Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
نساجی و پوشاک برگ برنده‌ای برای اقتصاد مقاومتی به شمار می‌روند، اما اکنون تولیدات مهد منسوجات و ریسندگی جهان در مازندران با برندهای غیراصیل چشم بادامی و ترک عرضه می‌شود.
به گزارش بلاغ، کشف نخستین چرخ ریسندگی دنیا در هفت هزار سال قبل از میلاد در غاری در بهشهر نشان دهنده آن است که مازندران در صنعت نساجی پیشگام بوده است اما چرخهای این صنعت زنگ زده و تولیداتش با برند چشم بادامی‌ها و دیگر مناطق عرضه می‌شود.

مازندران با داشتن بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین کارخانجات نساجی نقش مهمی در صنعت پوشاک کشور دارد اما به تاکید فعالان منسوجات کشور، نبود کار‌شناس برند، ورود کالاهای قاچاق، عدم بهره گیری از علوم نوین نساجی و نگاه سنتی به صنعت پوشاک به پویایی آن لطمه زده است.

سالانه حدود ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار پوشاک به سمت ایران هدایت می‌شود درحالیکه ۲۰ هزار واحد صنفی دوزندگی در ایران فعالیت دارند و این واحد‌ها برای ۳۰۰ هزار نفر شغل ایجاد کرده است که مجبورند در شرایط نابرابر با برندهای خارجی رقابت کنند.

مدیرعامل یک شرکت تولیدکننده البسه اظهار کرد: پوشاک آویشن بیش از ۳۱ سال سابقه تولید در این صنعت و بکارگیری بیش از ۱۵۰ کارگر بیمه شده، تمام توان خود را برای حمایت از تولید داخلی و حفظ بازار پوشاک کشور، به‌کار گرفته است.

موسوی خواستار توجه مسئولان به این صنعت و تغییر رویکرد سنتی به صنعتی و ارائه تسهیلات بانکی به تولید کنندگان و کارآفرینان عرصه نساجی و پوشاک شد.

آغاز به کار مجدد کارخانه نساجی مازندران

سید اسرافیل میری تولید کننده مواد اولیه و قطعات یدکی نیز بیان کرد: از سال ۱۳۵۱ به عنوان تولیدکننده صنعتی فعالیت دارم و از مسئولین تقاضا دارم بر تولید نظارت بیشتری اعمال شود و مدیران کاردان و متخصص در صنایع مختلف از جمله نساجی به‎کارگیری شوند.

کشف نخستین چرخ ریسندگی دنیا در مازندارن مربوط به ۷۰۰۰ سال قبل ازمیلاد

پیمان ولی‌پور معاون آموزشی دانشگاه آزاد قائم‎شهر و دبیر نخستین گردهمایی فعالان پوشاک و منسوجات خانگی، با بیان اینکه کشف نخستین چرخ ریسندگی دنیا با قدمت ۷۰۰۰ سال قبل از میلاد در غاری در بهشهر بوده است، خاطرنشان کرد: در روزهای دور قائم‌شهر بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات نساجی در خاورمیانه محسوب می‌شد و همچنان پس ازسال‌ها این صنعت در مازندران و قائم‌شهر برند خود را حفظ کرده است.

ولی‌پور درباره این گردهمایی دو روزه، گفت: ۳۵ تولیدکننده صنعت نساجی در بخش نمایشگاه، ۳۰۰ دانشجو در بخش مسابقه طراحی عمومی لباس و ۲۵۰ نفر در۱۱ کارگاه آموزشی تخصصی پوشاک و منسوجات شرکت کردند.

وی با اشاره به اینکه علوم نوین نساجی و تجارب ارزشمند اساتید فن از سرمایه‌های این صنعت به شمار می‌آید، بیان کرد: برند سازی، بازاریابی و تولید با کیفیت و قابل رقابت از حیث اقتصادی و توسعه پایدار صنعت نساجی و پوشاک از علل اصلی تشکیل این گردهمایی به شمار می‌آید.

ولیپور در ادامه تصریح کرد: در سال گذشته چهار کارخانه جدید نساجی، دو واحد تولیدی پوشاک، سه کارخانه جدید الیاف تأسیس و ۶ کارخانه توسعه یافت که برای ۲۰۰۰ نفرایجاد شغل شده است.

محمدرضا باقرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر نیز ادامه داد: ۳۰ سال قبل شور و نشاط صنعت نساجی خیلی به چشم می‌آمد و زمانی به خود آمدیم که بر خرابه‌های نساجی مرثیه سرایی و سوگواری بود.

آغاز به کار مجدد کارخانه نساجی مازندران

وی افزود: علیرغم اینکه صنعت پوشاک ونساجی می‌تواند برگ برنده‌ای در حوزه اقتصاد مقاومتی باشد ولی این پیشینه‌ای که مشاهده می‌شود نگران کننده به نظر می‌رسد.

باقرزاده مشکل کارکردی، سوء مدیریت و بی‌تدبیری‌ها را در رکود صنعت نساجی مؤثر دانست و بیان کرد: اگر بگوییم قاچاق به این صنعت لطمه زد، توپ را از زمین خودمان رد کرده‌ایم چرا که پوشاک تولیدی ایران با برند ترک و کشورهای عربی در حال توزیع است ولی ما در درون کشور با مشکل مواجه هستیم.

دبیر هم‌اندیشی استادان دانشگاه آزاد مازندارن تصریح کرد: اگر باور‌ها اصلاح شود و ایرانیان باور داشته باشند که می‌توانند با پیش فرض‌ها و نگاه معرفت‌شناسی و ارائه روشهای درست، زمینه‌های تولیدات نساجی کشور را فراهم کنند به توسعه آن کمک خواهد شد.

رابطه بانک‌ها با تولیدکنندگان بسیار ظالمانه است

سید هادی حسینی نماینده مردم قائم‎شهر، سوادکوه، جویبار، سیمرغ و سوادکوه‌شمالی در مجلس شورای اسلامی نیز، رابطه بانک با تولید کننده را بسیار ظالمانه دانست و اظهار کرد: متأسفانه مسئله ربا به شدت در بانک‌ها رواج دارد و هیچ مشارکتی بین بانک و تولیدکننده وجود ندارد و بانک‌ها شیره تولیدکننده را می‌کشند.

وی افزود: به عنوان نماینده مردم مازندران در کمیسیون صنایع، آمادگی خود را برای برطرف کردن مشکلات قانونی بر سر راه صنعت نساجی اعلام می‌کنم.

این نماینده مجلس خواستگاه صنعت نساجی را مازندران و قائم‌شهر معرفی کرد و گفت: در سال‎های اخیر صنعت نساجی دچار بحران بوده است که مدیریت صحیح، پرهیز از نزاع و درگیری و رفتار عاقلانه باعث شد تا حدود زیادی مشکلات رفع شود.

لباس یک موضوع فرهنگی/هدف تولید و عرضه منسوجات ایرانی است

محمد محمدپور عمران مدیرکل صنعت، معدن و تجارت مازندران اظهار کرد: هم اکنون نساجی مازندران با ۴۰۰ نفر پرسنل در حال کارکردن است وبازنشستگان مطالبات خود را دریافت کرده‌اند.

آغاز به‌کار مجدد کارخانه نساجی مازندران

وی با بیان اینکه در مسیرتوسعه باید با کشورهای جویای نام رقابت کنیم، گفت: ساماندهی فارغ‌التحصیلان این عرصه، توجه به برند سازی و استفاده از دانش و تخصص، می‌تواند موجبات تحقق این امر را فراهم آورد.

محمدپور عمران درباره قاچاق در این صنعت، تصریح کرد: اگر فرض کنیم ۴ میلیارد دلار از این قاچاق را در داخل کشور تولید کنیم و بتوانیم ۲۰ درصد آن را به دستمزد اختصاص دهیم، می‌توانیم ۱۰۰ هزار شغل جدید ایجاد کنیم.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت مازندران با بیان اینکه مازندران در صنعت نساجی و پوشاک سرآمد است، بیان داشت: ما می‌توانیم با توجه به ارزش‌های خود و زیبایی‌شناسی متناسب با فرهنگ دینی و ملی، طراحی مد داشته باشیم.

وی افزود: لباس یک موضوع فرهنگی است ما نمی‌توانیم ملت سربلندی باشیم ولی لباس خود را از خارج تهیه کنیم.

نبود کار‌شناس برند در کشور

محمدمهدی رئیس‌زاده دبیر انجمن صنایع نساجی ایران نیز گفت: در دنیای امروز ارزش برند‌ها چهاربرابر کارخانه‌ها قیمت گذاری می‌شوند.

وی درباره نساجی قائم‎شهر یادآور شد: این کارخانه در سال ۱۳۰۵ ثبت شد و در سال ۱۳۶۵ طبق آمار ۴۷ میلیون مترمربع منسوج تولید شده داشت که بیش از ۸ درصد تولید کشور را شامل می‌شد.

رئیس‌زاده با بیان اینکه بحث رکود صنعت نساجی بحث اصلی در صنعت نساجی است، بیان داشت: باید روی مسائل فرهنگی کار کنیم و از طراحان بسیار خوبی که داریم استفاده کرده و ذوق و استعدادشان را باور و شکوفا کنیم.

دبیر انجمن صنایع نساجی ایران تصریح کرد: بایستی در تبلیغات برند، هزینه کرد و صداو سیما طبق قانون باید برای تبلیغات داخلی هزینه‌ها را کاهش دهد.

وی با اشاره به اینکه کار‌شناس برند در کشور نداریم، بیان کرد: بایستی در فرآیندهای ثبت برند‌ها و نمایندگی‌ها تسهیلاتی منظور کرد.

بالغ بر ۹ هزار واحد تولیدی دارای پروانه صنعتی در رشته‌های مختلف الیاف، نخ، پارچه و پوشاک در کشور فعال هستند و صنعت پوشاک می‌تواند برگ برنده‌ای در حوزه اقتصاد مقاومتی باشد.
تاریخ: یکشنبه 27 اردیبهشت 1394