Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

تاریخ خبر : 94/04/31

خبرگزاری تسنیم: برخی از لغو تحریم ها خوشحالند، اما برخی دیگر نگرانی هایی دارند. ایران در بخشی زمینه ها یک فرصت و در برخی زمینه های دیگر یک رقیب محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از حریت دیلی نیوز، آلمان اولین کشوری بود که بلافاصله پس از توافق هسته ای وزیر خارجه خود را در راس هیئتی تجاری به ایران اعزام کرد. این کشور قصد دارد صادرات خود به ایران را که در سال 2014 به 2.39 میلیارد یورو رسید، در طی 3 تا 4 سال به 10 میلیارد یورو برساند.  پس از آلمان، هیئت های اسپانیایی و فرانسوی نیز به تهران سفر خواهند کرد.
ایران کشوری است که چهارمین ذخایر بزرگ نفت و دومین ذخایر بزرگ گاز جهان را در اختیار دارد و این موجب تحریک اشتهای بسیاری از کشورهای برای حضور در اقتصادی 400 میلیارد دلاری آن می شود.
لغو تحریم ها علیه ایران همچنین موجب افزایش تجارت جهانی در ترکیه شده است. حجم مبادلات تجاری بین دو کشور هم اکنون به حدود 14 میلیارد دلار می رسد. بر اساس برخی برآوردها، این رقم در سال 2016 دو برابر خواهد شد. اما احساسات در مورد ایران هنوز یکجور نیست.
برخی از لغو تحریم ها خوشحالند، اما برخی دیگر نگرانی هایی دارند. ایران در بخشی زمینه ها یک فرصت و در برخی زمینه های دیگر یک رقیب محسوب می شود.
اتحادیه یونایتد برندز، که سازمانی متشکل از بسیاری از برندهای خرده فروشی است، قرار است در آغاز ماه سپتامبر هیئتی را به ایران اعزام نماید. بر اساس اعلام این اتحادیه، 20 برند معروف ترک در طی 3 سال آینده 500 فروشگاه در ایران دایر خواهند کرد. در میان این برندها، می توان به اسامی ای نظیر بوینر، واکو، دسا، دریمود، ماوی، ایپک یول و مودو اشاره کرد.
بخش گردشگری ایران نیز چشم انداز روشنی را پیش روی خود می بیند. به گفته باشاران اولوسوی، رئیس اتحادیه آژانس های مسافرتی ترکیه، (تورساب) تعداد گردشگرانی که از ایران به ترکیه سفر می کنند، در کوتاه مدت از یک میلیون نفر به دو میلیون نفر افزایش خواهد یافت. باید دید که آیا بخش گردشگری ترکیه قادر خواهد بود شکاف ایجاد شده در نتیجه عدم حضور روس ها را با گردشگران ایرانی پر کند یا خیر.
مهمت آکتاش، مدیر شرکت یاشار هولدینگ که در زمینه مواد غذایی و تولید رنگ  فعالیت دارد، معتقد است ایران پتانسیل صادراتی بالایی هم در زمینه مواد غذایی و هم در زمینه رنگ دارد.
اما به گفته رئیس اتحادیه تجار جوان ترکیه، بخش کالاهای ساختمانی ترکیه تاثیری منفی از لغو تحریم های ایران خواهد پذیرفت. وی افزود، ایران بزرگترین سرمایه گذاری را در این زمینه پس از ترکیه در منطقه انجام داده است.

تاریخ: چهارشنبه 31 تیر 1394