Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت: عراق بزرگ‌ترین پروژه اقتصادی قرن اخیر محسوب می‌شود و این در حالی است که ما در اوج ورودمان به عراق بیشتر از 13 درصد از بازار عراق را نتوانستیم به خود اختصاص دهیم.

 

به گزارش خبرنگار ایسنا، دکتر جهانبخش سنجابی شیرازی در کنفرانس کارآفرینی در ایران و تجاری‌سازی محصول در بازار عراق که صبح امروز توسط اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق و دانشکده کارآفرینی در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، درباره‌ی شرایط سیاسی و امنیتی جدید عراق و تاثیر آن بر الزامات قانونی ورود کالاها به عراق و وضعیت کشور‌های رقیب گفت: بازار عراق نقطه آغاز خوبی برای ما محسوب می‌شود و مشارکت در نمایشگاه‌هایی که در بغداد و اربیل برگزار می‌شود نیز یکی از بهترین فرصتها در این زمینه محسوب می شود.

وی با بیان اینکه کشور‌های توسعه یافته عمدتا اقتصاد سالم هستند و اقتصاد سالم هم محصول شرکت‌ها و سازمان‌های موفق است گفت: در بحث کارآفرینی بین‌المللی باید به موارد زیادی توجه شود، به عنوان مثال در زمانی شاهد بودیم که کالاهای ایرانی با تاریخ شمسی به عراق ارسال می‌شد و این شبهه در عراقی‌ها ایجاد شده بود که این کالاها تاریخ مصرفشان به پایان رسیده و در دوره‌ای رسما به این محکوم شدیم که کالاهای تاریخ مصرف گذشته را به عراق می‌فرستیم.

 

دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق همچنین درباره‌ی چارچوب‌های استراتژی رقابتی توضیحاتی داده و با اشاره به نگرانی‌هایی که در زمینه امنیت عراق وجود دارد گفت: ما در اوج ناامنی‌ها در عراق مشکلی در رابطه با تجارت نداشتیم و بدون تعارف شاید بتوان گفت که موضوع امنیتی عراق برای ما یک مزیت محسوب می‌شود.

 

تا 10 سال دیگر می‌توان روی بازار عراق تمرکز کرد

 

وی با بیان این‌که باید به دموکراسی مشارکتی برای ورود به بازار عراق توجه کرد، گفت: به جرات می‌توان گفت بازار عراق تا 10 سال دیگر برای ما جای کار دارد و می‌توان بر روی آن حساب کرد.

 

ضرورت بررسی راهکارهای فعال شدن در بازار عراق

 

به گزارش ایسنا، همچنین عارف عباسی، مسوول بخش اقتصادی ستاد ویژه عراق در وزارت امور خارجه در این مراسم با اشاره به مشکلات و چالش‌هایی که شرکت‌های ایرانی در رابطه با تجارت عراق دارند و ضرورت بررسی راهکارهای فعال شدن در بازار عراق تاکید کرد: کمتر از شش میلیارد دلار کالاهای ساخته شده ایرانی به عراق صادر می‌شود و صادرات چهار میلیارد دلاری در حوزه خدمات به این کشور داریم و می‌توان گفت کشور عراق 70 تا 80 درصد کل صادرات خدمات فنی و مهندسی ما را سالانه به خود اختصاص می‌دهد و این در حالی است که ما هنوز 10 تا 15 درصد بازار عراق را نگرفته‌ایم.

 

وی با بیان این‌که دینار در رابطه با دلار از ثبات بیشتری برخوردار است، گفت: آینده روشنی در بازار عراق وجود دارد و آینده عراق برای تجارت بسیار جذاب است.

 

عباسی، ارائه مشورت به معنای واقعی و استفاده از تجارب کارشناسان اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق و یا سازمان توسعه تجارت را از مواردی دانست که باید به آن توجه شود.

 

تبلیغات ما در عراق بسیار ضعیف است

 

وی انعقاد قرار‌داد با شرکت‌هایی که در پروژه‌ها برنده شده و کنسرسیوم شدن شرکتها را از دیگر فاکتورهایی عنوان کرد که باید به آن توجه شود و افزود: تبلیغات ما در عراق بسیار ضعیف است و این در حالی است که تبلیغات ترکیه در عراق بسیار زیاد است.

 

نبود مرکزی برای رسیدگی به مشکلات تجار ایرانی

 

وی همچنین درباره دیگر مشکلات تجارت با عراق گفت: در عراق شرکت‌ها حتما باید ثبت شوند و نبود انجمن یا مرکزی به منظور رسیدگی به مشکلات تجار ایرانی در عراق از مواردی است که باید مورد توجه قرار گرفته و فقدان آن احساس می‌شود.

 

عدم آشنایی خریدار عراقی با تولید‌کنندگان برتر ایرانی

 

مسوول بخش اقتصادی ستاد ویژه عراق در وزارت امور خارجه در عین حال بیان کرد: در حوزه صادرات کالا وجود واسطه‌های غیرحرفه‌ای، عدم شناخت مخاطب عراقی و عدم آشنایی خریدار عراقی با تولید‌کنندگان برتر ایرانی از دیگر چالش‌هاست و نبود سیستم نوین تجارت و نبود برخی از استاندارد‌ها نیز از دیگر مواردی است که باید به آن توجه شود.

 

ضرورت ایجاد صندوق مشترک بین ایران و عراق

 

وی با بیان این‌که نباید دل به امید حمایت دولت ببندیم، بر ضرورت ایجاد صندوق مشترک بین ایران و عراق، ادغام و همکاری با شرکت‌های ثبت شده عراقی یا غیرعراقی و اخذ پروژه کوچک برای شرکت‌هایی که نوپا هستند تاکید کرد.

 

ضرورت ایجاد نمایشگاه‌های دائمی در شهرهای بزرگ عراق

 

عباسی در عین حال تاکید کرد: ضرورت ایجاد فروشگاه‌های بزرگ و نمایشگاه‌های دائمی در شهرهای بزرگ عراق و ایجاد بارانداز در گذرگاه‌های مرزی از دیگر فاکتورهای مهم محسوب می شود.

 

وی همچنین تاسیس خط آهن و مشکلاتی که تجار ایرانی در رابطه با تردد به عراق را دارند مورد اشاره قرار داد و گفت: کشورمان همکاری لازم را با تجار عراقی دارد ولی در اقلیم کردستان این‌طور نیست و بعد از گذشت 14 روز از تاریخ ویزا تجار ما با مشکل مواجه می‌شوند.

 

به گزارش ایسنا کنفرانس فرصت‌های ویژه اقتصادی و تجاری ایران و عراق توسط دانشکده کارآفرینی و اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در روز ششم و هفتم دی‌ماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.

1
تاریخ: چهارشنبه 26 آذر 1393