Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

رییس اتحادیه تولید‌کنندگان و فروشندگان پوشاک تهران بر ضرورت شناسایی واردکنندگان غیر مجاز پوشاک تاکید کرد و برقراری تعرفه ترجیحی با ترکیه را در کاهش قاچاق در این بخش موثر دانست.

 

ابوالقاسم شیرازی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه در حال حاضر بیشتر واردات در این حوزه از طریق قاچاق انجام می‌شود که قابل شناسایی نیستند، گفت: درحال حاضر تعرفه گمرکی واردات پوشاک 100 درصد است که با برقراری تعرفه ترجیحی به نصف کاهش می یابد. البته با توجه به اینکه پوشاک جزو کالاهای گروه دهم است 100 درصد هم سود بازرگانی و مالیات بر ارزش افزوده در آن لحاظ می‌شود.

 

 

درآمدزایی دولت از طریق واردات قانونی پوشاک

وی ادامه داد: طبیعی است با نصف شدن تعرفه 100 درصدی پوشاک، 50 درصد تعرفه ای که تا به امروز به جیب قاچاقچیان و دلالان می رفت نصیب دولت می‌شود و می توان درآمد حاصل از این کار را در صندوقی به همین منظور ذخیره کرد.

 

شیرازی با تاکید بر این‌که باید با نظارت دولت و کمک اتحادیه، تولیدکنندگان قانونی را در حوزه پوشاک شناسایی کنیم، گفت: باید تولیدکنندگان یقین داشته باشند که از لحاظ افزایش بهره‌وری، کیفیت و از نظر قیمت تمام شده قابل رقابت با کالاهای وارداتی هستند. از طرفی برای حمایت از تولیدکنندگان از صندوقی که به همین منظور ایجاد شده بیمه کارگری و مالیاتی تولیدکنندگان را پرداخت کرد تا تولید قابل رقابت با واردات باشد.

 

رییس اتحادیه تولید‌کنندگان و فروشندگان پوشاک تهران با بیان اینکه افزایش تولید و حمایت از تولید کنندگان، اشتغال زایی را به دنبال خواهد داشت، اظهار کرد: با ایجاد این صندوق در واقع بازار را تنظیم می کنیم و بدون این که به دولت فشاری وارد شود می توانیم از این صندوق از واردات قانونی حمایت و از تولیدکننده نیز پشتیبانی کنیم تا تولیدی با کیفیت و قابل رقابت داشته باشد.

 

وی در عین حال با تاکید بر اینکه برای تولید باید ظرفیت سازی کرده و اشتغال زایی کنیم، افزود: اگر دولت از این صندوق هزینه مالیات، بیمه تولیدی‌ها و فروشندگان بخش پوشاک را پرداخت کند بسیاری از بزهکاری ها نیز کاهش می‌یابد.

 

باید با دوراندیشی در زمینه تعرفه ترجیحی با ترکیه عمل کنیم

 

شیرازی با تاکید بر این‌که باید منافع و مضرات برقراری تعرفه ترجیحی با ترکیه به دقت مورد بررسی قرار گیرد، گفت:‌ باید با دوراندیشی و درایت در زمینه تعرفه ترجیحی با ترکیه عمل کنیم چون سالهای سال است که دولت با افزایش تعرفه واردات پوشاک قصد حمایت از تولیدات داخلی را دارد ولی در نهایت به این نتیجه رسیدیم که فقط با این کار قاچاق افزایش پیدا کرده است.

 

وی در عین حال تاکید کرد: با توجه به واردات بی رویه در این بخش پوشاک، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان متضرر شده اند و از طرفی دولت نیز درآمدی بابت تعرفه گمرکی ندارد چون قاچاقچیان اقدام به واردات غیرقانونی می کنند.

 

هیچ جای دنیا قیمت‌گذاری در حوزه پوشاک وجود ندارد

رییس اتحادیه تولید‌کنندگان و فروشندگان پوشاک تهران با تاکید بر این‌که در هیچ جای دنیا قیمت‌گذاری در حوزه پوشاک وجود ندارد، افزود: حوزه پوشاک قیمت‌گذاری ندارد چون هر جا که نظام قیمت گذاری باشد نتیجه خوبی نداشته است.

 

وی همچنین از در دستور کار بودن قوانین مرتبط با خدمات پس از فروش پوشاک خبر داد و یادآور شد: حدود 17 هزار واحد عرضه کننده پوشاک در تهران فعالیت می‌کنند و بازرسان اتحادیه نیز اقدامات نظارتی لازم را بر روند فعالیت واحدهای صنفی انجام می‌دهند.

 

به گزارش ایسنا، ایران و ترکیه اخیرا قراردادی مبنی بر تجارت ترجیحی منعقد کرده‌اند که بر اساس آن تعرفه واردات و صادرات تعدادی از کالاها به نصف کاهش یافته است که پوشاک و صنایع نساجی هم مشمول این تجارت شده‌اند.

تاریخ: شنبه 4 بهمن 1393