Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

رئیس اتحادیه فرش ماشینی گفت: با آنکه سالانه ۸۰ هزار متر مربع فرش ماشینی مازاد بر مصرف داخلی تولید می‌شود، اما صادرات به صورت سنتی است و برنامه‌ای برای صادرات نیست.
محمد هادی کمالیان به وضعیت بازار فروش فرش ماشینی در داخل و بازارهای صادراتی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 420 کارخانه کوچک و بزرگ تولید فرش ماشینی در کشور فعال هستند و از آنجایی که اکثر این کارخانه‌ها دستگاه‌های مدرن و به روز وارد کشور کرده‌اند، امکان تولید تا دو برابر موجود در بازار وجود دارد.
وی تصریح کرد: اما از آنجایی که سالانه 170 هزار متر مربع فرش ماشینی در کشور تولید می‌شود و از این میزان 80 تا 90 هزار متر مربع نیاز داخلی است، این کارخانه‌ها معمولاً با بخشی از ظرفیت خود فعالند در حالی که صنعت فرش هم اشتغال‌زایی خوبی ایجاد کند و هم ارز‌آوری خوب برای کشور داشته باشد.
رئیس اتحادیه فرش ماشینی در پاسخ به اینکه در حال حاضر چه میزان از فرش موجود امکان صادرات دارد، گفت: اغلب فروشندگان فرش یا کارخانجات تولیدی به صورت سنتی و با ارتباطاتی که خود ایجاد کرده‌اند، به کشورهای چین، ترکیه و کانادا از طریق کشور واسط فرش صادر می‌کنند، اما این مسئله در مورد همه صدق نمی‌کند و برنامه خاصی برای صادرات وجود ندارد.
کمالیان همچنین نداشتن پروانه کسب در بین برخی از واحدهای صنفی را یکی از مشکلات نظارتی بر عرضه و تقاضای فرش ماشینی عنوان کرد و گفت: حدود 200 واحد بدون پروانه کسب در صنف فرش ماشینی شناسایی شده که در حال برنامه‌ریزی برای پروانه‌دار کردن این واحدها هستیم چرا که نداشتن پروانه کسب مشکلاتی را در کیفیت کالا و قیمت مصوب اتحادیه در پی دارد و اگر مشکلی در عرضه و تقاضا به‌وجود آید، آن طور که باید و شاید نمی‌توانیم بر این واحدها نظارت کنیم.
به گفته کمالیان 3 بازرس اتحادیه فرش ماشینی در کنار بازرسان اتاق اصناف به صورت دوره‌ای بر بازار توزیع فرش ماشینی پایتخت نظارت می‌کنند.

تاریخ: دوشنبه 7 اردیبهشت 1394