Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از شاتا، محمد‌رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نشست گفت: با کمک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار شد فرصتی به واحدهای تولیدی داده شود تا به تدریج آنها هم بتوانند بدهی خود را به صندوق ها پرداخت کنند تا حرکت چرخ‌های صنعت روانتر شود.

وی افزود: طی چند سال گذشته به ویژه از سال 89 تا 92 با توجه به شرایط تحمیلی اعم از رکود، تحریم و مشکلات بانکی داخلی و خارجی که بر واحدهای تولیدی وارد شده، این  واحدها با مسائلی مواجه  بودند و برخی واحدها نتوانستند مطالبات تأمین اجتماعی را به موقع پرداخت کنند.

نعمت زاده ادامه داد: مواردی هم در مورد مفاصا حساب تأمین اجتماعی در رابطه با تمدید یا صدور کارت بازرگانی مطرح و قرار شد با کمک وزیر تعاون فعالیت هیچ واحد تولیدی به خاطر نداشتن یا تمدید کارت بازرگانی متوقف نشود تا دیون خود را هم بنابر توافقی که صورت می گیرد، پرداخت کنند.

به گفته نعمت زاده، در زمینه کارگاه‌های کمتر از 5 نفر کارکن که طبق قانون از پرداخت بیمه تأمین اجتماعی معاف هستند و دولت باید جبران کند، در قانون شروطی آمده بود و برخی شرکتها و واحدهای حقوقی مستثنی بودند که در زمینه حل این مشکل نیز قرار شد پیشنهاد مشترکی ارائه دهیم.

وی تصریح کرد: همه این راه حل‌ها به این دلیل است که کارگاه‌های زیر 5 نفر کارکن بتوانند نقشی در اشتغال زایی داشته باشند و رونق ایجاد شود.

تعرفه و اصلاح آن و نحوه تخصیص ارز مبادله‌ای و آزاد از دیگر موضوعاتی بود که نعمت زاده به آن اشاره کرد و گفت: این اقدام به نحوی است که بتوانیم از امکانات داخلی بیشتر استفاده کنیم و واحدها بتوانند در مقابل واردات مقاوم‌تر شوند.

نعمت زاده افزود: همچنین در این نشست قرار شد در کارگروه مشترکی در زمینه تعرفه‌هایی که به صورت منطقی از تولید داخل حمایت کند نیز به جمع بندی برسیم.

در ادامه این نشست، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز کمک به تولید و صادرات و سرمایه گذاری خارجی و پایداری منابع صندوق‌ها و کارآمدی در رشد و توسعه عمومی کشور را  یکی از استراتژی های صندوق‌های زیر مجموعه این وزارتخانه عنوان کرد.

وی گفت: باید قوانین تأمین اجتماعی و مالیاتی راحت تر شوند و تأمین اجتماعی نیز در رشد تولید مشارکت کند.

وزیر کار همچنین بر محافظت از مجموعه منابع اقتصادی برای صاحبان صندوق‌ها که بازنشستگان و روستاییان و کارگران و عشایر هستند، تاکید کرد و گفت: طراحی های لازم برای این صندوق‌ها مورد بحث قرار گرفت که چگونه بتوان هم تأثیر آنها را در رشد کشور افزایش داد و هم خود منابع بیشتری به دست آورند.

ربیعی با بیان اینکه یکی دیگر از مسائل مورد بحث در نشست مشترک با وزیر صنعت، خروج این صندوق‌ها از صنایع دست و پا گیر و کم بازده بود، افزود: این صندوق‌ها باید سیاست انقباضی اتخاذ کنند و برای پایداری منابع در محل های مفید سرمایه گذاری کنند.

در نشست مشترک وزرای صنعت و تعاون، سید تقی نوربخش مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی از ارائه مفاصا حساب تأمین اجتماعی طی 24 ساعت خبر داد و گفت: این سازمان بیشترین تعامل را با صنایع دارد.

وی با اشاره به تعامل این سازمان با جامعه کارفرمایی گفت: هم اکنون مشکل 22 ساله نیشکر هفت تپه و نیز نساجی مازندران حل شده است و به صورت موردی هم مسایل بیمه ای کارگاه‌ها را حل می کنیم.

وی با بیان اینکه هیچ بنگاه تولیدی بابت بدهی بیمه‌ای تعطیل نمی شود، تصریح کرد: صندوق تأمین اجتماعی خصوصی ترین صندوق و متعلق به کارگران است و باید شرایط برای مشارکت صندوق‌های مشابه در جهت توسعه کشور فراهم شود.

 

1
تاریخ: دوشنبه 3 آذر 1393