Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

رییس کمیسیون صادرات اتاق ایران نوسان نرخ ارز را یکی از مشکلات پیش‌ روی صادرات عنوان کرد و ثبات نرخ ارز را خواستار شد چراکه در غیر این صورت صادر‌کننده نمی‌تواند روی ارز خود حساب باز کند.
به گزارش خبرنگار ایسنا، اسدالله عسگر‌اولادی امروز - یکشنبه - در چهل‌ودومین نشست نمایندگان اتاق ایران اظهار کرد: در هشت ماهه سال گذشته میزان صادرات از نظر وزنی رقمی معادل 53 میلیون تن به ارزش 26 میلیارد دلار بود که در سال جاری این میزان به 63 میلیون تن به ارزش 33 میلیارد دلار رسید و شواهد حاکی از آن است که این میزان را می‌توانیم تا پایان سال به مرز 70 میلیارد دلار برسانیم.
هنوز نمی‌توانیم به راحتی پول حاصل از صادرات را به کشور بیاوریم
رییس کمیسیون صادرات اتاق ایران با بیان این‌که باید مساله بانکی حل شود چرا که هنوز نمی‌توانیم به راحتی پول حاصل از صادرات را به کشور بیاوریم، گفت: باید تا به نتیجه رسیدن مذاکرات، چالش‌های بانکی حل شود چراکه اکنون برخی بانک‌های اروپایی به ویژه آلمانی‌ها حساب تجار ایرانی را در بانک‌های خود طی هفته‌های اخیر دوبار بسته‌اند.
عسگر‌اولادی با بیان این‌که بنا داریم 2000 واحد بازرگانی را تقویت کنیم و صادراتمان را به مرز 70 میلیارد دلار برسانیم، از وزیر صنعت، معدن و تجارت درخواست کرد که همان‌گونه که مهلت اعتبار کارت بازرگانی واحد‌های تولیدی را پنج ساله کرده این مهم را برای صادر‌کننده و وارد‌کننده در نظر بگیرد. چرا که فقط دو ماه طول می‌کشد که یک کارت یکساله مراحل تمدید‌ش را سپری کند.
بیمه از بند‌های شروط بازرگانی حذف شود
رییس کمیسیون صادرات اتاق ایران پیشنهاد کرد که بیمه از بند‌های شروط بازرگانی حذف شود و خطاب به رییس اتاق بازرگانی گفت: شرایط برخی کارخانه‌ها و واحد‌های تولیدی به گونه‌ای است که توان پرداخت یک در هزار فروش را ندارند. در حالی که ذخیره مالی برخی اتاق‌های بازرگانی به 10 هزار میلیارد تومان می‌رسد و ما پیشنهاد می‌کنیم به جای دریافت یک در هزار از فروش، رقم یک در هزار از سود دریافت شود.
شافعی، رییس اتاق بازرگانی ایران نیز در پاسخ به خواسته عسگر‌اولادی اظهار کرد: این موضوع دو ماه پیش به نتیجه رسیده و پیشنهاد شد که به جای دریافت یک در هزار فروش، سه در هزار سود خالص دریافت کنیم که این موضوع را به معاون اول رییس جمهور ارسال کردیم و تصمیم گرفته شد از صندوق‌های زیان‌ده نیز چیزی دریافت نشود.

تاریخ: یکشنبه 23 آذر 1393