Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

 نشست تخصصی برندینگ نساجی و پوشاک روز گذشته با حضور محمد مروج‌حسینی رییس هیات‌مدیره انجمن صنایع نساجی ایران، گلناز نصراللهی مدیرکل دفتر نساجی وزارت صنعت، معدن و تجارت و احسان سلطانی مشاور تحقیقاتی انجمن صنایع نساجی ایران برگزار شد.
هدف از این گردهمایی بررسی بخش برندینگ و موانع پیش روی آن در کشور بود؛ این در حالی است که سوالاتی مبنی‌بر اینکه چرا افراد برند داخلی را کمتر دوست دارند و نشان تجاری‌سازی بر حوزه اقتصادی چه تاثیری می‌گذارد، مورد بحث و چالش قرار گرفته شد.  در این نشست، گلناز نصراللهی مدیرکل صنایع نساجی وزارت صنعت درباره اهمیت برندسازی و ترویج آن در بخش صنایع کشور گفت: برند قولی است که تولید‌کننده در قبال کالای خود به مصرف‌کننده می‌دهد؛ در واقع صنعتگر در این میان باید به تمام جوانب ازجمله موضوعاتی همچون مد و طراحی، خلاقیت و کیفیت در راه تولید کالا وفا‌دار باشد.  وی با اشاره به مشکلات پیش روی صنایع در بخش برندینگ افزود: رواج‌سازی برندینگ (نشان تجاری‌سازی) در توسعه اقتصادی کشور نقش بسزایی دارد؛ این در حالی است که تا به امروز شاهد حضور هیچ‌یک از سازمان‌ها در این رابطه نبوده و توجه خاصی به آن نشده است.
به باور نصراللهی موضوع برند در تمام صنایع حایزاهمیت است. این در حالی است که این موضوع در بخش صنایع نساجی بیشتر نمایان است؛ بنابراین وزارت صنعت، معدن و تجارت درخصوص مهار کردن قاچاق در بخش پوشاک اقداماتی را دستورکار خود قرار داده که ازجمله آن می‌توان به تشکیل سمینارهای مختلف در این باره اشاره کرد.  نصراللهی افزود: با جلسه‌های ایجاد شده درباره قاچاق درصدد محدود کردن این موضوع هستیم چراکه با توجه به شرایط پیش آمده در این حوزه (قاچاق) در سطح بازار نمی‌توانیم کالای وارداتی را از تولید داخل تشخیص دهیم.
وی درباره اهمیت تشکیل سمینارها گفت: تشکیل این نوع سمینارها و همایش‌ها کمک‌های بسزایی در رفع برخی از موانع پیش روی صنعت نساجی داشته و امیدواریم که خروجی چنین همایش‌هایی به تفکیک و جداسازی کالای داخل در قبال کالای وارداتی منجر شود چراکه درنهایت با ساماندهی این موضوع، کمک زیادی به کاهش قاچاق خواهد شد.
  90درصد برندها با نشان تقلبی
در همین حال احسان سلطانی مشاور تحقیقاتی انجمن صنایع نساجی ایران در رابطه با مشکلات حوزه برند در بخش صنعت نساجی گفت: با بررسی‌های صورت‌گرفته در سطح بازار تهران بیش از 90درصد کالاها با نام برند تقلبی وارد می‌شوند و تولید‌کنندگان ایرانی نیز در زمینه عرضه پوشاک با نام تقلبی فعالیت می‌کنند که این موضوع برای صنعتگران کشورمان فاجعه‌یی بیش نیست.  وی ادامه داد: عمده‌ترین دلیل کپی کردن برند در ایران به عواملی چون هزینه بالای تولید و عدم حمایت از سوی دولت و ترویج فرهنگ در زمینه مصرف کالای وارداتی بستگی دارد که امیدواریم سیاست‌گذاران به دنبال پایه‌گذاری صحیح، فضایی آسان برای ثبت کردن برند صنعتی در جامعه به ارمغان آورند.
سلطانی تصریح کرد: متاسفانه با وجود اطلاع‌رسانی‌ها، 65درصد نسل جوان به دنبال استفاده از کالاها با برند تقلبی هستند که صنعتگران حوزه نساجی انتظار دارند در آینده نه‌چندان دور از ورود کالاها با برند تقلبی جلوگیری شود.
  ضرورت توجه به برندینگ
در تحولی دیگر، محمد مروج‌حسینی رییس انجمن صنایع نساجی ایران درباره مشکلات حوزه برند در امر تولید به «تعادل» گفت: متاسفانه تا به امروز زیرساخت‌هایی برای ترویج برندسازی در کشور شکل نگرفته، این در حالی است که دور تا دور کشورمان را قاچاق لباس فراگرفته است؛ درواقع علاوه‌بر این موضوع سازمان حمایت نیز موضوعی به نام «برند» را قبول ندارد.  وی افزود: در بخش تولید شاهد تولیدکنندگانی با نشان تجاری معتبر هستیم، این موضوع در حالی است که در زمینه تولید داخل نیز از سوی دیگر صنعتگران شاهد ترویج تقلب کاری هستیم که امیدواریم با تشکیل کمیته برندینگ بتوانیم به دنبال راه‌حل برای رفع موانع تولید کشور باشیم.  وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر مشکلات عدیده‌یی در حوزه تولید کشورمان وجود دارد که موضوع «برندینگ» در این میان پنهان شده است؛ نمی‌گوییم موضوع برند جزو اولویت‌های آخر قرار دارد اما انتظار داریم که ابتدا مشکلات صدرنشین جدول بر سر راه تولید برطرف شود و بعدها به موضوع‌های جانبی بپردازیم.

1
تاریخ: دوشنبه 4 خرداد 1394