Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

حتی واحدهای کوچکی مانند تولیدکنندگان نخ نیز از ورود بی‌رویه اجناس چینی در امان نمانده‌اند.
به جز مشکل نقدینگی و نارضایتی تولیدکنندگان نخ استان ایلام از بانک‌ها، اجناس وارداتی از دیگر کشورها به ویژه از چین، بازار فروش این تولیدکنندگان را آشفته کرده است. گرچه کارشناسان معتقدند که هیچ کالایی از مرزهای استان ایلام به کشور وارد نمی‌شود اما وجود اجناس چینی وارد شده به کشور تولیدات تمامی استان‌ها از جمله استان ایلام را تحت‌تاثیر قرار داده است. سالانه ۱۸ هزار تن نخ در این استان تولید می‌شود اما تولیدکنندگان معترض هستند که قادر به فروش تمام نخ تولید شده، نیستند. البته مشکلاتی مانند تامین مواد اولیه، مالیات و هزینه بالای قیمت تمام شده کالا نیز کار را برای واحدهای تولیدکننده نخ در استان ایلام سخت‌تر کرده است.
سود اندک، زحمت فراوان
صفر جهانبانی، مدیرعامل شرکت بهار نخ ایلام به صمت می‌گوید: شرکت بهار نخ ایلام از سال ۸۰ تاسیس شده است. فروش محصولات‌مان همواره با مشکل مواجه بوده و تاکنون قادر به فروش تمام محصولات تولیدی خود نبوده‌ایم. نخ تولیدی ما به استان‌های یزد، اصفهان، تهران ارسال می‌شود اما همواره با مشکلاتی در بازار این استان‌ها مواجه بوده‌ایم.
او می‌افزاید: واحد ما در واقع یک واحد کارگاهی است و تنها به تولید یک نوع نخ می‌پردازد. درحال‌حاضر ۱۶ نفر در این واحد مشغول به‌کار هستند و کارگران به صورت شیفتی در آن فعالیت می‌کنند و تقریبا با ۷۰ درصد ظرفیت خود به تولید می‌پردازیم.
جهانبانی عنوان می‌کند: همواره در حوزه تامین مواد اولیه با مشکلاتی مواجه هستیم. به عنوان نمونه هزینه بالای حمل‌ونقل مواد اولیه از استان‌های دیگر و پرداخت نقدی هزینه آنها برای ما مشکل‌ساز شده است. محصولات ما به استان‌های یزد، اصفهان و تهران ارسال می‌شوند و از این ۳ استان نیز مواد اولیه مورد نیاز خود را تامین می‌کنیم. هیچ صادراتی نداریم اما واردات بی‌رویه اجناس چینی به بازار داخلی برای ما مشکل‌ساز شده است. همچنین نبود نقدینگی به میزان کافی و همکاری نکردن بانک‌ها در حوزه تخصیص تسهیلات، تولیدات ما را با مشکلاتی مواجه کرده است. واردات اجناس هندی، ترکیه‌ای و به ویژه محصولات چینی بازار را اشباع کرده و فروش محصولات ما را با مشکل مواجه کرده است.
او می‌گوید: سود ناشی از فروش محصولات بسیار اندک بوده و با احتساب هزینه انرژی، حقوق کارگر و بیمه می‌توان گفت تقریبا سودی از فروش محصولات خود به‌دست نمی‌آوریم. 
بازار نخ آشفته شده است
محمد کمری، مدیرعامل شرکت تولیدکننده نخ تکسچره به صمت می‌گوید: کارگاه تولید نخ کمری از سال ۸۶ تاسیس شده و حدود ۸ نفر در این واحد به فعالیت می‌پردازند. سالانه حدود ۱۲۰ تن نخ تکسچره در این واحد تولید و به استان‌های تهران و قزوین ارسال می‌شود.
او می‌افزاید: هیچ مشکلی در تامین مواد اولیه نداریم اما در تامین اعتبار با مشکلات فراوانی مواجه هستیم و بانک‌ها با ما همکاری نمی‌کنند. برخی فصل‌های سال، بازار فروش نخ دچار نوسان می‌شود چراکه تعدادی از تولیدکننده‌های نساجی به صورت فصلی به تولید می‌پردازند. همچنین نوسانات بازار به دلیل نوسانات قیمت ارز و تورم بسیار زیاد است. واحد ما محصولات خود را به هیچ کشوری صادر نمی‌کند. به گفته او واردات اجناس چینی بازار فروش نخ را دچار مشکل کرده و بازار نخ آشفته شده است. 
تولید، دچار مشکل شده است
احمد باسطی، مدیر اداری شرکت پویا نخ به صمت می‌گوید: شرکت پویا نخ از سال ۸۸ تاسیس شده است و سالانه حدود ۲۶ هزار تن نخ تولید می‌کند. این شرکت صادرات ندارد اما محصولات خود را به تمام استان‌های کشور ارسال می‌کند. محصولات شرکت ما نخ پلی استر «پی‌اووای» و «اف‌دی‌وای» بوده و حدود ۱۴۰ نفر در این واحد مشغول به کار هستند. هزینه‌های تولید کالا بسیار بالا و قیمت تمام شده کالا سنگین است. او معتقد است که کالاهای چینی قادر به رقابت با محصولات این کارخانه نبوده و واردات نخ‌های تولید شده در این کارخانه مقرون به صرفه نیست. باسطی عنوان می‌کند: با اینکه در شهرک صنعتی مستقر هستیم اما معاف از مالیات نیستیم. تحریم نیز مشکلاتی ایجاد کرده و قطعات مورد نیاز خود را به سختی تامین می‌کنیم. تامین مواد اولیه بسیار مشکل است. درحال‌حاضر پرداختن به امر تولید بسیار سخت شده و تولیدکنندگان با مشکلات بسیاری مواجه هستند. او می‌افزاید: شرکت ما صنعت سبز بوده و آلایندگی بسیار کمی دارد.
قاچاق کالا موجب واردات بی‌رویه
 از سوی دیگر اکبر ابراهیم‌نژاد، نماینده اتاق بازرگانی استان ایلام به صمت می‌گوید: به‌طور حتم واردات اجناس چینی به تولیدات داخلی ضربه زده و بازار داخلی را دچار آشفتگی کرده است. ۴ برابر آمار رسمی واردات قاچاق کالا در کشور ما انجام می‌شود. قاچاق کالا به صورت کلان در کشور انجام می‌شود. به عنوان نمونه برخی از واردکنندگان کالا ۱۰۰ تن واردات قانونی انجام می‌دهند اما به جای ۱۰۰ تن، هزار تن کالا وارد کشور می‌کنند. او می‌افزاید: نظام گمرکی کشور با مشکلاتی مواجه است و باید اصلاحاتی در آن انجام شود. درحال‌حاضر ما فعالیت‌های تجاری خود را با پناه بر خدا پیش می‌بریم. متاسفانه برخی مدیران اجرایی بیش از فعالیت‌های مربوط به امر مدیریت به امور دیگر می‌پردازند. اگر تحریم‌ها لغو شود، شاید بازار رقابتی به وجود بیاید و شرایط تولید در کشور بهبود یابد. همچنین دیگر مجبور نیستیم از شرکت‌های دست چندم چینی تجهیزات مورد نیاز خود را فراهم کرده یا به مبادلات تجاری بپردازیم. به عنوان نمونه، اگر کارخانه‌های پیشرفته آلمانی، تجهیزات پیشرفته‌ای را در اختیار واحدهای نساجی قرار دهند، این واحدها نیز محصولات باکیفیت و بهتری را تولید کرده و روانه بازار می‌کنند. در گذشته تولیدکنندگان به دلیل استفاده از مواد اولیه مرغوب و ماشین‌آلات به‌روز دنیا، اجناس باکیفیتی را تولید می‌کردند و خریداران داخلی نیز تمایل بیشتری به خرید محصولات داخلی نشان می‌دادند. با برداشته شدن تحریم‌ها هم بازار رقابتی سالمی در داخل ایجاد می‌شود و هم تولیدکنندگان با آرامش بیشتری به فروش محصولات خود می‌پردازند. 
هیچ محصولی از مرزهای استان ایلام وارد نمی‌شود 
در ادامه احمد شوهانی، نماینده مردم ایلام و ایوان و شیروان و چرداول و مهران و ملکشاهی در مجلس شورای اسلامی نیز به صمت می‌گوید: حتی مصرف‌کنندگان نیز از اجناس چینی ناراضی هستند. این اجناس به تولید داخلی ضربه می‌زنند و فرصت اشتغال را می‌گیرند اما از مرزهای استان ایلام هیچ کالایی به داخل کشور وارد نمی‌شود. اگرچه کالاهای بسیاری از مرزهای این استان صادر می‌شوند اما هیچ وارداتی به داخل این استان انجام نمی‌شود. به هیچ عنوان قاچاق و واردات کالا از استان ایلام انجام نمی‌شود. سال گذشته بیش از یک میلیارد دلار صادرات کالا از مرز مهران داشتیم اما واردات کالا از مرزهای این استان صفر بوده است. به گفته کارشناسان محصولات چینی بلای جان تولیدکنندگان شده است.که البته با روی کارآمدن دولت یازدهم واردات کالاهای چینی کاهش یافته و روند نامطلوب واردات سال‌های گذشته در حال بهبود است.این در حالی است که قاچاق کالا از هر مرز و هر استانی که انجام شود به تولیدات داخلی ضربه می‌زند و به گفته مسئولان واردات بی‌رویه اجناس چینی باید توسط دولت کنترل شود.

تاریخ: دوشنبه 7 اردیبهشت 1394