Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

رییس سازمان توسعه تجارت درباره برگزاری همزمان نمایشگاه پوشاک ایران و ترکیه و اعتراض تولیدکنندگان داخلی نسبت به این موضوع تصریح کرد: مخصوصا این دو نمایشگاه را همزمان برگزار کردیم و اقدام بسیار خوبی است.
نمایشگاه پوشاک ایران که قرار بود در دی امسال در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شود با تعویق یک ماهه با نمایشگاه پوشاک ترکیه در ایران (12 تا 15 بهمن) همزمان و موجب اعتراض برخی از تولیدکنندگان شد که در این زمینه ولی الله افخمی‌راد - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت - به خبرنگار ایسنا گفت: دلیل انجام این کار این بود که تولیدکنندگان دو کشور با تولیدات یکدیگر آشنا شوند و با ترک‌ها رقابت ایجاد کنیم.
وی افزود: با برگزاری همزمان نمایشگاه پوشاک ایران و ترکیه، پیشرفت‌های ترکیه و ایران در حوزه پوشاک در کنار هم قرار می‌گیرند و دو کشور میزان پیشرفت یکدیگر را مشاهده و از تجارب هم استفاده می‌کنند.
رییس سازمان توسعه تجارت تاکید کرد: ایران و ترکیه دو کشور همسایه هستند و باید از پیشرفت‌های یکدیگر آگاهی داشته باشند.
افخمی‌راد اظهار کرد: ‌حجم تجارت دو کشور در جلسات ماهانه‌ای که برگزار می‌شود، مورد بررسی قرار می‌گیرد و بر اساس تفاهماتی که صورت می‌گیرد تصمیمات لازم گرفته شده و هر سال اصلاحات اساسی مورد نیاز را در این زمینه انجام می‌دهیم.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: سالانه می توانیم تعرفه واردات 15 قلم کالا را کاهش یا افزایش دهیم.
همچنین نعمت‌زاده - وزیر صنعت، معدن و تجارت - در این زمینه معتقد است که برگزاری دو نمایشگاه به صورت همزمان و در کنار یکدیگر باعث می‌شود ببینیم رقیب ما با چه کیفیت و قیمتی اجناس خود را ارائه می کند و چه بسا ما غالب شویم؛ بنابراین نباید در این زمینه خودمان را کوچک فرض کنیم.
البته بسیاری از تولیدکنندگان پوشاک کشور بر این باورند که رقابت بین پوشاک ایران و ترکیه با توجه به قیمت و عوارض واردات مواد اولیه، تجهیزات و مالیات رقابت برابری نیست.
به گزارش ایسنا، پس از اعتراضات پوشاک‌کاران ایران نسبت به برگزاری همزمان دو نمایشگاه، مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کردند که تغییری در زمان برگزاری نمایشگاه پوشاک ایران به وجود نخواهد آمد.
در ادامه اعتراضات تولیدکنندگان پوشاک نسبت به تبلیغات و برگزاری جلسه با اتحادیه پوشاک، قرار شد که تولیدکنندگان داخلی از تخفیف 50 درصدی برای استفاده از بیلبوردهای تبلیغاتی در داخل فضای نمایشگاه بهره مند شوند.

تاریخ: شنبه 11 بهمن 1393