Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

تاریخ خبر : 94/05/28

عضو کمیسیون کشاورزی بیان کرد: ایجاد تعرفه واردات و بالانس قیمت پنبه با نرخ جهانی از اختلاف فاحش قیمت جلوگیری می‌کند .
علی ایرانپور عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص کاهش تولید پنبه نسبت به سال گذشته اظهارداشت: پنبه به عنوان محصول کشاورزی مهم و استراتژیک نقش مهمی در ایجاد اشتغال، به حرکت درآوردن صنایع نساجی و خروج ارز از کشور می‌تواند ایفا کند.
وی افزود: خشکسالی‌های اخیر و عدم حمایت مالی از پنبه‌کاران مسبب از بین رفتن رغبت و انگیزه آنها برای افزایش تولید پنبه و سطح زیر کشت شده به گونه‌ای که کاهش میزان کشت و واردات الیاف مصنوعی و پنبه تأثیر بسزایی در بازار داخلی پنبه گذاشته است.
ایرانپور در ادامه بیان کرد: کشورهای تولیدکننده پنبه برای حمایت از پنبه‌کاران با ایجاد تعرفه واردات و بالانس قیمت پنبه با نرخ جهانی از اختلاف فاحش قیمت جلوگیری می‌کنند زیرا افزایش تعرفه واردات یکی از راهکارهای خوب در جلوگیری از واردات بی‌رویه است.
عضو کمیسیون کشاورزی در پایان تصریح کرد: خرید تضمینی پنبه از سوی دولت وجود دارد اما از سویی پنبه‌کاران در طول سال‌ها همواره طلب‌های زیادی از دولت دارند که پرداخت بدهی پنبه‌کاران در زمان مهلت قانونی و خرید تضمینی عادلانه و متناسب با هزینه پنبه‌کاران و نرخ جهانی می‌تواند تأثیر بسزایی در افزایش انگیزه پنبه‌کاران برای تولید سطح زیر کشت و صادرات داشته باشد.

1
تاریخ: چهارشنبه 28 مرداد 1394