Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه گفت: نبود خط پرواز مستقیم، مشکلات بانکی، پاسکاری برای صدور ویزای تجاری، دریافت روبل به جای دلار و تعرفه‌های گزینشی روسیه عمده موانع ورود به این بازار است

 به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، صبح امروز در چهل و هشتمین جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران بحث و بررسی بر سر چالش‌های بازار روسیه داغ بود تا جایی که رحیم‌پور معاون وزیر امور خارجه و خسروتاج معاون وزیر صنعت صراحتا عنوان کردند که بخش خصوصی برای ورود به بازار روسیه ضعیف عمل کرده و عملاً از این ظرفیت استفاده نشده است.

اسدالله عسگراولادی عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه در پاسخ به این انتقادات گفت: ما 5 اشکال در رابطه با روسیه داریم که همه آنها ساختاری است.

وی اولین مشکل را ساختار بانکی عنوان کرد که تاکنون حل نشده و افزود: «میزبانک» می‌گوید در عمل چیزی حل نشده و هر جا که رفته‌ایم می‌گویند بانک می‌گوید من آماده‌ام ولی بانک کارگزار می‌گوید قرار است از چه منبعی مابه‌التفاوت نرخ ارز پرداخت شود.

وی با تأکید بر اینکه اتاق ایران و روسیه طی 6 ماه اخیر 3 بار هیأت تجاری به روسیه اعزام کرده، افزود: هفته آینده نیز عازم آستاراخان خواهیم بود.

به گفته عسگراولادی کمیسیون ویژه‌ای در اتاق در همین راستا تشکیل شده که تقریبا هر روز برای بررسی مسائل جلسه داریم و 3 بار از آقای خسروتاج معاون وزیر صنعت خواهش کردیم که بیایند و مسائل را مطرح کنیم و نیامدند، همه کارها در حد حرف حل شده، اما در عمل حل نشده است.

رئیس اتاق ایران و روسیه همچنین به این نکته اشاره کرد که روس‌ها می‌گویند، ما نمی‌توانیم با دلار معامله کنیم و می‌خواهند روبل بپردازند، اما بازرگانان ما از بانک‌ها تضمین می‌خواهند که برابری روبل و ریال کجا تسعیر شود.

وی در عین حال در مورد مشکلات حمل و نقل هوایی نیز گفت: ما حمل و نقل هوایی نداریم و هیچ هواپیمای کارگویی به روسیه نمی‌رود و ضرورت دارد، تا خط هوایی از شهرهای شمالی کشور مانند رشت، اردبیل و تبریز پرواز مستقیم به روسیه برقرار شود حتی حاضر شدیم بابت صندلی‌های خالی پرواز بخشی از هزینه را تأمین کنیم، ولی این اتفاق محقق نشد و صادرکننده نمی‌تواند 15 ساعت در مسکو برای رفتن به آستاراخان معطل بماند.

عسگراولادی همچنین در مورد حل نشدن مشکل ویزای تجاری بین ایران و روسیه اینگونه توضیح داد که وقتی موضوع را از سفیر روسیه پیگیری می‌کنیم گناه را گردن آقای قشقاوی می‌اندازد و می‌گوید که جوابی به ما نمی‌دهند، از این طرف می‌گویند ما چیزی دریافت نکرده‌ایم. ویزای گردشگری به روسیه را 2 روزه می‌دهند، اما تاجر باید یک ماه برای دریافت یک ویزای یک هفته‌ای معطل شود.

رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی تهران همچنین تعرفه بالای واردات به روسیه را از دیگر موانع عنوان کرد و گفت: متأسفانه تعرفه‌های روسیه گزینشی است، در حالی که تعرفه ورودی از آذربایجان و قزاقستان به این کشور صفر است ما باید 25 درصد تعرفه واردات بدهیم و در نهایت مجبوریم، جنس را از طریق آذربایجان منتقل کنیم.

وی تصریح کرد: من 2 قول در مورد چین و روسیه به آقای رئیس‌جمهور داده‌ام، یکی اینکه سطح مبادلات تجاری با چین را از 40 میلیارد به 50 میلیارد دلار و با روسیه را از 2 میلیارد به 3 میلیارد دلار برساند و پای آن ایستاده‌ایم و حاضریم هر فداکاری در این راستا بکنیم.

 

تاریخ: سه شنبه 11 آذر 1393