Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

بازرگانان ایرانی می‌توانند در 8 گروه کالایی از جمله خدمات فنی مهندسی، کالاهای اساسی، مواد غذایی و پوشاک به بازار ترکمنستان وارد شوند.
مدیر کل دفتر بازرگانی کشور‌های عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت گفت: عراق مهم‌ترین شریک صادراتی ما به حساب می‌آید و روند فعلی تجارت‌مان با این کشور مثبت است اما متناسب با ظرفیت‌ها و فرصت‌های موجود نیست.
بنابراعلام سازمان توسعه تجارت، فرزاد پیلتن امروز یکشنبه در همایش کاربردی تجارت با کشور‌های عراق، آذربایجان و ترکمنستان که از صبح امروز آغاز شد و به مدت دو روز در مرکز همایش های صداو سیما توسط مرکز آموزش بازرگانی برگزاری می شود، با بیان این‌که عراق می‌تواند بازار مهمی برای شرکت‌های ایرانی و تجار باشد، اظهار کرد: در توازن تجاری نباید شکاف و فاصله عمیقی بین صادرات و واردات عراق وجود داشته باشد؛ هرچند عراق محصولاتی دارد که می‌تواند در بازار ما مورد استفاده قرار گیرد.
وی ادامه داد: اتخاذ رویکرد تجاری بلند‌مدت از راهکارهای تعمیق روابط تجاری بین دو کشور است و یکی از مهم‌ترین کانال‌های ارتباطی دولت‌ها از طریق برگزاری اجلاس کمیسیون‌های مشترک است، چرا که این اجلاس‌ها فرصت خوبی برای برقراری روابط تجاری به‌شمار می‌آید.
پیلتن با بیان این‌که کمیسیون مشترک ایران و عراق از معدود کمیسیون‌هایی است که در سطح عالی برگزار می‌شود که از طرف ایران، معاون امور رییس جمهور و از طرف عراق، نخست‌وزیر این کشور حضور دارند، افزود: آخرین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و عراق در بهمن‌ پارسال در بغداد برگزار شد که طی آن حدود 12 سند در حوزه‌های معدنی، بهداشتی، تبادل هیات‌های تجاری و برگزاری نمایشگاه‌ها به امضاء رسید.
مدیر کل دفتر بازرگانی کشور‌های عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت با بیان این‌که عراق مهم‌ترین شریک صادراتی ما به حساب می‌آید، اظهار کرد: این اهمیت به گونه‌ای است که در سازمان توسعه تجارت، ریاست جمهوری و سایر سازمان‌های اقتصادی، دفاتر و ستاد ویژه عراق تاسیس شده است.
وی با اشاره به مشکلات فرا روی توسعه تجارت با عراق گفت: مشکلات بانکی، استاندارد، حمل‌و‌نقل، مشکلات مرزی و گمرکات از جمله مسائلی هستند که مانع توسعه روابط دو کشور می‌شود که باید در دستور کار قرار گیرد و پیگیری شود.
پیلتن از جمله نقاط ضعف در روابط تجاری بین ایران و عراق را نگاه کوتاه‌مدت تجار ایرانی به بازارعراق دانست و تاکید کرد: گاهی تجار و شرکت‌های ایرانی در رعایت استاندارد‌ها و کیفیت محصولات صادراتی خود دقت لازم را نمی‌کنند. ضمن آنکه گاهی اوقات شاهد بدحسابی از ناحیه دو طرف در خصوص مراودات تجاری هستیم که این مسائل به روابط تجاری دو کشور آسیب می‌زند.
اعلام 8 گروه کالایی برای صادرات به ترکمنستان
عباس خالقی‌تبار، مدیر مرکز آموزش بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت  در این مراسم گفت: با توجه به مرزهای مشترک با آذربایجان و ترکمنستان باید از ظرفیت صادراتی به این دو کشور که عمدتا کالاهای مصرفی، مواد غذایی و پوشاک است، به نفع تولید‌کنندگان داخلی استفاده کنیم.
خالقی‌تبار خطاب به تجار و آنهایی که می‌خواهند از ظرفیت آذربایجان برای صادرات کالا استفاده کنند، اظهار داشت: این کشور به واردات ماشین‌آلات صنعتی فلزکاری، محصولات صنایع غذایی، محصولات کشاورزی نیاز دارد و در کنار آن شرایط خوبی برای صادرات خدمات فنی مهندسی در این کشور فراهم است.
وی همچنین با بازار مطلوب ترکمنستان برای ورود بازرگانان ایرانی اشاره کرد و گفت: 90 درصد صادرات آذربایجان بر پایه گاز است و بیشتر کالاهای مصرفی خود را وارد می‌کند و از آنجایی که به دلیل شرایط تحریم ایران صادرات گاز ما به این کشور با کالا تهاتر می‌شود، زمینه خوبی برای تولید‌کنندگان ایرانی فراهم شده است.
مدیر مرکز آموزش بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: بازرگانان ایرانی می‌توانند در 8 گروه کالایی از جمله خدمات فنی مهندسی، کالاهای اساسی، مواد غذایی و پوشاک به بازار ترکمنستان وارد شوند.
خالقی‌تبار در بخشی از سخنان خود اشاره‌ای هم به بازار عراق کرد و گفت: در سال‌های اخیر با ورود شرکت‌های چینی در این بازار شرایط رقابت سخت‌تر شده است، اما امروزه به دلیل جنگ‌های داخلی و قطع روابط بخش‌های عربی که 70 درصد تراکم جمعیت و بازار مصرف در بغداد و 9 استان جنوبی این کشور قرار دارد تنها مبادی گمرکی آزاد برای واردات کالا و خدمات از مرزهای ایران و کویت است.
همچنین پاک‌آیین، سفیر ایران در جمهوری آذربایجان در این همایش  از راه‌اندازی بانک مشترک ایران و آذربایجان در تهران در آینده‌ای نزدیک خبر داد و  گفت: سعی می‌کنیم در آینده عوارضی که در حوزه گمرک و حمل‌و‌نقل وضع شده از سوی دو کشور کاهش دهیم و در حال حاضر بیش از 20 هزار مورد مجوز به وزارت راه و ترابری داده شده که به بخش‌های صادراتی ارائه دهد تا بتوانند بدون عوارض وارد مرزهای آذربایجان شوند.
وی با بیان این‌که قرار است وزارت راه این امتیازات را در اختیار صادر‌کنندگان قرار دهد، افزود: در ارتباط با زیرساخت‌های حمل‌و‌نقلی و مسافرتی هر روز پرواز هوایی بین تهران و باکو داریم و ارتباطات جاده‌ای بین دو کشور وجود دارد. در آینده نیز شاهد گسترش خطوط کشتیرانی در این مسیر خواهیم بود.
سفیر ایران در جمهوری آذربایجان با اشاره به مباحث بانکی و مشکلاتی که به دلیل تحریم در این زمینه وجود دارد، گفت: به دلیل همسایگی ایران و آذربایجان، راهکارهایی برای حل مشکلات بانکی مدنظر قرار دادیم که یکی از آنها استفاده از پول ملی است و موضوع بعدی تهاتر است که ما در حوزه مواد غذایی، کشاورزی، خشکبار و مصالح ساختمانی می‌توانیم صادراتی را به جمهوری آذربایجان داشته باشیم.
ضرورت حرکت از بازار‌های معطوف به پیله‌وری به سوی تجارت حرفه‌ای
دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق نیز در این همایش گفت: در سال گذشته صادرات کالاهای غیرنفتی به عراق حدود سه درصد رشد داشت اما در زمینه سوخت 96 درصد و در حوزه برق نیز 34 درصد افت صادرات داشتیم درحالیکه نیاز به بازارعراق به شدت احساس می‌شود. 
جهانبخش سنجابی شیرازی با اشاره به فرصت‌ها و تهدید‌های تجارت با عراق اظهار کرد: باید دلایل افت صادرات به این کشور بررسی شود و راهکارهای برطرف‌ کردن موانع به دست آید. 
به گفته وی در حوزه ترانزیت به عراق حدود دو درصد رشد داشتیم و این در شرایطی است که یکی از بنادر تجاری عراق دست داعش است و در حوزه ترانزیت نتوانستیم رشد قابل توجهی داشته باشیم. 
دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق تاکید کرد: باید تجارت عراق را از پیله‌وری به سمت عرف بین‌المللی تغییر دهیم و توامان به بازار کالاهای خدمات فنی - مهندسی، مشاوره‌ای و دیگر نیازها توجه کنیم. 
سنجابی با بیان این‌که میل و رغبتی برای فعالیت در حوزه جنوب و مرکز عراق شکل گرفته است، اظهار کرد: نیازی که در داخل عراق به مایحتاج ضروری وجود دارد موجب می‌شود نگاه جدی‌تری به سهل‌الوصول‌ترین بازار، یعنی ایران وجود داشته باشد و ارتباط تجار ایرانی و عراقی کم‌کم در حال گسترش است و واقعیت این است که اگر عراق را خارج از شرایط امنیتی آن در نظر بگیریم باید گفت که تمام مطالعات اقتصادی از پروژه عراق به عنوان پروژه بزرگ قرن اخیر یاد کردند. 
دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با بیان این‌که بازار عراق ظرفیت جذب سرمایه‌های زیادی را دارد، گفت: آن‌طور که باید و شاید به این بازار توجه نمی‌شود و شکل‌گیری بازار‌های معطوف به پیله وری (مبادلات مرزی) به جای تجارت حرفه‌ای از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه شود و همه باید دست به دست هم دهیم و تجارت با عراق را از پیله‌وری به سمت عرف بین المللی ببریم. 

تاریخ: دوشنبه 25 خرداد 1394