Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
دانشجوی رشته‌ فرش دانشگاه شهرکرد موفق به ساخت دستگاه هم‌پهنا، برای رفع نقص فرش دستبافت شد.
به گزارش تسنیم، به نقل از روابط عمومی دانشگاه شهرکرد، مجید اکبری دانشجوی رشته‌ فرش دانشکده‌ هنر فارسان دانشگاه شهرکرد موفق به اختراع دستگاه "هم‌پهنا"، نخستین دستگاه رفع نقص فرش شد، این دستگاه یکی از جدیدترین وسایل کاربردی در کارگاه‌های تولیدی و آموزشی فرش دستباف است که با رفع جمعی از عیوب اساسی حادث در فرآیند بافت فرش، سبب بالا رفتن کیفیت فرش شده، افزایش فروش و صادرات فرش دستبافت را به همراه دارد.

این دستگاه با عملکردی ساده روی شیرازه‌های دو طرف فرش و در عرض مشخص قرار می‌گیرد در نتیجه بافت با همان عرض تنظیم شده‌ اولیه بالا می‌رود.

همچنین بر اساس رج شمار محاسبه شده توسط دستگاه هم‌پهنا، هر ده رج بافت اندازه‌گیری شده تا از بالا و پایین زدگی فرش جلوگیری شود واز قسمت تراز دستگاه نیز برای صاف بودن سطح بافت استفاده می‌شود.

رفع سردار شدن، شانه دار شدن، شمشیری شدن، بالا و پایین‌زدگی، جمع و باز شدگی فرش در حین بافت، تنظیم نبودن سطح بافت، عدم کنترل رج شمار و هم اندازه نبودن حاشیه‌های دو طرف در انواع بافته‌های داری آموزشی و تجاری آکادمیکی از مهم‌ترین نقوص قابل رفع با دستگاه هم‌پهناست.

این اختراع با عنوان "دستگاه رفع جمع‌شدگی و بازشدگی انواع بافته‌های داری آموزشی و تجاری آکادمیکی و کنترل اندازه‌ی بالازدگی و پایین‌زدگی فرش" با شماره ثبت 83466 در اداره‌ ثبت اختراع سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده است.

این اختراع با دارا بودن قابلیت ساخت و استفاده، گامی خلاقانه در راستای ارتقای کیفیت فرش در سطح جهان است.
1
تاریخ: دوشنبه 19 آبان 1393