Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
مدیرعامل نساجی بروجرد با بیان اینکه بیکاری کارگران ایرانی نتیجه واردات بی رویه کالاست گفت: با آغاز سال ۹۴ دور تازه ای از اخراج کارگران صنایع نساجی شروع شده که علت اصلی آن تشدید مصرف پوشاک خارجی از سوی مردم است.

صراط: مدیرعامل نساجی بروجرد با بیان اینکه بیکاری کارگران ایرانی نتیجه واردات بی رویه کالاست گفت: با آغاز سال ۹۴ دور تازه ای از اخراج کارگران صنایع نساجی شروع شده که علت اصلی آن تشدید مصرف پوشاک خارجی از سوی مردم است.

محمد محسن مظاهری با اشاره به اینکه صنعت نساجی در خیلی از کشورهای در حال توسعه و همچنین توسعه یافته به عنوان موتور محرک اشتغال و اقتصاد است گفت: بسیاری از کشورهای توسعه یافته از صنعت نساجی به عنوان یک ابزار و تکنولوژی مفید بهره‌مند می‌شوند.
 
 وی ادامه داد: اهمیتی که این صنعت در بخش اشتغال برای کشور می‌تواند داشته باشد، بسیار زیاد است؛ اما متأسفانه واردات بی رویه پوشاک و کالاهای نساجی باعث شده این صنعت رو به افول برود. صنعت نساجی در حال حاضر تحت ﺳﺎزﻣﺎن ﺗﺠﺎرت ﺟﻬﺎﻧﻲ در حال فعالیت است و شرایط سهل الوصول و آسان و انواع راه‌های قانونی و غیر قانونی واردات پوشاک و کالاهای نساجی باعث شده است این صنعت در حال حاضر بر مبنای این موضوع حرکت کند.
 
 مظاهری با بیان اینکه متأسفانه قاچاق و واردات در این صنعت زیاد است گفت: این مسئله باعث می شود کالاهای بدون کیفیت از کشورهای شرق آسیا و پاکستان، هند، چین و اندونزی وارد کشور شود و بدون هیچ فرهنگ سازی به اسم کالای ایرانی در کشور به فروش برسد و کالای داخلی به  اسم کالای خارجی و برند به فروش می‌رسد.
 
مدیرعامل نساجی بروجرد با تأکید بر واردات بی رویه کالا، سهل الوصول بودن کالای وارداتی و غیر قانونی گفت: متأسفانه بسیاری از واحدها در سال 94 واحد خود را راه اندازی نکردند. اگر هم راه اندازی کرده‌اند بخش زیادی از نیروهای خود را تعدیل کرده‌اند.
 
 وی با بیان اینکه مشکلات صنعت نساجی اگر کارشناسی شود، دیده خواهد شد کمترین معوقات و مشکلات با صنعت نساجی است ادامه داد: عدم تأمین سرمایه از سوی بانک‌ها برای صنعت نساجی مشکلی است که باز هم موجب تعدیل نیروی زیاد شده است.این روزهای صنعت نساجی با کمبود نقدینگی، رکود فروش محصولات و بهره های سنگین بانکی روبه رو است که در این رابطه دولت باید تدبیر مناسبی را اتخاذ کند.
 
 مظاهری با بیان اینکه رونق تولید داخلی نیازمند حمایت همه جانبه دستگاه‌ ها و ایجاد یک فرهنگ سازی مناسب است افزود: باید همزمان و به موازات بحث تأمین سرمایه و تأمین امنیت سرمایه گذاری برای بخش خصوصی، چه داخلی  و چه خارجی یعنی سرمایه گذاری در صنعت شود و تأمین امنیت این است که قاچاق کالای قانونی و غیر قانونی کنترل و نظارت شود. سرمایه گذاری ایجاد شود. زمانی که سرمایه گذاری ایجاد شود به بحث فرهنگ سازی و تبلیغات نزدیک می‌شویم . تا با اطلاع رسانی به مصرف کننده به او گوشزد کنیم کالایی که مصرف می ‌کنید ایرانی است اما به اسم کالای خارجی به شما می رسد. این موضوع نیازمند اطلاع رسانی دقیق دارد.
 
 وی با اشاره به صحبت های وزیر صنعت مبنی بر اینکه تابلوهای تبلیغاتی داخل بزرگراه‌ها باید دراختیار تولیدکنندگان قرار گیرد افزود:رسانه ملی باید اطلاع رسانی راجع به کیفیت را به مردم داشته باشد،در حال حاضر حدود 3 هزار نفر در روند گروه زندگی مشغول فعالیت هستند. گروه زندگی متشکل از کارخانجات نساجی بروجرد است که بزرگ ترین کارخانه نساجی در خاورمیانه به شمار می‌رود و از 6 کارخانه تولیدی تشکیل می‌شود.
 
 مظاهری با بیان اینکه اما با مشکل متعدد امکان تعدیل نیرو وجود دارد اظهار کرد:با روند فعلی امکان کاهش ظرفیت وجود دارد، زمانی که ظرفیت کاهش یابد، امکان تعدیل نیرو بیشتر می‌شود. در حال حاضر ظرفیت حدود 70 درصد توان است که اگر روند واردات به روند فعلی ادامه دار باشد،‌مجبور به کاهش تولید هستیم که این موضوع تنها به کارگر لطمه می زند.

تاریخ: یکشنبه 23 فروردین 1394