Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
بازار فرش و قالی که هر ساله در روزهای پایانی سال رونقی نسبی را تجربه می‌کند؛ امسال هم از خرید و فروش مناسبی دارد و قیمت انوع فرش ماشینی در اندازه‌های مختلف از 600 تا سه میلیون تومان است.
اتاق پرس :

چند روزی است که خیابان ها و مراکز مختلف خرید حال و هوای سال نو را پیدا کرده و جمعیت زیادی با حضور در این مراکز، به دنبال تهیه کالاهای مورد نیازشان هستند.

در این میان بازار وسایل منزل که در این ایام بر مشتریانش اضافه می‌شود، رونق گرفته است و مطمئنا یکی از این وسایل که از گذشته‌های دور تا به امروز در فرهنگ و زندگی ایرانی اهمیت ویژه‌ای داشته، فرش و قالی بوده است.

امروز ساخت و معماری خانه‌های مدرن شهری به‌گونه ای است که جای چندانی برای فرش‌های بزرگ در قالب‌های سنتی وجود ندارد و در این نوع خانه‌ها معمولا افراد ترجیح می‌دهند از فرش و قالی‌ در ابعاد کوچک استفاده کنند اما با وجود این تغییر، همچنان خرید فرش در اندازه‌های بزرگ و قالب‌های سنتی و اساسا موجودیت آن در بخش زیادی از خانه‌ها، پررنگ و قابل توجه است.

ثبات قیمت انواع فرش ماشینی

با گذری در بازار فرش و قالی در این روزها متوجه می‌شویم که قیمت این کالا نسبت به دیگر ایام سال رونق بیشتری دارد و به گفته فروشندگان، بازار فرش ماشینی به طور کلی وضعیت مطلوب و قابل قبولی دارد.

طبق گفته کارشناسان فروش طی دو سال اخیر قیمت فرش ماشینی افزایشی نداشته و از ثبات برخوردار بوده است.

فرش با کیفیت چه ویژگی‌هایی دارد؟

به غیراز رنگ و اندازه فرش که به سلیقه و نیاز افراد بر‌می‌گردد، تعداد شانه و تراکم دو شاخصی است در کیفیت فرش اهمیت دارد که خریداران باید به آن توجه کنند.

به گفته برخی کارشناسان، هر چقدر تعداد شانه و تراکم فرش بالاتر باشد،‌آن فرش کیفیت، شفافیت و لطافت بیشتری دارد.

همچنین عمده اندازه‌های فرش در بازار شش، ۹ و ۱۲ متری است که با توجه به کاهش زیربنای آپارتمان‌ها و نوع دکوراسیون منازل فرش‌های شش و ۹ متری تقاضای بیشتری دارند.

البته به غیر از این اندازه‌ها، فرش‌های چهار، ۱۵ و ۲۴ متری هم در بازار عرضه می‌شوند که مشتریان محدودی دارند.

به گفته فروشندگان در حال حاضر عمده فرش‌ها در قالب هشت و ۱۰ رنگ در بازار عرضه می‌شوند. همچنین در بین انوع فرش‌، فرش‌های‌ ۷۰۰ و هزار شانه و فرش‌های با تراکم بیش از ۲۰۰۰ با اقبال بیشتری روبرو هستند.

قیمت انواع فرش در بازار

بر اساس گزارش میدانی خبرنگار ایسنا از بازار فرش، فرش ۹ متری هزار شانه با تراکم ۳۰۰۰ به قیمت حدود دو میلیون تومان عرضه می‌شود. همچنین فرش ۹ متری ۷۰۰ شانه با تراکم ۲۵۵۰ و ۱۰ رنگ به قیمت یک میلیون و ۲۶۷ هزار تومان فروخته می‌شود. این نوع فرش در قالب هشت رنگ، یک میلیون و ۱۱۰ هزار تومان قیمت دارد.

فرش ۹ متری ۷۰۰ شانه با تراکم ۱۵۰۰ نیز یک میلیون و ۱۸ هزار تومان عرضه می‌شود. فرش ۹ متری ۵۰۰ شانه با تراکم ۱۲۰۰ هم ۹۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. همچنین این فرش در اندازه ۱۲ متر، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان عرضه می‌شود.

قیمت فرش ۱۲ متری هزار شانه با تراکم ۳۰۰۰ به بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌رسد. فرش ۱۲ متری ۷۰۰ شانه با تراکم ۲۵۵۰ و ۱۰ رنگ نیز به قیمت یک میلیون و ۶۹۰ هزار تومان فروخته می‌شود. این فرش در قالب هشت رنگ نیز به قیمت یک میلیون و ۴۴۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

همچنین فرش ۱۲ متری ۷۰۰ شانه با تراکم ۱۵۰۰ به قیمت یک میلیون و ۳۵۷ هزار تومان عرضه می‌شود.

فرش شش متری هزار شانه با تراکم ۳۰۰۰ نیز یک میلیون و ۳۳۰ هزار تومان عرضه می‌شود. فرش شش متری ۷۰۰ شانه با تراکم ۲۵۵۰ و ۱۰ رنگ قیمتی معادل ۸۴۵ هزار تومان دارد که این فرش در قالب هشت رنگ ۷۴۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

فرش ۶ متری ۷۰۰ شانه با تراکم ۱۵۰۰ نیز ۶۷۹ هزار تومان فروخته می‌شود.

همچنین هر متر مربع فرش ۴۰۰ شانه با تراکم ۱۵۰۰، دو رنگ با طرح فانتزی ۱۷۶ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.

تاریخ: چهارشنبه 13 اسفند 1393