Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

رئیس کل بانک مرکزی از مطلوب بودن وضعیت عمومی اقتصاد کشور خبر داد.
به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)،" ولی الله سیف" در جلسه هم اندیشی بررسی راهکارها و نقش متقابل بانکها، صندوق توسعه ملی و استانداران برای خروج غیرتورمی از رکود که با حضور وزرای کشور و اموراقتصادی و دارایی در وزارت کشور برگزار شد، افزود: در اوایل دولت یازدهم یک هماهنگی نانوشته در این خصوص وجود داشته است.
وی تاکید کرد: این جلسات موجب ایجاد هماهنگی هرچه بیشتر بین نظام بانکی، دولت و استانداران خواهد شد، یکی از دلایل اصلی کسب دستاوردهای مهم در عرصه اقتصاد و تحقق اهداف، وجود همین همدلی هاست و لازم است این همراهی ها استمرار داشته باشد.
رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه یکی از ویژگی های دولت کنونی تجربه گرانبهای اعضای آن است، افزود: در تصمیمات روزمره باید از تجربیات استفاده و از بروز خطاهای گذشته جلوگیری نماییم. نظام بانکی معضلات فراوانی دارد که اگر توقعات را متعادل کنیم، قطعاً هماهنگی ها و همدلی ها بیشتر شده و در نتیجه دستاوردهای عظیمی بدست خواهد آمد.
وی با تاکید بر اینکه سوءمدیریت منابع مالی صرفاً متوجه نظام بانکی نیست، تصریح کرد: اولین اقدامی که در گذشته نظام بانکی را به بیراهه کشاند، سوق دادن منابع اخذ شده از بانک ها به سمت دیگر بود این اشتباه به جای آنکه بانک ها را در خدمت تولید قرار دهد، موجب ضربه زدن به بخش های تولیدی شد.
سیف با بیان اینکه در نظام بانکی معضلاتی وجود دارد و برخی نیز با اقدامات و اظهارنظرهای خود روحیه کار را برای نظام بانکی تضعیف می کنند به بحث مطالبات معوق اشاره و تصریح کرد: متاسفانه علیرغم اینکه مراجع ذیصلاح از جمله قوه قضاییه، مجلس شورای اسلامی مکرراً خواستار وصول مطالبات معوق می شوند اما برخی سوءجریانات موجب عدم رسیدگی به این معضل بانکی می شود.
رییس شورای پول و اعتبار با انتقاد از فشارها برای ورود بانک ها در طرح های اجباری و هزینه کردن منابع مالی بانک ها در پروژه های با بهره وری پایین، افزود: اگر برای اجرای یک پروژه منابعی هزینه و چند سال بعد این طرح زیانده می شود، نباید توقع داشت برای ادامه فعالیت آن از منابع بانکی هزینه شود. اصرار بر حفظ واحدهای قدیمی سرمایه گذاری شده، بهروه وری را پایین و موجب هدر رفتن منابع بانکی می شود. بانک یک بنگاه اقتصادی است و استفاده بهینه از منابع محدود اقتضا می کند به صورت مدیریت و کارشناسی شده منابع تزریق و تسهیلات اعطا شود. استانی که بازدهی بیشتری دارد باید در دریافت منابع اولویت داشته باشد و بین استانها باید در این زمینه رقابت ایجاد شود.
سیف وضعیت عمومی اقتصاد کشور را مطلوب ارزیابی کرد و ضمن درخواست استمرار هماهنگی ها برای تحقق هرچه بیشتر اهداف به بیان دستاوردهای دولت و نظام بانکی در چندماه اخیر پرداخت.
وی خاطرنشان کرد: دستاوردها در شاخص های اقتصادی نویدبخش است. اکنون تورم 19.4 درصد و نرخ نقطه به نقطه آن 14.6 درصد و میزان نرخ تورم ماهیانه 1.4 درصد است.
وی رشد اقتصادی 4.6 درصدی سه ماهه سال جاری را نوید جدی خروج از رکود بیان کرد و افزود: رشد سرمایه گذاری به عدد 5.7 درصد رسیده و این در حالی است که در سال قبل این رقم 16.8 - و رشد اقتصادی 1.4- بوده ضمن آنکه در مهرماه بهای تولیدکننده 15 درصد گزارش شده و این امر نشان دهنده آثار مثبت هدفمندی مرحله دوم در اقتصاد است.
وی افزود: نظام بانکی به هیچ وجه جیره بندی درصدی و بخشی را اعمال نکرده و 60 درصد منابع به سرمایه در گردش اختصاص یافته است. بانکها برای همراهی بیشتر اولویت اصلی خود را به تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی قرار داده و حتی مطالبات معوق در این زمینه نیز مانعی ایجاد نکرده است.
وی با اشاره به ایده بانک مرکزی مبنی بر اینکه استانها از واحدهای تولیدی که به دلیل عدم منابع مالی تعطیل شده اند، لیستی ارایه کرده اند، تصریح کرد: براساس این لیست کارهای کارشناسی انجام می پذیرد و منابع به صورت هدفمند به واحدهای مذکور اختصاص می یابد.
سیف وجود موسسات غیرمجاز را یکی از معضلات نظام بانکی خواند و ضمن انتقاد از تبلیغات گسترده آنها در برخی استانها خواهان برخورد با اینگونه تبلیغات شد.
در این جلسه استانداران سراسر کشور به بیان مشکلات استانها و طرح های پیشنهادی برای برون رفت از مشکلات پرداختند.

تاریخ: شنبه 8 آذر 1393