Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

تاریخ خبر : 08/05/94

رئیس اتاق ایران و اوکراین در دیدار با اعضای هیئت تجاری اوکراین با تاکید بر لزوم همکاری دو کشور در زمینه های کشاورزی و تولید مشترک ماشین آلات صنعتی سنگین، اعلام کرد: در نمایشگاه توانمندی بانوان یک غرفه به اوکراین هدیه می دهیم.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی اتاق ایران، هئیت تجاری ایالت خرسون کشور اوکراین با تجار و فعالان اقتصادی اتاق مشترک ایران و اوکراین دیدار کردند.
سادینا آبایی، رئیس اتاق مشترک ایران و اوکراین با اشاره به هماهنگی ها برای حضور 200 نفر از تجار اوکراینی در تهران و عضو گیری اتاق مشترک به منظور ترتیب ملاقات و فراهم آوردن بسترهای مناسب برای توسعه روابط بین دو کشور، گفت: در راستای تشکیل اتحادیه کشت فراسرزمینی و انجام مراتب برای امضای تفاهم نامه های لازم بین سازمان های زیربط در نظر داریم نشستی در سوم مهرماه سال جاری در شهر خرسون کشور اوکراین با حضور سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی برای سرمایه گذاری در زمینه کشاورزی و کشت محصولات مورد نیاز ایران و دیگر کشورهای دنیا برگزار کنیم و از تمامی شرکت های علاقه مند در این زمینه دعوت می گردد تا تمایل خود را به دبیرخانه شورا اطلاع دهند.
رئیس اتاق مشترک ایران و اوکراین همچنین از برپایی نمایشگاه توانمندی زنان در 24و 25 شهریورماه خبر داد و افزود: یک غرفه از این نمایشگاه به عنوان هدیه برای کشور اوکراین در نظر گرفته شده است تا بانوان فعال در زمینه های اقتصادی، محصولات و تولیدات این کشور را به نمایش بگذارند و همچنین برای پاییز امسال نیز برپایی نمایشگاه لباس اسلامی ایرانی را در اوکراین هدف گذاری کرده ایم.
اروپا خواستار توسعه روابط تجاری با ایران
در این نشست ابوالفضل رهنما هزاوه، مدیرکل اروپا و آمریکای اموربین الملل اتاق ایران، ارتباط فرهنگی و تاریخی بین دو کشور را زمینه ساز افزایش همکاری‌های تجاری ارزیابی کرد و گفت: حضور دانشجویان ایرانی و همینطور شرکت‌های فعال در زمینه‌های مختلف تجاری و صنعتی در شهرهای مختلف اوکراین بستر‌های مناسبی برای شناخت و افزایش سفر بین دو کشور را فراهم آورده است و از این فرصت می‌توان به بهترین شکل برای توسعه مناسبات اقتصادی در زمینه‌های مختلف بهره برداری کرد.
رهنما ضمن برشمردن موقعیت‌های خوب منطقه‌ای و فرصت‌های خوب تجاری با ایران، رفع تحریم‌ها را گامی‌ موثر دربرطرف شدن موانع موجود در تجارت بین المللی عنوان کرد و افزود: حضور شرکت‌ها و صنعتگران اوکراینی درنمایشگاه‌های تخصصی ایران و همچنین پررنگتر شدن نقش بخش های خصوصی دوکشور در توسعه حجم مناسبات، می‌تواند به درخواست از دولت‌‌ها برای امضای تفاهم نامه های تجارت ترجیحی بی انجامد.
مدیرکل اروپا و آمریکا خاطرنشان کرد: حضور هیئت‌هایی مهم از اروپای مانند آلمان و ایتالیا طی این ماه نشان دهنده عزم این کشورها برای توسعه روابط با ایران است و تسهیل در اخذ رواید تجاری هم راستا با پرواز مستقیم تهران-کی یف و حمایت سفارت اوکراین در تهران نیز در افزایش سطح مناسبات بسیار تاثیر گذار خواهد بود.
ایجاد پرواز مستقیم ایران- اوکراین زمینه ساز رشد مناسبات دو کشور
درادامه ویکتوریا اوسروموا، رئیس اتاق بازرگانی شهر خرسون، دومین سفرهیئت تجاری طی دو ماه اخیر از این ایالت به تهران را نگاه مثبت و سیاست افزایش همکاری ها با ایران عنوان کرد و گفت: امیدواریم در آینده از تمامی شهرها و ایالت های اوکراین هئیت‌های تجاری را راهی ایران کنیم.
گفتنی است، ایالت خرسون مهترین تولید کننده محصولات کشاورزی در اوکراین است.
وی ادامه داد: توسعه روابط در کاهش موانع و رفع مشکلات تجاری بین دو کشور بسیار تاثیرگذار است و در صورتی که شرکت های ایرانی تمایل به همکاری با بخش های خصوصی اوکراین را داشته باشند می‌توانند از طریق اتاق مشترک درخواست خود را اعلام و همتای اوکراینی را پیدا کنند.
اوسروموا با تشریح فعالیت‌های کشاورزی ایالت خرسون در 2 میلیون هکتار زمین های زراعی، تسریع در انتقال محصولات این کشور به ایران را از طریق دریای سیاه حائز اهمیت دانست و گفت: با ایجاد پرواز مستقیم تبریز یا تهران به خرسون، حمل و نقل مسافر و بار بین دو کشور تسهیل خواهد یافت.
در پایان علیرضا پیروزان، دبیرکل اتاق مشترک ایران و اوکراین، با تاکید بر موقعیت های تجاری و حمایت اتاق مشترک برای توسعه مناسبات اقتصادی بین دو کشور، تصریح کرد: هم اکنون بسیاری از شرکت‌ها و فعالان خصوصی ایرانی و اوکراینی برای همکاری‌های مشترک و ایجاد ارتباط با همتایان تجاری خود اعلام آمادگی کرده‌اند که این مهم از طریق اطلاعیه‌های پورتال اتاق ایران منتشر گردیده و علاقمندان می‌توانند با اعلام آمادگی در خصوص فعالیت های ذکر شده اتاق مشترک را مطلع کنند.

تاریخ: پنجشنبه 8 مرداد 1394