Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
رئیس اتحادیه بنکدارن پارچه‌ و طاقه‌فروشان تهران گفت: مردم در زمان خرید پارچه 36 درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می‌کنند لذا قیمت پارچه‌های داخلی گران است و تمایلی به خرید پارچه داخلی با قیمت بالا نیست؛ بنابراین پارچه‌های چینی و ترکیه‌ای بازار را قبضه کرده‌اند.

سرویس اقتصاد فردا: رئیس اتحادیه بنکدارن پارچه‌ و طاقه‌فروشان تهران گفت: مردم در زمان خرید پارچه 36 درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می‌کنند لذا قیمت پارچه‌های داخلی گران است و تمایلی به خرید پارچه داخلی با قیمت بالا نیست؛ بنابراین پارچه‌های چینی و ترکیه‌ای بازار را قبضه کرده‌اند.
 
امیر قدیمی‌نژاد در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد:‌ تولید پارچه در داخل کشور به صرفه نیست و با توجه به پرداخت هزینه‌های اضافی مثل مالیات بر ارزش افزوده در چهار مرحله، طبیعی است که قیمت پارچه گران شود و دریافت این نوع مالیات در مراحل مختلف تولید پارچه، از مهم‌ترین دلایل گرانی پارچه در کشور است.
 
چین و ترکیه بازار پارچه را قبضه کرده‌اند
 
وی گفت: حدود 50 درصد پارچه موجود در بازار، تولید داخل و بقیه وارداتی هستند که بیشتر واردات از کشورهای چین و ترکیه صورت می‌گیرد و می‌توان گفت نیمی از نیاز داخل را پارچه‌های وارداتی تامین می‌کند.
 
قدیمی‌نژاد در عین حال بیان کرد: دولت باید از این بخش حمایت کند و به تولید یارانه دهد. چون با روال فعلی می توان گفت که تولید در این بخش در حال نابودی است و بازار پارچه را تولیدات خارجی قبضه کرده‌اند.
 
رئیس اتحادیه بنکداران پارچه و طاقه فروشان گفت: در سایر کشورها مانند چین، هند و ترکیه نه تنها از تولیدات داخلی حمایت می‌کنند، بلکه برای رقابت نیز یارانه پرداخت می کنند که موجب رونق تولید و صادرات‌شان شده است. بنابراین با حذف این صنف از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، هم از تولیدات داخلی حمایت می‌شود و هم از خروج ارز جلوگیری خواهد شد. همچنین اشتغالزایی و جلوگیری از تعطیلی واحدهای صنفی را به همراه خواهد داشت.
 
تولیدات داخلی توان رقابت با تولیدات کارخانه‌های مشابه خارجی را ندارند
 
قدیمی نژاد گفت: تولید در این صنف مقرون به صرفه نیست، چون تولیدات داخلی توان رقابت با تولیدات کارخانه‌های مشابه خارجی را ندارند.
 
گفتنی است؛ پارچه یکی از مواد اولیه تولید انواع پوشاک است و سیر تکاملی پارچه در ایران از صفر تا 100 شامل ریسندگی، نساجی و رنگرزی هرکدام کارخانه مجزا دارند و اخذ مالیات بر ارزش افزوده در تمامی مراحل تولید باعث بالا رفتن قیمت تمام شده مواد اولیه و تولید پوشاک شده است. همچنین پس از مرحله رنگرزی، در نهایت بنکداران نیز شامل پرداخت مالیات بر ارزش افزوده می‌شوند؛ بنابراین برای تولید پارچه در چهار مرحله مالیات بر ارزش افزوده دریافت می‌شود.

 
تاریخ: دوشنبه 28 اردیبهشت 1394