Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

سخنگوی دولت اولین تصویر رسمی از شاخص های کلان اقتصاد ایران در سال آینده را ارائه کرد. آن گونه که محمدباقر نوبخت روز گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت گفته، بودجه سال ۹۴ به گونه ای تدوین شده است که اقتصاد ایران در این سال رشدی بین ۵/۲ تا ۳ درصدی را تجربه کرده و تورم آن در زیر ۱۵ درصد به تثبیت خواهد رسید. همچنین پیش بینی شده قیمت نفت در محدوده ۷۰ تا ۸۰ دلار به ازای هر بشکه باقی بماند تا به این ترتیب بودجه سال آینده با ویژگی «واقع نگری» تقدیم مجلس شورای اسلامی شود.
سخنگوی دولت از تهیه ۸ سناریو برای قیمت نفت در بودجه سال آینده خبر داد.
به گزارش دنیای اقتصاد، محمدباقر نوبخت روز گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت به میان خبرنگاران آمد و پیش بینی های صورت گرفته از شاخص های کلان اقتصاد کشور بر اساس سناریوهای مختلف قیمت نفت را تشریح کرد.
او گفت: «برای سال آینده پیش بینی ما درباره قیمت نفت بین ۷۰ تا ۸۰ دلار است. در این راستا هشت سناریو تهیه کردیم و آثار انتخاب هر یک از قیمت ها را بین ۷۰ تا ۸۰ دلار در نظر گرفتیم و امروز می دانیم که براساس هریک از آنها رشد اقتصادی در سال آینده چه مقدار خواهد بود. براساس برخی از این سناریوها ما برای سال آینده حدود ۵/۲ تا ۳ درصد رشد اقتصادی خواهیم داشت و تورم ما در همه این سناریوها زیر ۱۵ درصد خواهد بود.» سخنگوی دولت ادامه داد: «ما یک عدد مطمئن را تعیین و در دولت اعلام خواهیم کرد چراکه بودجه براساس اعداد مطمئن بسیار بهتر است تا اینکه به طور خوش بینانه اعدادی را ببینیم که تحقق نیابد. پیش بینی ما این است که متوسط فروش هر بشکه نفت خام تا پایان سال به ۸۲ دلار برسد که میانگین امسال ۹۳ دلار خواهد بود.»
نوبخت با اشاره به افت قیمت نفت گفت: «حدود ۷ درصد کاهش درآمدهای نفتی را می توانیم با تخصیص بهینه جبران کنیم؛ بدون اینکه کسری بودجه داشته باشیم. به هر ترتیب ما به دنبال یک عدد مطمئن هستیم و تا روز شنبه قیمت نفت را از بین گزینه های ۷۰ تا ۸۰ دلار به دولت محترم تقدیم می کنیم.» نوبخت این سخنان را در شرایطی مطرح کرد که نتیجه مذاکرات ایران و ۱+۵ هنوز مشخص نیست و به نظر می رسد با مشخص شدن آن در سوم آذر، سال آینده این اعداد و ارقام دستخوش تغییراتی شود.
 کلیات بودجه، یکشنبه آینده در دولت 
سخنگوی دولت همچنین در مورد ویژگی های لایحه بودجه ۹۴ با بیان اینکه این لایحه هم اکنون در مراحل پایانی و تلفیقی است، گفت: «روز یکشنبه کلیات آن را در هیات وزیران رسیدگی می کنیم و به رای خواهیم گذاشت و به همین جهت فردا و پس فردا برای هر وزارتخانه یک ساعت وقت گذاشته ایم تا آخرین جمع بندی ها مدنظر قرار بگیرد و اگر نکاتی مطرح کردند، آن نکات را اضافه کنیم.»
نوبخت نخستین ویژگی بودجه امسال را تقدیم به موقع و در وقت قانونی آن به مجلس عنوان کرد و گفت: «این همان کاری است که در سال گذشته انجام دادیم؛ منتهی انتظار می رود امسال گام های مناسبت تری برداریم.»
نوبخت ویژگی دوم لایحه بودجه ۹۴ را تهیه آن به روش عملیاتی ذکر و اضافه کرد: «بودجه مبتنی بر عملکرد و نتیجه ای است که خواهد داشت. از آنجایی که در این راستا قیمت تمام شده خدمات بسیار مهم است نیازمند این بودیم که آموزش همه دستگاه ها را قبل از تهیه لایحه انجام دهیم، که در این راستا دو هزار نفر ساعت آموزشی توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی برگزار شد.»
نوبخت در پاسخ به این سوال که شما چطور می گویید با کاهش قیمت نفت جهانی با کسری بودجه مواجه نمی شوید، گفت که کسری بودجه در هر صورت رخ نمی دهد. ممکن است عدم تحقق منابع داشته باشیم. در واقع اگر به همان میزان که درآمدها تقلیل پیدا کرد هزینه ها را هم کاهش داد آنگاه کسری بودجه جبران می شود و عدم تحقق منابع نامیده خواهد شد.
 برای هر اتفاقی که در سوم آذر رخ دهد، آماده می شویم
او در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه برخی سایت های خبری گفته اند دولت در حال تدارک برای جشن هسته ای در چهارم آذر است، بیان کرد: «وظیفه ما این است که بدون خوش بینی بی جهت و بدبینی بی دلیل تلاش کنیم و برای هر اتفاقی که می تواند سوم آذر رخ دهد، آماده شویم. من نیز همچون شما همین امید را دارم.»
سخنگوی دولت ادامه داد: «ان شاءالله فرزندان این ملت که صادقانه و صمیمانه با همه مساعی خود تلاش می کنند تحریم های ظالمانه را از دوش مردم خوبمان بردارند، موفق شوند تا مردم شادمان شوند و رهبر معظم انقلاب نیز راضی باشد از این که پس از سال ها مقاومت به پیروزی دست یافته ایم.»
نوبخت ادامه داد: «امیدواریم؛ اما این گونه نیست که کار خاصی برای جشن انجام داده باشیم، اگر اتفاقی بیفتد قطعا همچون بسیاری از موارد، مردم خودجوش شادمانی خود را ابراز می کنند.»
نوبخت با اشاره به مصوبات هیات دولت اظهار کرد: «در جلسه هیات وزیران با ایجاد ۳ هزار و ۴۰۰ پست سازمانی موافقت شد به این دلیل که بیش از ۶۸ شهرستان طی سال های گذشته به تقسیمات کشوری اضافه شدند و نوع معاملات و حجم فعالیت هایی که نیاز به ثبت حقوقی دارد در این راستا مدنظر بود.»
او در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا دولت می خواهد قیمت نان را گران کند، گفت: «ما در سال جاری هر کیلو گندم را یکهزار و ۵۰ تومان از کشاورزان خریداری می کنیم و حدود ۴۶۵ تومان به نانواها می فروشیم و به ازای هر کیلو گندم ۶۸۵ تومان یارانه پرداخت می کنیم.»
نوبخت افزود: «چیزی حدود ۷۰ هزار نانوا داریم و متاسفانه طی ماه های گذشته با اعتراض عمومی نانواها مبنی بر اینکه قیمت سوخت و کارگر گران است مواجه بودیم. آنها معتقد بودند که ضرر می کنند بنابراین شاید نوعی جبران این موضوع با بی کیفیت بودن و کوچک شدن نان انجام شود که البته اگر این طور باشد ناظران ما برخورد می کنند.»
او گفت: «ما در بحث نان با ارکانی مثل مصرف کنندگان مواجه هستیم و تمام تلاش مان این است که نان ارزان و با کیفیت داشته باشند. همچنین ما با کشاورزان هم مواجهیم و می خواهیم گندم را از آنها گران بخریم تا برای شان صرف داشته باشد. از طرفی نانوا هم می گوید من نباید زیان کنم و این موضوع باید مورد توجه قرار بگیرد. در واقع در سطح ملی و استانی برای اینکه نان با کیفیت و کمیت مناسب تهیه شود همه این موارد را در نظر می گیریم و معتقدیم که نانواها از قشر زحمتکش و شریف هستند و آنها را نیز شایسته کمک می دانیم و به هر ترتیب تلاش می کنیم هیچ کدام از ارکان گفته شده زیان نبیند و دولت همچنان در هر حالتی پرداخت یارانه های خود را ادامه می دهد تا اینکه نان باکیفیت و کمیت مطلوب به دست مردم عزیزمان برسد.»به گفته او، بر این اساس هیات دولت استانداران را مسوول کرد تا در این زمینه کارگروهی تشکیل دهند و در سطح ملی، معاون اجرایی رئیس جمهور موظف شد کارگروهی تشکیل دهد تا نان با کمیت و کیفیت مناسبی به مشتریان ارائه شود.نوبخت در پاسخ به این سوال که آیا برنامه ای برای جایگزینی کارت های اعتباری به جای پرداخت نقدی یارانه ها وجود دارد، گفت: فعلا برنامه ای در این باره نداریم.
 واکنش به گزارش دیوان محاسبات 
وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه دیوان محاسبات درباره ۳ هزار و ۷۰۰ بورسیه مطالبی را بیان کرده که از گزارش وزارت علوم مشروح تر است، گفت: «گزارشی تهیه شده ولی ما به جهات عدیده قصد نداشتیم که این مطلب دستاویزی برای اختلافات بیشتر شود اگرچه ما روش قانونی خود را دنبال کرده ایم.»
سخنگوی دولت درباره شاخص اجاره بهای مسکن نیز گفت: «برای اینکه عرضه مسکن بیشتر شود در شهرهای بزرگ ۵۰  میلیون تومان وام ارزان قیمت برای بافت های فرسوده و شهروندانی که نیاز به مساعدت دارند درنظر گرفته شده است. در واقع دولت ارائه مسکن حمایتی را در کنار مسکن مهر مدنظر قرار داده است.»

1
تاریخ: شنبه 1 آذر 1393