Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: برای صادرات فرش استان نیاز به ایجاد زیرساخت‌های گمرک تخصصی فرش استان وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، مهدی ماهگلی پیش از ظهر امروز در اختتامیه جشنواره «فرش هنر ملی و آب مایه حیات» که در دبیرستان کوثر بیرجند برگزار شد، اظهار داشت: فرش خراسان جنوبی یکی از قطب‌های اقتصادی این استان بوده و دارای برند جهانی است.

وی با بیان اینکه فرش مود و آسیابان درخش نمونه فرش برند جهانی است، تصریح کرد: بیشتر تولیدات استان به کشورهای اروپایی صادر می‌شود.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه در سال گذشته 100 هزار مترمربع فرش از استان صادر شده است، یادآور شد: فرش گمرک تخصصی خاص خود را دارد و در استان ما این گمرک وجود ندارد.

ماهگلی با بیان اینکه ایجاد زیرساخت‌های گمرک تخصصی فرش در دستور کار این سازمان قرار دارد، ادامه داد: زیرساخت‌های گمرک تخصصی در تهران، تبریز و سایر استان‌ها وجود دارد و فرش استان ما از این گمرکات به خارج از کشور صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل کویری بودن استان ما کمبود آب در این استان است، گفت: ما اگر بتوانیم دانش‌آموزان را با این موضوع آشنا کنیم می‌تواند تاثیر بسزایی در زندگی آینده آنها داشته باشد.

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه میزان صادرات ما نسبت به سال‌های گذشته کاهش داشته است، افزود: این امر به سبب استفاده سایر کشورها از جمله چین، افغانستان و پاکستان از طرح‌های ایرانی است.

ماهگلی استفاده سایر کشورها از طرح فرش ایرانی را یک تهدید برای فرش استان دانست و اضافه کرد: در این زمینه از دو سال گذشته شناسنامه‌دارکردن فرش ایرانی در دستور کار قرار گرفته و این امر سبب حفظ اصالت فرش استان می‌شود.ما در تلاش هستیم تا صدور بارنامه برای فرش استان را در خود استان انجام دهیم.

تاریخ: یکشنبه 6 اردیبهشت 1394