Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

افخمی راد با اشاره به فعالیت 100 پیمانکار ایرانی در عراق گفت: این کشور و نیز افغانستان برای تجار ایرانی بسیار امن است تجار ایرانی با خیال راحت می‌توانند در بازارهای این کشورها به تجارت بپردازند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، ولی‌الله افخمی راد رئیس سازمان توسعه و تجارت در نشست خبری که به مناسبت برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در افغانستان و عراق برگزار شد گفت: نمایشگاه اختصاصی ایران در بغداد همزمان با سفر معاون اول رئیس جمهور به این کشور افتتاح می‌شود. 
وی با اشاره به نقش نمایشگاه‌ها در توسعه روابط تجاری و اقتصادی گفت: برگزاری اینگونه نمایشگاه‌‌ها نقش مهمی بر توسعه روابط تجاری و اقتصادی برعهده دارد و از این طریق توانمندی‌های کشور به سایر کشورها ارائه می‌شود و همچنین همزمان با برگزاری نمایشگاه‌ها امکان مذاکرات بین تولیدکنندگان و تجار فراهم می‌شود که این امر در توسعه مبادلات تجاری میان این کشورها تأثیرگذار است. 
وی افزود: در برگزاری اینگونه نمایشگاه‌ها اولویت با کشورهای همسایه است و هدف ما این است که ترتیبی اتخاد کنیم که حجم مبادلات تجاری میان همسایگان افزایش یابد. 
رئیس سازمان توسعه و تجارت تصریح کرد: نمایشگاه اختصاصی ایران در عراق در فضایی به وسعت 7 هزار مترمربع با حضور 270 شرکت ایرانی در رشته‌های مختلف تولیدی و خدمات فنی و مهندسی برگزار می‌شود. 
به گفته افخمی راد با توجه به زمینه‌های خوبی که در عراق وجود دارد برگزاری این نمایشگاه فرصت مناسبی برای ارائه توانمندی‌های ایران به این کشور است. 
وی افزود: آب و برق، نفت و گاز، احداث بنا و ساختمان، صنایع غذایی، ساختمانی دارویی و تجهیزات پزشکی و خودرو از مجموعه کالاهایی هستند که در بغداد به نمایش گذاشته می‌شوند. 
وی ادامه داد: در 10 ماهه ساحل جاری بالغ بر 5 میلیارد دلار کالا ا ز ایران به این کشور صادر شده که این رقم قابل افزایش است و هر دو کشور خواهان افزایش حجم مبادلات هستند. 
افخمی راد در ادامه افزود: نمایشگاه ایران در افغانستان در فضایی به وسعت 600 مترمربع با حضور 90 واحد تولیدی برگزار می شود که در این نمایشگاه صنایع ساختمانی و صنایع غذایی و خودرو، ‌لوازم خانگی شرکت دارند و امیدواریم با برگزاری این گونه نمایشگاه‌ها حجم مبادلات ایران با افغانستان که در حال حاضر بالغ بر2.37 میلیارد دلار است افزایش یابد. 
رئیس سازمان توسعه و تجارت با اشاره به برگزاری نمایشگاه ایران در قطر گفت: این نمایشگاه در فضایی به وسعت 2 هزار و 500 مترمربع و با حضور85 شرکت تولیدی برگزار می‌شود که با توجه به اینکه قطر خود را برای برگزاری بازی‌های جام جهانی آماده می‌کند و برنامه گسترده‌ای برای توسعه ساخت و ساز و فراهم کردن زیربناهای لازم دارد امیدواریم با برگزاری این نماشگاه قراردادهای مناسبی برای ایران منعقد شود. 
افخمی راد ادامه داد: در کنار برگزاری ا ین نمایشگاه‌ها پنل‌های تخصصی برگزار می شود و تجار دعوت به مذاکره و بازدید می‌شوند. 
رئیس سازمان توسعه و تجارت افزود: اعزام هیأت‌های تجاری برای افزایش مبادلات تجاری بسیار مهم‌تر از برگزاری اینگونه نمایشگاه‌هاست چرا که با اعزام هیأت‌های تجاری هدف از برگزاری نمایشگاه‌ها محقق می شود. 
 
تسهیلات ویژه برای شرکت در نمایشگاه‌های خارجی 
رئیس سازمان توسعه و تجارت در ادامه از دستور ویژه وزیر صنعت معدن و تجارت برای حمایت از تولیدکنندگان در نمایشگاه‌های خارجی خبر داد و گفت: با دستور وزیر صنعت شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی 50 درصد هزینه‌های تولیدکنندگان در نمایشگاه‌های خارجی را پرداخت می‌کنند و قطعا با این کمک که ضروری می‌‌باشد در نمایشگاه‌های آتی شاهد حضو پررنگ تولیدکنندگان هستیم. 
 
فعالیت 100 پیمانکار ایرانی در عراق 
افخمی راد در ادامه صحبت‌های خود در پاسخ به سولای مبنی بر اینکه گفته می شود عراق و افغانستان برای تجار ایرانی من نیست گفت: با توجه به بررسی‌های انجام شده این دو کشور به هیچ وجه برای تجار و بازرگانان ما ناامن نیست و در حال حاضر قریب به 100 پیمانکار ایرانی در عراق مشغول فعالیت هستند و هیچ نگرانی برای تجار وجود ندارد و با خیال راحت می‌توانند در بازار عراق حضور داشته باشند. 
 
کاهش طبقات تعرفه‌ای به 10 طبقه در سال 94 
معاون وزیر صنعت معدن و تجارت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تعرفه کالاها برای سال 94 چه تغییری می‌کند گفت: در سال آینده تعرفه کالاهای مصرفی و نهایی تغییری نمی‌کند و همچنین در مورد مواد اولیه نیز همین طور است 
افخمی راد تصریح کرد: قرار نیست با تغییر مداوم تعرفه‌ها در بازار تنش ایجاد کنیم و موجب سردرگمی تجار فراهم شود. 
رئیس سازمان توسعه و تجارت افزود: طبقات تعرفه‌ای اکنون 14 طبقه است که امیدواریم در سال آینده به 10 طبقه کاهش یابد که این امر مستلزم تصویب از طرف دولت است. 
 
بررسی مشکلات صادرکنندگان در شورای عالی صادرات 
افخمی در ادامه با شاره به لزوم حمایت از صادرکنندگان گفت: جهت تسهیل در صادرات در جلسه شورای عالی صادرات در سال جاری سه جلسه برگزارشد و اهم مشکلات صادرکنندگان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 
افخمی راد تأکید کرد: حل و فصل مشکلات صادرکنندگان اولین اولویت ما است که امیدواریم بتوان این مشکلات را کاهش داد. 
وی در ادامه با اشاره به جایزه 100 میلیارد تومانی که جهت تشویق صادرکنندگان تصویب شد  گفت: این جایزه برای صاردت خدمات فنی و مهندسی و با ارزش افزوده و با فناوری بالا است که ما موافقت ‌نامه آن را به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ارسال کردیم که امیدواریم زودتر این رقم اختصاص بیابد.
 
برنامه‌ریزی برای حضور پررنگ‌تر در بازار عراق 
رئیس سازمان توسعه و تجارت در پاسخ به باشگاه خبرنگاران مبنی بر اینکه چه برنامه‌ای برای حضور تولیدکنندگان در بازار عراق دارید گفت: هم اکنون طبق آمار صادرات به عراق در حال افزایش است و صنایع غذایی ایران در این کشور خواهان بسیاری دارد. 
وی ا فزود: سازمان توسعه و تجارت در حال برنامه‌ریزی و شناسایی موانع برای حضور پررنگ‌تر کالاهای ایرانی در عراق است. 
وی افزود: امیدواریم با شناسایی موانع صادرات کالاهای ایران به عراق افزایش بیابد. 
 
واردکنندگان خودرو نگران انحصاری شدن واردات نباشند 
رئیس سازمان توسعه و تجارت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پس از اینکه واردات خودرو تنها به شرط ارائه خدمات پس از فروش امکان پذیر شده وهم‌اکنون در بازار برگه‌های ثبت سفارش با قیمت بالایی دست به دست می‌شود گفت: واردات خودرو در انحصار هیچ شخص یا شرکتی نیست و این تصمیم جهت مدیریت واردات خودرو گرفته شده است تا هرکسی که می‌خواهد خودرو را به کشور وارد کند ملزم به ارائه خدمات پس از فروش باشد. 
وی تأکید کرد: هم اکنون هر شخصی که بتواند خدمات پس از فروش خودرو را ارائه دهد می‌تواند خودرو را به کشور وارد کند که این امر نباید نگرانی را برای واردکنندگان خودرو پیش بیاورد. 
 
تسهیل صدور روادید برای تجار 
رئیس سازمان توسعه و تجارت در ادامه صحبت‌های خود از تسهیل صدور روادید برای تجار خبر داد و گفت: یکی از اولویت‌های ما در این سازمان تسهیل در صدور روادید است چرا که باید رفت و آمد تجار و بازرگانان ما با کشورهایی که با آنان مبادلات تجاری دارند راحت باشد. 
وی افزود: در  حال حاضر عراق و افغانستان کمترین مشکل را در این زمینه داریم و با سایر کشورها نیز به دنبال تسهیل در صدور روادید هستیم. 
 
صادرات 42 میلیارد دلار کالا در 10 ماهه سال جاری 
معاون وزیر صنعت با اشاره به میزان حجم مبادلات تجاری ایران در 10 ماهه ابتدایی سال 93 گفت: در مدت یاد شده 42 میلیارد و 600 میلیون دلار کالا از ایران صادر و 43 میلیارد و 700 میلیون دلار کالا به ایران وارد شد که این امر نشان دهنده نزدیک شدن حجم صادرات و واردت به هم است. 
وی افزود: امیدواریم در سال آینده نیز حجم صادرات با آهنگ رشد 24 درصدی پیش برود و شاهد افزایش صادرات باشیم. 
رئیس سازمان توسعه و تجارت در ادامه در پاسخ به سوالی منبی بر اینکه علت توقف صادرات بنزین به افغانستان چیست گفت: اطلاع دقیقی از متوقف شدن صاردات بنزین به افغانستان ندارم. 
 
برگزاری نمایشگاه پوشاک ایران در ترکیه 
رئیس سازمان توسعه و تجارت در ادامه با اشاره به انتقادهایی که به برگزاری نمایشگاه پوشاک ترکیه در ایرن شده بود گفت: این نمایشگاه بر اساس تفاهم‌نامه دو جانبه ایران با ترکیه برگزار شد و بر اساس این تفاهم نامه در سه ماهه ابتدایی سال آینده نمایشگاه پوشاک ایران در ترکیه برگزار می‌شود. 
وی با تأکید بر اینکه در فضای رقابتی تولیدات کشور افزایش می یابد و نیز قیمت کاهش می‌یابد گفت: نباید دور کشور را دیوار کشید و باید تولیدکنندگان ما توانمندی‌های خود را به سایر کشورها نشان دهند. 


1
تاریخ: شنبه 25 بهمن 1393