Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

طبق بررسی های انجام شده سالانه 70 هزار تن پوشاک قاچاق وارد کشور می شود یعنی هر ساعت یک کامیون پر از قاچاق وارد کشور می شود.

 

احسان سلطانی - کارشناس اقتصادی و پژوهشگر صنعتی شب گذشته (یکشنبه) با حضور در برنامه پایش ضمن بیان این مطلب، گفت: من به عنوان یک تولید کننده که بیش از 300 نفر در شعاع 600 متری بیکار شدند ولی ما اشتغالزایی کردیم و در مقابل چهار سازمان دولتی مرا به دادگاه کشانده اند. قاچاقچیان آزاد کار می کنند در صورتی که هیچ کسی مزاحم آنها نشده و مانعی ایجاد نمی کند ولی ما برای اشتغالزایی باید پشیمان شویم یا اینکه برویم و با قاچاقچیان همکاری کنیم.

 

وی افزود: البته دولت یا کارمند دولت را مقصر موضوعات پیش آمده و یا موانعی که برای تولید پیش می آید نمی دانیم. در حقیقت ساز و کارهای موجود ضد تولید است. وقتی تولید کننده همه انرژی خود را صرف مقابله با سازمان های دولتی و هزینه های تحمیل شده می کند دیگر فضایی برای فعالیت خود نمی‌بیند و مشتاق به تعطیلی است. چرا هیچ سازمانی در کشور مسئولیت قاچاق را بر عهده نمی گیرد؟ چرا به صنایع کوچک توجه نشده و بخش تعاون در کشور مغفول مانده است؟

 

به گفته سلطانی بیش از 99 درصد کالای پوشاک دارای برند دروغ است.

 

او درباره اینکه اگر همه تحریم ها برداشته شود چه اتفاقی در اقتصاد ایران خواهد افتاد؟ گفت: بعد از پیروزی انقلاب، ایران کم و بیش درگیر تحریم ها بوده ولی اکنون جدی تر و عریان تر شده است. وقتی که برای تکنولوژی بالا، دانش فنی بالا، مشارکت در تولید ملی نه استخراج منابع ملی تحریم هستیم و وقتی به بازارهای کشورهای توسعه یافته را نداریم یعنی در تحریم ها قرار داشته ایم ولی به تازگی تحریم ها جدی تر و عریان تر شده است.

 

وی افزود: همانطور که بسیاری از اقتصاددان ها اعلام کردند آن گرفتاری اقتصادی و رکود کشور که با آن درگیر شدیم به علت اتکای بیش از حد به درآمدهای نفتی بود. این درآمدهای نفتی و اتکای بیش از حد باعث شد تا کشورهای غربی بتوانند با سلاح تحریم با ما برخورد کرده و ما را تحت فشار بگذارند.

 

سلطانی تصریح کرد: بنابراین ریشه این رکود و مشکلات اقتصادی کشور در اتکا به فروش منابع طبیعی است. اگر قرار باشد شرکت های خارجی فقط معدن استخراج کنند و به فروش برسانند دقیقا مثل اهداف استعمار است که به دنبال کشف منابع خام و فروش هستند. اگر رفع تحریم ها منجر به چنین مسائلی شده و عدم ورود تکنولوژی منجر به عدم ایجاد اشتغال و عدم توجه به صنایع متوسط و کوچک باشد اصلا فایده ای ندارد.

 

افزایش صادرات مواد خام واولیه

این پژوهشگر صنعتی گفت: وقتی صادرات کشور در سال گذشته را با سال 1391 مقایسه می کنیم مشخص می شود نزدیک به 50 میلیارد دلار صادرات به اصطلاح غیرنفتی که البته بیش از نیمی از آن نفتی بوده است و بوی نفت می دهد 92 درصد در زمینه فولاد و بین 30 تا 70 درصد در صادرات مواد اولیه و مواد خام افزایش صادرات داشتیم. در مقابل صادرات کالاهای نهایی، اشتغالزا و صنایع کوچک و متوسط در سال گذشته نسبت به سال 1391 بین 20 تا 70 درصد کاهش پیدا کرده است.

 

وی افزود: آنچه مشخص بوده این است اگر ایران بخواهد به روند گذشته خود ادامه بدهد قطعا بعد از رفع تحریم ها نیز وضعیت مردم کشور بهبود پیدا نخواهد کرد. در حقیقت اگر بخواهند همین روش مدیریت را ادامه دهند بعد از رفع تحریم ها فقط شاهد افزایش تعداد خودروهای لوکس و مدل های بالاتر هستیم.

 

سلطانی در پاسخ به این سوال که اگر تحریم ها برداشته شود وضعیت بیکاری چه تغییری می کند؟ گفت: باید به دو نکته توجه داشت اول اینکه با توجه به رقابت شدیدی که بین تولیدکنندگان نفت وجود دارد در بهترین سناریو درآمدهای نفتی ما حدود نصف 100 میلیون دلار بوده، قیمت های خیلی خوب را نخواهیم داشت. دوم اینکه زیرساخت های کشور از جمله بهداشت، حمل و نقل، نفت و دفاع به شدت نیازمند سرمایه گذاری بوده و باید برای آینده کشور تقویت شوند.

 

وی گفت: طبق محاسباتی که انجام شده واردات بسیار منجر به از دست رفتن یک شغل در کشور می شود. در ارتباط با خرید مسکن اول یک موج افزایشی به وجود آمده ولی بعد از مدتی آن تب فرو نشسته و کاهش قیمت خواهیم داشت.

 

این پژوهشگر صنعتی گفت: از سال 1378 تا امسال، سیاست تثبیت نرخ ارز و به بیان علمی کاهش نرخ حقیقی ارز را دولت های ما کم و بیش دنبال کرده اند. در این دوره 15 ساله دستمزد نیروی کار نزدیک به 20 برابر افزایش داشته است. کالای خارجی بر مبنای تورم جهانی و افزایش نرخ ارز حدود پنج دلار و هزینه تولید کننده نیز 13 دلار افزایش داشته بنابراین در چنین شرایطی وقتی کالا و کار خارجی گران می شود کارگر و کار ما نمی تواند رقابت کند.

 

 

رفع تحریم بدون تغییر مدیریت کشور باعث بهبود اشتغال نمی شود

 

سطانی گفت: با تثبیت و کاهش نرخ ارز متاسفانه تلقین بسیار بدی به وجود آمد که اقتصاد خود را با نرخ دلار هماهنگ کردیم انگار قرار است هر روز با آمریکا معامله کرده و بر اساس دلار زندگی و ازدواج کنیم.

 

این پژوهشگر صنعت نساجی گفت: سیاست گذاری های کلان اقتصادی دولت ها بر قیمت ها اثر گذاشته و ذهن مردم هم نسبت به خرید کالای خارجی در افزایش قیمت ها موثر است. در حال حاضر به دلیل کاهش تعرفه های تجاری در دنیا بسیاری از کشورها با تبدیل نرخ ارز و عرضه آن در حال رقابت هستند. چین بیش از 10 سال با زنده نگه داشتن ارز خود کالاهای تولیدی کشورش را به سایر کشورها عرضه کرد تا اقتصادش قوی شد.

 

وی افزود: اگر تحریم ها برداشته شود ولی ساز و کار مدیریت کشور به همین شکل باشد باید گفت که وضعیت اشتغال فقط یک مقدار خیلی کمی بهبود پیدا خواهد کرد ولی تغییر چندانی نخواهد کرد. به نظر من بحث واردات بی رویه از چین مشکلی است که خود ایرانی ها به دلیل عافیت طلبی به وجود آورده اند. مردم دوست دارند سرمایه های خود را به فروش رسانده و زندگی کنند و این یک راه غلط است. با چنین وضعیتی نیز چین استفاده لازم را خواهد برد و اگر آن نباشد یک کشور دیگر این کار را انجام می دهد.

 

 

ورود 3500 دلار قطعات خارجی به ازای تولید یک خودرو ایرانی

 

سطانی گفت: ورود اقتصاد چین به بازار جهانی باعث ایجاد مشکل در اشتغال یکی از کشورهای توسعه یافته هم شده بود ولی آنها مقابله کرده و از این وضعیت استفاده مطلوب کردند. طبق محاسباتی که انجام شده به ازای تولید هر خودرو در ایران 3500 دلار قطعات از خارج وارد شده است. بعد از رفع تحریم احتمالا خودروهای بهتری وارد خواهد شد. تحریم ها بین پنج تا 20 درصد منجر به افزایش واردات ماشین آلات یا کالاهای واسطه ای می شود. نرخ تبدیل ارز با درآمدهای خام فروشی ارتباط داشته و ربطی به تحریم ندارد.

 

وی افزود: تحریم منجر به افزایش حدود 10 درصد تولید داخلی شده است. همچنین هزینه های کسب و کار (مالیاتی، بهره بانکی و غیره) حدود 20 تا 40 درصد نسبت به خارج از کشور افزایش پیدا کرده است. اگر تحریم برقرار بماند و دولت هزینه های تولید و کسب و کار را کاهش دهد مشکلات تولید کننده نیز کاهش پیدا می کند.

 

 

رفع تحریم ها به نفع قشر پول‌دار است

 

این پژوهشگر صنعتی گفت: اگر تحریم ها برداشته شود بیشتر به نفع قشر پول‌دار است چون تجارت تقویت شده و بنابراین تاجران میدان فعالیت و سود بیشتری خواهند داشت. البته مردم هم یک نسیمی از بهبود را حس می کنند. مردم توان ایجاد کار و درآمد را از دست داده اند در صورتی که باید به اقتصاد درون زا و برون گرا توجه کنیم. نباید منتظر باشیم تا از بیرون پولی برسد و آن وقت اقتصاد می شود برون زا در صورتی که تاکید مقام معظم رهبری بر درون زا بودن اقتصاد است.

تاریخ: دوشنبه 11 خرداد 1394