Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، فرشاد مقیمی بعد از ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیر عامل شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان غربی که در سالن آمفی تئاتر شرکت برق برگزار شد، اظهار داشت: یکی از امتیازات نظام جمهوری اسلامی این است که مدیران و مسئولان برای خدمت به نظام و جامعه منتصب می‌شوند و این تفکر موجب شده نظام جمهوری اسلامی به قابلیت‌های خوبی برسد.

وی اعلام کرد: از 943 شهرک و ناحیه صنعتی مصوب در کشور 35 شهرک و ناحیه صنعتی مصوب در آذربایجان غربی بوده که 3.5 درصد کل شهرک‌ها  و نواحی صنعتی کل کشور را شامل می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه 733 شهرک و ناحیه صنعتی در کشور در دست بهره برداری است، ادامه داد: 22 شهرک و ناحیه صنعتی در آذربایجان غربی در دست بهره‌برداری است.

مقیمی اراضی در اختیار شهرک‌ها و نواحی صنعتی آذربایجان غربی را 2 هزار و 393 هکتار عنوان کرد، خاطرنشان کرد: اراضی در اختیار شهرک‌ها و نواحی صنعتی آذربایجان غربی کمتر از سه درصد اراضی در اختیار شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور است.

وی با بیان اینکه سه درصد اشتغال در کل شهرک‌های صنعتی در کشور به آذربایجان غربی اختصاص دارد، ادامه داد: در حال حاضر 670 هزار نفر در شهرک‌های صنعتی اشتغال دارند و از این تعداد 19 هزار و 949 نفر در شهرک‌های صنعتی استان آذربایجان غربی اشتغال دارند.

مقیمی با بیان اینکه در حوزه خدمات زیرساختی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی نواقصی وجود دارد که باید این نواقص برطرف شود، خاطرنشان کرد: انباشت سرمایه در راستای ایجاد زیرساخت‌ها بالا بوده و در حال حاضر توسعه کمی شهرک‌های صنعتی در دستور کار نیست مگر در نواحی که نیاز برای ایجاد شهرک صنعتی وجود دارد.

وی با بیان اینکه هفت شهرک فناوری مصوب در کشور وجود دارد که از این تعداد سه شهرک به بهره‌برداری رسیده، افزود: از هفت شهرک فناوری مصوب در کشور یک شهرک در آذربایجان غربی است.

مقیمی با بیان اینکه 92 درصد صنایع کل کشور مربوط به صنایع کوچک بوده، گفت: نظام برنامه‌ریزی کشور به حوزه صنایع کوچک توجه دارد.

وی تصریح کرد: یکی از چالش‌های اصلی که در سفرهای استانی مطرح شد بحث معافیت‌های مالیاتی بود که در کمیسیون و صحن علنی مجلس شورای اسلامی مصوب شد واحدهای که در شهرک صنعتی داخل شعاع 30 کیلومتری شهر قرار دارند از معافیت مالیاتی برخوردار می‌شوند.

مقیمی به واگذاری مدیریت شرکت شهرک‌های صنعتی اشاره کرد و افزود: 117 شهرک و ناحیه صنعتی در عرض یک سال اخیر به شرکت‌های خدماتی واگذار شده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر صنعت به توسعه مدیریت، عملیات تکنولوژی، تامین منابع مالی، حمایت‌های قانونی و... نیاز دارد و در آذربایجان غربی نیز نیازسنجی صنعتی باید در دستور کار شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان غربی قرار گیرد.

مقیمی خاطرنشان کرد: ارائه تخفیف‌هایی به صنعتگران در شهرک‌های صنعتی از اقدامات شهرک‌ها به منظور ترغیب سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری صنعتی است که براساس دستور وزیر صنعت و معدن در مناطق محروم 10 درصد و مناطق کمتر توسعه یافته پنج درصد تخفیف به صنعتگران در نظر گرفته شده است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اعلام کرد: دولت یک هزار و 200 میلیارد تومان از منابع هدفمندی به بخش صنعت اختصاص داده و وزارت‌خانه سهم قابل توجهی از منابع را به بخش صنایع کوچک در نظر گرفته است و حدود 15 هزار واحد صنعتی شناسایی شده تا منابع در اختیار شهرک‌ها قرار گیرد.

 

تاریخ: چهارشنبه 21 آبان 1393