Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ

تاریخ خبر : 94/6/3

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران با اشاره به اینکه صنعت نساجی کشور هم اکنون در رکود به سر می برد و نیاز شدیدی به نقدینگی و تامین مالی دارد، گفت:به علت قیمت تمام شده بالا، محصولات داخلی توان رقابت در بازار آزاد جهانی را ندارند. 
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، "احمد کیمیایی اسدی" در گفت و گو با اکونیوز مشکلات اصلی بخش خصوصی در حوزه صنعت نساجی و پوشاک را تامین مالی و کمبود شدید نقدینگی و بدهی معوقه صنعت نساجی به دولت و بانک ها، انباشت محصولات تولید شده در انبار واحدهای تولیدی به علت نبود تقاضا و رکود اقتصادی، قاچاق گسترده کالا به کشور و قدیمی بودن ماشین آلات کارخانه ها برشمرد و افزود: قاچاق کالا به داخل کشور که صنعت نساجی را آزار می دهد در حدود 90 درصد از کل محصولات ورودی به کشور است که باید مهار شود و به مبادی رسمی محدود شود که تعرفه هایش پرداخت شود.
وی با بیان اینکه پس از برداشته شدن تحریم ها هم توان حضور در بازار جهانی را نخواهیم داشت، بیان کرد: ماشین آلات صنعت نساجی قدیمی هستند و به علم و تکنولوژی روز مجهز دنیا مجهز نیستیم.
کیمیایی اسدی با اشاره به اینکه ترکیه هم اکنون تولید کننده برتر پوشاک و محصولات نساجی است، اظهار داشت: هم اکنون ترکیه بخش اعظمی از پوشاک اتحادیه اروپا و کشورهای CIS  را تامین می کند و بخاطر دریافت سوبسیدهای دولتی تولیداتش را با قیمت پایین وارد بازار می کند، هم اکنون بیشترین واردات رسمی و قاچاق به کشور ما نیز از ترکیه است، در نتیجه رقابت با این کشور سخت است و به سادگی رخ نمی دهد.
وی با بیان اینکه برگ برنده ما در پوشش حوزه هایی است که ترکیه در آن کمرنگ عمل می کند است، تصریح کرد: ما باید روی ایجاد برند جهانی برای پوشاک اسلامی کار کنیم، محصولات کنونی ترکیه با طبع کشورهای اسلامی سازگار نیست و می توانیم بازار تقاضا در این کشورها را در دست بگیریم.
عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران با اشاره به اینکه اولویت اول دولت سیاست خارجی بود و پس از آن نوبت به اقتصاد داخلی رسیده است، افزود: نیاز است که بخش خصوصی محدودیت منابع دولت و افت قیمت جهانی نفت را درک کند و به دولت فرصت و زمان دهد، دولت دارد تلاش می کند؛ شرایط وام دهی را برای آن واحدهایی که معوقه ندارند تسهیل کرده است و به نظر من چشم انداز آینده روشن است.
وی گفت: بخش خصوصی نساجی اکنون بیشتر در قالب صنایع کوچک و متوسط فعالیت می کند و صنایع بزرگ، بیشتر دولتی اداره می شوند.
به گزارش اکونیوز، کیمیایی اسدی در پایان با یادآوری اینکه اقدامات دولت در دوسال اخیر درجهت کنترل تورم بوده است، خاطرنشان ساخت: اما اکنون انتظار بخش خصوصی از دولت تمرکز بر خروج از رکود و اتخاذ  تصمیمات و انجام اقداماتی برای تحریک تقاضا و بازگرداندن رونق به بخش تولید است وگرنه تا پایان سال شاهد تعطیلی واحدهای تولیدی نساجی کشور خواهیم بود.

تاریخ: سه شنبه 3 شهریور 1394