Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
همزمان با افزایش سطح ذخایر پنبه بهای این محصول در بازار های جهانی به پایینترین سطح خود در طی 6 سال گذشته تنزل یافته است.
به گزارش نساجی نیوز و به نقل از ارانیکو بهای پنبه در بازار های جهانی به کمتر از 60 سنت در هر پوند کاهش یافته است. این رقم پایینترین سطح قبمت پنبه از سال 2009 میلادی تا کنون می باشد. بهبود وضعیت جوی در مناطق عمده کشت این محصول در سراسر جهان و ارایه سیاستهای حمایتی از سوی دولتها، بخصوص در چین باعث کاهش شدید قیمت پنبه گردیده اند. چین که بزرگترین وارد کننده پنبه در جهان بشمار می‌آید با پرداخت سوبسیدهای هنگفت به تولیدکنندگان خود موفق گردیده تا شرایط خود را به سایر تولیدکنندگان جهانی تحمیل نماید.

در بین کشاورزان در سراسر جهان پنبه کاران در کنار برنج کاران و تولیدکنندگان شیر و شکر، از بیشترین میزان حمایتهای دولتی برخوردار هستند. بر اساس گزارش کمیته جهانی مشورتی پنبه، در فصل کشاورزی 2013-2014 میزان سوبسیدهای دولتی در این بخش که در برگیرنده حمایت‌های تولیدی مستقیم، حفاظت های مرزی و جلوگیری از قاچاق، بیمه محصولات، قیمتهای تضمینی نیز می‌گردید، به 6.5 میلیارد دلار بالغ گردید. در آمریکا حدود 18000 پنبه کار آمریکایی تحت پوشش برنامه های بیمه محصول قراردارند که بر اساس قیمت پنبه در بازار های سلف این کشور تعیین می‌گردد. از سال آینده لایحه جدید دولت پرداخت مستقیم سوبسید به کشاورزان را متوقف خواهد کرد. این امر موجب دلخوری پنبه کاران گردیده چرا که حتی اگر اقدام به کشت پنبه هم نمی‌کردند این سوبسید ها دریافت می‌کردند.

کاهش قیمت‌ها صدمات اصلی خود را به پنبه کاران در کشورهای فقیر بیشتر وارد خواهد نمود چرا که آنها از پشتوانه‌های حمایتی دولتی کمتری نسبت به رقبای خود در کشورهای ثروتمند برخوردار هستند.

در سال کشت 2013-2014 پنبه کاران آمریکایی 453 میلیون دلار تحت عنوان سوبسید بیمه محصول خود دریافت نمودند. در چین نیز پنبه کاران طی دوره مشابه مبلغ 5.1 میلیارد دلار حمایت مستقیم از دولت دریافت کردند.

دلیل عمده سقوط بهای پنبه حمایتهای بیش از حد دولت چین از پنبه کاران خود عنوان شده است. بر اساس سیاست‌های حمایت که از سال 2011 تاکنون ادامه داشته دولت اقدام به خرید محصول کشاورزان با قیمتهای تضمینی نموده که منجر به انباشته شدن حجم عظیمی از ذخایر پنبه گردیده است. میزان این ذخایر از سال 2010 تاکنون شش برابر افزایش داشته و اینک چین 60 درصد از ذخایر پنبه جهان را در اختیار دارد. از ابتدای سال جاری تاکنون نیز دولت پرداخت سوبسید را جایگزین این طرح نموده و همزمان، ضمن محدود نمودن واردات و عرضه مازاد ذخایر موجود در بازارها موجب کاهش شدید سطح قیمت‌ها گردیده است.

کارشناسان اکنون نگران آن هستند که با کاهش قیمتها سایر تولیدکنندگان جهانی نظیر هند و پاکستان نیز سیاستهای مشابهی را در پی گرفته و موجبات تنزل بیشتر بهای این محصول را در بازار ها موجب شوند. کارشناسان بازار جهانی معتقدندکه برای برطرف شدن وضعیت فعلی و ترقی قیمتها از یک طرف تولید جهانی باید کاهش یابد و از سوی دیگر از میران ذخایر انبارها باید کاسته شود تا تعادل برقرار گردد و تا آن هنگام باید با سطح فعلی بهای پنبه مدارا شود.
تاریخ: سه شنبه 25 آذر 1393