Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی از اصولی‎‎ترین اقدامات برای تحقق اقتصاد مقاومتی را حمایت از صادارت غیرنفتی ذکر و ابراز امیدواری کرد که این مهم با توجه به استراتژی نظام و اتکای 30 درصدی بودجه سال آینده در درآمدهای نفتی، محقق شود.

 

به گزارش خبرنگار ایسنا در یزد، علی یزدانی در مراسم تکریم و معارفه رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد، اعلام کرد: براساس اعلام بانک مرکزی در 10 ماهه امسال 270 هزار میلیارد تومان تسهیلات به بخش صنعت، معدن، خدمات، بازرگانی و کشاورزی و مسکن کشور پرداخت شده که 31 درصد از این میزان مربوط به بخش صنعت و معدن و 49.9 درصد از آن در ارتباط با حوزه‎‎های خدمات و بازرگانی بوده است.

 

وی خاطرنشان کرد: بالغ بر 80 درصد از تسهیلات پرداخت شده به بخش صنعت و معدن کشور نیز در رابطه با سرمایه‎‎ در گردش بوده است.

 

یزدانی در ادامه گفت: براساس آخرین آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت، بیش از 84 هزار و 700 واحد فعال صنعتی با اشتغالزایی دو میلیون و 200 هزار نفر در بخش خصوصی کشور با زحمت در حال تلاش در فضای رکود و البته تورم کنترل شده در حال فعالیت هستند.

 

وی متذکر شد: البته اقدامات خوبی برای خروج از رکود در کشور نیز در حال انجام است که از آن جمله می‎‎توان به تقدیم لایحه خروج از رکود و تقویت نظام مالی کشور اشاره کرد که امیدواریم با تصویب در شورای نگهبان، تا پایان سال به مرحله اجرایی درآید.

 

وی با اشاره به وجود 88 هزار طرح صنعتی نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی صفر تا 100 درصد در کشور، اظهار کرد: در صورت بهره‎‎برداری از این طرح‎‎ها برای دو میلیون و 590 هزار نفر فرصت شغلی جدید فراهم خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه حدود 10 هزار و 830 واحد صنعتی پیشرفتی بالای 50 درصد دارند، تاکید کرد: اولویت تکمیل با طرح‌های دارای پیشرفت فیزیکی بالاتر است.

 

او اذعان کرد: در حال حاضر 3430 واحد صنعتی در استان یزد فعالیت می‎‎کند که این تعداد چهار درصد اشتغال کشور را به خود اختصاص داده است.

 

وی افزود: علاوه بر این تعداد 5700 واحد صنعتی در استان جواز تاسیس گرفته که این تعداد معادل 6.5 درصد کل جوازهای تاسیس صادره در کشور است و این موضوع بیانگر استقبال سرمایه‎‎گذاران به دلیل پتانسیل بالای استان یزد با وجود محدودیت‎‎هایی است که به لحاظ قرار گرفتن یزد در مرکز کشور وجود دارد.

 

به گفته وی، وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حمایت از این بخش براساس تعهدات و رسالت خود و حمایت و همراهی سازمان مدیریت و برنامه‎‎ریزی در راستای سوق دادن طرح‎‎های تملک دارایی‏‏های سرمایه‎‎ای به سمت استان یزد است و بدین ترتیب در سال آینده شاهد تحولی بیش از سال‎‎های گذشته در استان خواهیم بود.

 

وی به مشکلات سال جاری در صادارت کشور اشاره و عنوان کرد: صادارت محصولات غیرنفتی به دلیل وضعیت حاکم بر بودجه امسال کشور یعنی بودجه 70 درصد متکی به نفت بالای 90 دلار پیش‎‎بینی شده و کاهش قیمت نفت به حدود 40 دلار و در حالی که 80 درصد از این بودجه در زمره بودجه‏‏‌های جاری بود، به مقاصد مورد نظر نرسید.

 

یزدانی ابراز امیدواری کرد با توجه به استراتژی نظام در راستای سیاست‎‎های ابلاغی و اتکای تنها 30 درصدی بودجه 1394 به درامدهای نفتی، کشور در این رابطه به اهداف تعیین شده برسد.

 

وی خاطرنشان کرد: البته قرار نیست که بار اضافی بودجه به دوش مالیات دهندگان بیافتد بلکه افزایش درآمد مالیاتی از محل شناسایی منابع جدیدی که فرار مالیاتی دارند و با کمک تشکل‎‎های صنعتی، تاکین می‏‏شود.

تاریخ: دوشنبه 11 اسفند 1393