Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

محققان یک شرکت دانش‌بنیان در استان یزد برای اولین بار در کشور موفق به طراحی، ساخت و اجرای خط کامل تولید دو نوع نخ شدند که دارای محدوده وسیع کاربرد در صنعت نساجی و فرش هستند.
به گزارش خبرگزاری مهر، محمدعلی زارع طزرجانی، مجری طرح «طراحی و تولید ماشین‌آلات نخ BCF و CF»و دارنده رتبه سوم پژوهش‌های توسعه‌ای بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی در خصوص ماشین‌آلات تولیدی گفت: این طرح برای نخستین بار است که در کشور انجام و بومی‌سازی شده است .
وی با بیان اینکه این تولیدات به دوره بلوغ خود از نظر فناوری در کشور رسیده و در حال تولید انبوه است، اظهار داشت: الیاف پلی‌پروپیلن بعد از پلی‌استر و پنبه، سومین الیاف مطرح و متداول در صنعت نساجی است که از طریق پلیمریزاسیون پروپیلن به‌صورت یک پلیمر خطی تهیه و به‌اختصار p.p نامیده می‌شود.
زارع با اشاره به خصوصیات منحصربه‌فرد پلی پروپیلن تولیدی گفت: امروزه خصوصیات منحصربه‌فرد این الیاف سبب رشد سریع آن در دنیا شده است و الیاف و نخ‌های نواری (دو کاربرد پلی پروپیلن) نیز به‌آسانی و به روش ذوب ریسی تهیه می‌شوند. این نوع نخ‌ها در انواع زیراندازها، فرش ماشینی، موکت، رومبلی، گلیم فرش‌ها و انواع پارچه‌های خاص کاربرد دارند.
مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان شوکا ایرانیان، در خصوص فعالیت‌های به انجام رسیده در حوزه صادرات اظهار کرد: این محصول تولیدی علاوه بر فروش داخلی، در حوزه صادرات نیز خودنمایی کرده است.
این فناور با اشاره به لزوم توجه به صنایع پایین‌دستی بیان کرد: تولید الیاف پلی‌پروپیلن به‌نوعی زیرشاخه پایین‌دستی نفت محسوب می‌شود، لذا با توجه به اهمیت در تولید این ماشین‌آلات به‌جای صادرات به‌صورت خام فروشی در کشور با تولید ماشین‌آلات این نوع نخ در کشور می‌توانیم علاوه بر اشتغال زایی در بازار های بین‌المللی نیز سوددهی بالایی را رقم بزنیم. 
زارع بیان کرد: این دستگاه با استفاده از دو سیستم جدید جت تغییر فرم دهنده یکپارچه و همچنین سیستم تزریق مواد چهار کاناله، امکان تولید نخ باکیفیت، باقدرت رنگ همانندی بالا و همچنین سرعت بالا را به تولیدکننده می‌دهد.
وی در خصوص قابلیت رقابت دستگاه‌های تولیدشده داخلی با نمونه‌های خارجی عنوان کرد: شرکت دانش‌بنیان شوکا ایرانیان توانسته است با ایجاد فضای رقابتی در بازار داخلی و همچنین بالا بردن کیفیت و راندمان کاری خود با نمونه‌های برتر بین‌المللی در بازار به رقابت بپردازد. 
به گزارش مهر، تا کنون این شرکت در راستای بررسی و ایجاد تحولات در خط تولید، موفق به ثبت ۴ اختراع نیز شده است. همچنین این شرکت دانش بنیان توانسته است با تلاش‌های خود در زمره تعداد محدود تولیدکننده این ماشین آلات قرار بگیرد و بازار مناسبی را در منطقه ایجاد کند.

تاریخ: یکشنبه 7 تیر 1394