Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به بانک‌ها و موسسات اعتباری در راستای سیاست‌های خروج از رکود، سه شرط را برای پرداخت تسهیلات بانکی به بنگاه‌های اقتصادی تعیین کرد.
به گزارش اتاق نیوز در بخشنامه بانک مرکزی آمده است: احتراماً پیرو بخشنامه شماره ۹۳/۱۰۹۱۶۳ مورخ ۱۳۹۳/۴/۲۲ به استحضار می‌رساند با عنایت به نقش برجسته بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی در تأمین مالی اقتصاد کشور، در شرایط حاضر شبکه بانکی رسالت و وظیفه خطیری در خروج غیرتورمی از رکود اقتصادی بر عهده دارد.
ضروری است در سالی که طبق فرمایشات مقام معظم رهبری سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نام گرفته، تمامی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی با روحیه جهادی و با احساس مسئولیت و اهتمام عالی، همگام با سیاست‌های دولت محترم، نقش و رسالت خویش را به انجام رسانده و با بهره‌گیری بهینه و هدایت صحیح منابع مالی موجود، بستری‌های خارج نمودن فعالیت‌های اقتصادی از رکود و استفاده از ظرفیت‌های تولیدی را فراهم کنند.
بر همین اساس، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان مقام سیاست‌گذار و ناظر بر بازار پولی و بانکی کشور بر آن است تا به منظور تحقق بخشیدن به اهداف دولت محترم و کمک به رشد و توسعه اقتصادی کشور، سیاست‌هایی را با هدف هدایت شبکه بانکی کشور به تخصیص بهینه منابع و مصرف نمودن آن در فعالیت‌های مولد و با نظر داشت کاهش بسترهای رشد مطالبات غیرجاری به مورد اجرا گذارد.
لذا خواهشمند  است مراتب ذیل که برگرفته از بندهای «۳»، «۴» و «۵» از بخش «ج» سیاست‌های بانکی و اعتباری مجموعه سیاست‌های دولت برای خروج غیرتورمی از رکود مصوب جلسه ۱۳۹۳/۷/۲۰ هیأت وزیران است، به نحو مقتضی مبنای عمل قرار گرفته و بر حسن اجرای آنها نظارت کافی و لازم معمول شود.
۱٫ کسب اطمینان از تأمین حداقل ۲۵ درصد از منابع مالی مورد نیاز پروژه‌های سرمایه‌گذاری از محل حقوق صاحبان سهام
۲٫ کسب اطمینان از تأمین حداقل ۲۵ درصد کل دارایی‌های شرکت‌ها در زمان اخذ تسهیلات توسط حقوق صاحبان شرکت با احتساب تسهیلات اعطایی
۳٫ منوط کردن اعطای تسهیلات به بنگاه‌های بزرگ ارائه صورت‌های مالی حسابرسی شده توسط حسابرس مستقل عضو جامعه حسابداران رسمی
با تأکید مجدد بر لزوم اجرای دقیق و صحیح موارد مذکور، از این که دستور مقتضی برای ابلاغ مراتب به واحدهای زیرمجموعه به قید فوریت‌ و نظارت بر حسن اجرای آن صادر می‌فرمایید، از جنابعالی سپاسگزاری می‌شود.

تاریخ: سه شنبه 23 دی 1393