید در قالب تسهیلات برای حمل کالاها و تعرفه‌های گمرکی در نظر گرفته شود.
عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه جوایز صادراتی نوعی رانت است، گفت: در سال‌های گذشته تقلب زیادی در اعطای جوایز صادراتی صورت گرفته و این تشویق‌ها باید در قالب تسهیلات برای حمل کالاها و تعرفه‌های گمرکی در نظر گرفته شود.
یونس ژائله در جمع خبرنگاران به تحریم‌های اخیر و افزایش تعرفه‌های گمرکی برخی کشورها اشاره کرد و گفت: متأسفانه برخی کشورهای اروپایی به منظور کاهش صادرات کالا از ایران به کشورشان اقدام به افزایش تعرفه‌های گمرکی کرده‌اند تا صادرات کالا توجیه اقتصادی نداشته باشد و به این ترتیب بازار‌های صادراتی ایران محدود شود.
وی درخصوص عدم همبستگی کشورهای اسلامی در بخش واردات و صادرات کالا گفت: متأسفانه تولیدکننده‌های خوبی در کشور نداریم که امکان رقابت داشته باشند و سازمان توسعه تجارت به دلیل ترسی که از تأمین بازار داخلی دارد، نمی‌تواند قراردادهای دوجانبه را با کشورهای اسلامی منعقد کند. وی با اشاره به صادرات کالا به روسیه گفت: روسیه کشور قدرتمندی است و شرایط خاصی دارد، از این رو برای ورود به این کشور باید قدم‌های آهسته و مطمئنی برداشته شود تا تجربه بازار‌های آسیای میانه تکرار نشود.
عضو کمیسیون کشاورزی اتاق ایران با اشاره به برگزاری پنجمین نمایشگاه تجارت و سرمایه‌گذاری جهان اسلام که در تاریخ ۱۹تا ۲۳آبان ماه ۱۳۹۳ در مالزی برگزار می‌شود، گفت: برقراری رابطه تجاری میان کشورهای جهان اسلام به بهبود فضای کسب و کار در کشور کمک می‌کند و واردات و صادرات کالا را در شرایط تحریم تسهیل می‌کند. وی افزود: امسال در این نمایشگاه، همزمان با سومین اکسپوی گردشگری اسلامی، نخستین نمایشگاه آموزش عالی جهان اسلام OIC در پایتخت مالزی برپا می‌گردد. این رویداد یکی از مؤثرترین و قدرتمندترین رویدادهای در حال رشد، برای ایجاد فرصت‌های همکاری بین کشورهای اسلامی شناخته شده و فرصتی مناسب و ارزش‌آفرین برای بسط و توسعه نفوذ بخش‌های دولتی و خصوصی داخلی در کشورهای اسلامی می‌باشد.
ژائله تصریح کرد: این گردهمایی به دلیل ایجاد فضایی مناسب برای ملاقات، آشنایی و ارائه محصولات و خدمات شرکت‌کنندگان به بازارهای نوظهور کشورهای اسلامی، ملاقات با افراد کلیدی و تصمیم‌گیرنده در صنایع مختلف و ایجاد ارتباطات مؤثر برای پیشبرد اهداف و کسب اطلاعات روز درباره کشورهای اسلامی و در مجموع به دلیل تقویت و ارتقای جایگاه جمهوری اسلامی ایران در زمینه توسعه همکاری‌های اقتصادی با کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی، حائز اهمیت است.
همچنین در حاشیه این نمایشگاه، به نخبگان اقتصادی جهان اسلام جوایزی اعطا می‌شود که سال گذشته اسداله عسگر اولادی موفق به دریافت این جایزه شد. امسال نیز ژائله مدیر عامل شیرین عسل از ایران کاندیدای دریافت این جایزه شده است.

1
تاریخ: شنبه 3 آبان 1393