Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

تاریخ خبر : 94/05/06

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت از وجود سه راهکار در این وزارتخانه برای حمایت از تولید خبر داد و گفت: اولین اقدام در خصوص تعرفه واردات صورت گرفته که به هیچ عنوان کاهش نداشته است.
به گزارش خبرنگار ایسنا در خراسان، مجتبی خسروتاج شب گذشته - یکشنبه - در مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن با اشاره به اینکه هر نوع وارداتی بد نیست، اظهار کرد: اگر واردات زمینه پیشرفت تولید را فراهم کند، نه تنها بد نیست بلکه مفید هم هست.
وی با بیان اینکه دغدغه قلبی و ذهنی مسئولان صنعتی توجه به تولید داخل است، افزود: در زمینه حمایت از صنعت، برخی اختلاف نظر ها وجود دارد اما همه معتقد هستیم که باید از آن حمایت شود.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: تک نرخی کردن ارز و وجود موانع فنی سر راه واردات، دیگر اهرم‌های حمایت دولت از تولید داخل است.
خسروتاج با بیان اینکه سیاست دولت در بخش ارز، ایجاد ثبات در قیمت آن است، عنوان کرد: تلاش شده برای واردات برخی کالاها به جای ارز مبادله‌ای از ارز آزاد استفاده شود.
وی ثبت سفارش را یکی از موانع واردات دانست و افزود: با بررسی از دستگاه‌های کنترل فنی، سعی شده است موانع کاهش یابد تا از قاچاق جلوگیری شود.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به وظایف دولت در خصوص کاهش و کنترل واردات تصریح کرد: تنها مسئولان دولتی در قبال این امر مسئول نیستند بلکه تمامی مخاطبان برنامه‌های توسعه اعم از بنگاه‌داران اقتصادی و هماهنگ با دولت باید در جهت کنترل واردات تلاش کنند.
وی گفت: در تنظیم برنامه وارداتی باید به گونه ای عمل شود که مواد اولیه و کالاهای واسطه ای وارد کشور شوند.
خسروتاج با اشاره به اینکه تجارت توسعه‌پذیر است، اعلام کرد: برای حمایت از تولید داخل بعضا تعرفه‌های 75 درصدی وجود دارد و ادامه حمایت‌ها باید به گونه‌ای باشد که زمینه رقابت‌پذیری تولید داخل با جنس وارداتی را فراهم کند.
وی با اشاره به ضرورت رقابت‌پذیری بودن کالاهای داخلی بیان کرد: نظام تعرفه‌ها باید به گونه ای باشد که در میان مدت و بلندمدت برای عرصه‌های بین‌المللی آماده شویم.

 

تاریخ: سه شنبه 6 مرداد 1394