Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

نصراللهی گفت:صنعت نساجی ایران علی رغم تمام بی مهری های موجود توانسته به فعالیت های اقتصادی خود ادامه دهد و صادرات 900 میلیون دلاری داشته باشد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، گلناز نصراللهی مدیرکل دفتر نساجی پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت در نشست خبری استان گیلان گفت: گیلان با قدمت 35 ساله در صنعت نساجی کشور به عنوان یکی از استان‌های توانا در این صنعت به شمار می‌آید. این استان هم‌اکنون هشت درصد محصولات نساجی کشور را تولید می‌کند همچنین استان‌های دیگر مانند یزد،‌ اصفهان، زنجان و خراسان رضوی نیز سهم قابل توجهی در میزان تولیدات صنایع نساجی دارند.
وی در ادامه بیان کرد: این صنعت از زمانی که با واردات بی‌رویه منسوجات و کالاهای نهایی، قاچاق کالا و واردات کالاهای استوک روبرو شد مشکلات بی‌شماری را پیش روی خود دید که خوشبختانه دولت در یک مقطع زمانی با این موارد برخورد کرد که سبب جریان خون تازه‌ای در رگ‌های این صنعت شد. 
 
صادرات 900 میلیون دلاری منسوجات  
 
نصراللهی در ادامه به میزان صادرات کشور اشاره کرد و گفت: علی‌رغم تمام مشکلات موجود صنعت ما سالانه 850 تا 900 میلیون دلار صادرات بدون احتساب فرش دستباف داشته است ،میزامان سرمایه گذاری کل صنعت 77 هزار میلیارد ریال ، تعداد 9 هزار و 800 واحد تولیدی مشغول به کار در سراسر کشور و  تعداد 300 هزار نفر شاغل در این بخش حضور دارند. 
مدیرکل دفتر نساجی پوشاک وزارت‌خانه در ادامه به علت عدم استقبال مردم ایران از منسوجات داخلی اشاره کرد و گفت: صنعت نساجی کشور ما توانایی تولید محصولات باکیفیت را برای تأمین نیاز داخل دارد و ما باید با ایجاد برندهای داخلی و تغییر باور جامعه نسبت به محصولات داخلی قدم مؤثری برداریم علاوه بر این بازسازی، نوسازی و توسعه به موقع کارخانه‌ها برای حضور در بازار رقابتی امروز از الزامات به حساب می‌آید. 
وی در ادامه خاطرنشان کرد: صادرات صنایع نساجی دنیا 709 میلیارد دلار به میزان شش درصد از صادرات کالاهای صنعتی دنیا است. 
 
حمایت از تولیدکنندگان پارچه چادر مشکی در مرحله توزیع 
 
نصراللهی در ادامه به اهمیت تولید چادر مشکی در کشور اشاره کرد و گفت:با توجه به تقاضای بالای این پارچه در کشور ما باید به سطح خودکفایی برسیم و بر همین اساس  از متقاضیان برای سرمایه گذاری در تولید چادر مشکی و دوزندگی های صنعتی دعوت به همکاری می نماییم. 
 
وی با اشاره به این که درحال حاضر تولید پارچه چادر مشکی را در کشور ناچیز است، گفت: برای بر طرف نمودن نیاز بازار  برای تولید پارچه مشکی، نیازمند ایجاد چند واحد بزرگ صنعتی هستیم   و وزارتخانه آمادگی دارد زمان فروش و بازار یابی از واحد های تولیدی حمایت نماید. 
مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت روز پنجشنبه در سفر به گیلان، به همراه هیات رسانه ای از چندین طرح بزرگ نساجی در استان بازدید کرد و در جریان روند فعالیت واحدهای نساجی و مشکلات آنان قرار گرفت. 

تاریخ: دوشنبه 17 آذر 1393